Grafitowy dach jaka podbitka - jaki kolor podbitki do szarego dachu?

Dobór kolorystyki powinien stanowić całość, dlatego też dopasowywanie koloru podbitki tylko do dachu nie daje pełnego obrazu całości.

Podbitka dachowa jest wykonana przede wszystkim jako zabezpieczenie elewacji przed zaciekami. Jednak może ona stanowić także istotny element ozdobny całego budynku. Dlatego też warto zastanowić się, jaki kolor podbitki pasuje do najczęściej występującego koloru dachu – grafitowego. Warto szukać idealnego rozwiązania, i to jeszcze przed wykończeniem dachu, aby nie wymieniać żadnych elementów budynku tylko ze względu na estetykę.

Jakie są główne funkcje podbitki?

Na rynku można spotkać głównie trzy rozwiązania, jeśli chodzi o materiał na okap dachu.

Należy pamiętać, że podbitka ma przede wszystkim funkcje użytkowe i trzeba je zapewnić.

  • Zabezpiecza elewację przed zaciekami spowodowanymi deszczem lub śniegiem.

  • Chroni przed gryzoniami oraz ptakami.

  • Osłania krokwie i więźbę przed słońcem. Dzięki temu przedłuża żywotność konstrukcji dachu.

  • Pełni także funkcje termoizolacyjne.

  • W końcu jest to element wykończeniowy, który wpływa na wygląd całego domu.

Wszystkie te funkcje powinny być spełnione, aby podbitka mogła służyć domownikom, a nie stwarzać dodatkowe problemy. 

Z jakiego materiału wykonuje się podbitkę?

Na rynku można spotkać głównie trzy rozwiązania, jeśli chodzi o materiał na okap dachu. Najczęściej wykonany jest on z drewna. Prym wiedzie tu sosna oraz świerk. Naturalne drzewo wygląda zawsze naturalnie i pasuje do każdego domu.

Często spotkać też można podbitkę z PCV. Tworzywa sztuczne są dużo tańsze, ich kolor jest odporniejszy na słońce i nie wymagają zbytniej pielęgnacji. Jednak zbyt ostre słońce może prowadzić do jej odkształcania się i kurczenia.

Szczególnie przy zastosowaniu blachodachówki, często wybierana jest podbitka z blachy. Jest bardzo trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Z drugiej strony, jest ona znów narażona na korozję, nawet po nałożeniu specjalistycznych preparatów (wystarczy zadrapanie lub skaleczenie powierzchni, by powstała rdza.

Jaki kolor podbitki wybrać?

Kolor podbitki należy dobierać pod względem estetycznym. Powinien on pasować do innych elementów domu, jak orynnowanie, stolarka okienna i drzwiowa czy też dach. Dobry wybór barwy może podkreślić styl i wygląd budynku, jednak niewłaściwy, przypadkowy dobór kolorystyczny stworzy niezbyt przyjemną optycznie kompozycję.

Na rynku dostępny jest duży wybór farb, bejc oraz lakierów do drewna, które można zastosować przy różnego rodzaju podbitkach. Dzięki temu dużo łatwiej wybrać odpowiedni materiał na okap dachu, pasujący do ogólnego stylu całego budynku.

W przypadku granitowego dachu jest kilka przykładowych kolorów podbitki, które doskonale się sprawdzają w praktyce:

  • Ciemny fiolet to odważne połączenie, które dodaje wyrazu i stylu domowi.

  • Podbitka drewniana o kolorze jasnego dębu jest bezpiecznym rozwiązaniem, które zawsze wygląda dobrze i stylowo.

  • Dobrze sprawdzi się także uzupełnienie granitowego dachu granitowym okapem dachu.

  • Zawsze też można uciekać w ciemne kolory, zawsze stylowe i dobrze wyglądające.

Masz granitowy dach? Jaka podbitka będzie pasować do niego najlepiej? Dużo zależy nie tylko od koloru, ale także materiału, jakim pokryty jest dach. Oprócz koloru dachu istotny jest także kolor innych elementów budynku, jak stolarka oraz elewacja. Dlatego też trudno na takie pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.

Najważniejszy jest ogólny zamysł wystroju domu

Dobór kolorystyki powinien stanowić całość, dlatego też dopasowywanie koloru podbitki tylko do dachu nie daje pełnego obrazu całości. W niektórych przypadkach lepiej dopasować barwę okapu do okien i drzwi. Nie bez znaczenia jest też kolor elewacji, który stanowi niejako tło całej kreacji.

Aby w pełni ocenić dobór barw poszczególnych elementów, warto stworzyć graficzne wzory kolorystyczne. Dzisiejsza technologia komputerowa ułatwia takie działanie. Warto także dopytać doradcę w sklepie, który często posiada większe doświadczenie i łatwiej będzie mu ocenić, jaki kolor najlepiej uzupełni wygląd Twojego domu.

Ostateczna decyzja zawsze należy jednak do właściciela budynku. To on musi zdecydować, jaka kompozycja będzie najbardziej odpowiadała jego charakterowi i stylowi.


Podbitka dachowa jest wykonana przede wszystkim jako zabezpieczenie elewacji przed zaciekami.