Formaldehyd – cichy zabójca w Twoim domu

Niestety formaldehyd występuje praktycznie wszędzie, od mebli zaczynając poprzez dywany, wykładziny, tapety, na materiałach izolacyjnych kończąc

Ostatnimi laty głośno mówi się o szkodliwości składników smogu, szczególnie o pyłach zawieszonych i benzopirenie. Temat zanieczyszczenia powietrza jest szczególnie aktualny podczas rozpoczęcia sezonu grzewczego. Mówiąc o smogu często zapomina się o występującym w nim, aż w stężeniu 60% formaldehydzie. Czym jest formaldehyd i gdzie w życiu codziennym spotykamy tę substancję oraz jaki wpływ ma na nasze zdrowie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Co to jest formaldehyd?

0
Formaldehyd jest bezbarwnym gazem o silnym zapachu „formaliny".

Formaldehyd – zwany inaczej aldehydem mrówkowym to jeden z najbardziej niebezpiecznych związków chemicznych o silnych właściwościach bakteriobójczych. Formaldehyd jest bezbarwnym gazem o silnym zapachu „formaliny". Ponieważ jest lotny, uważany jest za "lotny związek organiczny" – COV. Powstaje podczas niepełnego spalania substancji zawierających węgiel. Popularne w Polsce wędzenie wędlin – czyli pokarmów bogatych w białko, nieumiejętnie przeprowadzone może także sprzyjać powstawaniu formaldehydu. Ale przede wszystkim ta substancja wykorzystywana jest przy produkcji płyt wiórowych, pilśniowych, sklejki, płyty MDF.

Gdzie występuję formaldehyd?

Formaldehyd jest także używany przy produkcji klejów stosowanych w budownictwie i przemyśle meblarskim oraz kosmetycznym.  Niestety formaldehyd występuje praktycznie wszędzie, od mebli zaczynając poprzez dywany, wykładziny, tapety, na materiałach izolacyjnych kończąc. Ze względu na świetne właściwości konserwujące i odkażające formaldehyd jest szeroko stosowany przy produkcji kosmetyków. Związek ten występuje w tuszach do rzęs, utwardzaczach, lakierach do paznokci, dezodorantach, szamponach do włosów a nawet mydłach. Najwięcej aldehydu mrówkowego zawiera lakier do paznokci – jego dopuszczalne stężenie wynosi aż 5%. Ze względu na niekorzystne skutki dla zdrowia obecnie wiele krajów zakazuje stosowania aldehydu mrówkowego. 

Formaldehyd – cichy zabójca

Łatwa wchłanialność formaldehydu, poprzez układ oddechowy, łatwa rozpuszczalność w wodzie - gęstość tego gazu zbliżona jest do gęstości powietrza - sprawiają, że często porównuje się go do smogu. Ludzki organizm toleruje aldehyd mrówkowy tylko w niewielkich ilościach, długotrwałe przebywanie w środowisku skażonym tym gazem może doprowadzić do astmy oskrzelowej.

0
Formaldehyd wykorzystywany jest przy produkcji płyt wiórowych, pilśniowych, sklejki, płyty MDF

21 mln ton formaldehydu produkowanego rocznie, najwięcej w branży meblarskiej i budowlanej, każe naukowcom i lekarzom głośno bić na alarm. Niestety, mimo dokładnej znajomości niekorzystnego wpływu formaldehydu na ludzkie zdrowie trudno jest znaleźć dobry i zdrowy zamiennik dla tej substancji.
Duże stężenie formaldehydu podrażnia śluzówki dróg oddechowych, powoduje suchość w gardle, katar i kaszel. Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami zakwalifikowała aldehyd mrówkowy do kancerogenów grupy B1 – czyli czynników rakotwórczych wysokiego ryzyka, a długie poddawanie się wpływowi formaldehydu może prowadzić do nowotworów nosa i gardła. 

Jak bezpiecznie pozbyć się formaldehydu

Całkowite wyeliminowanie formaldehydu z naszego mieszkania jest praktycznie niemożliwe. Można jedynie ograniczać jego stężenie. Intensywne wietrzenie pomieszczenia, polegające na ostrym wietrzeniu w celu wypchnięcia powietrza z formaldehydem jest jakimś rozwiązaniem. Można także zastosować oczyszczacze powietrza z filtrem węglowym, które są w stanie wychwycić nie tylko cząstki stałe zanieczyszczeń, ale również lotne związki a wśród nich także formaldehyd. Formaldehyd -powszechnie stosowany w branży meblarskiej, zmotywował producentów wielu branż do wdrożeniu technologii ograniczającej niekorzystny wpływu formaldehydu na zdrowie człowieka.


0


Innowatorem w tej dziedzinie i firmą wdrażającą najnowsze technologie ograniczającej negatywne skutki wpływu formaldehydu na nasze zdrowie jest firma Impress Decor Polska Sp. z o.o.  – producent papierów dekoracyjnych i folii finisz. O nowej linii folii Impress Finish Fooil – zawierającej mniej formaldehydu rozmawiamy z konsultantem do spraw wzornictwa firmy Impress Decor Polska Sp. z o.o.  Rafałem Lemieszko.Produkty z branży Home&Decor, szczególnie te dotyczące branży meblarskiej cały czas podlegają procesowi zmian technologicznych. Ostatnimi laty spory nacisk kładzie się na ograniczenie szkodliwych substancji wydzielanych podczas produkcji czy użytkowania produktów zawierających szczególnie duże stężania formaldehydu. Czy Impress Decor ma na tym polu jakieś szczególne rozwiązania?

Nasze zdrowie jest naszym największym zmartwieniem. Dlatego opracowywanie produktów, które nie szkodzą ani indywidualnemu użytkownikowi, ani środowisku to nasza codzienna działalność. Jako wiodąca firma w naszym sektorze dostarczamy produkty i projekty dla klientów z branży wyposażenia wnętrz, mebli i podłóg z całego świata i szczególnie dbamy o to, aby były one bezpieczne.
W przemyśle drzewnym ograniczenie zawartości formaldehydu w produktach jest szczególnie ważną cechą decydującą o sukcesie produktu. Folie wykończeniowe impress' są liderami na rynku pod względem redukcji formaldehydu.
Nasz topowy produkt Impress' Finish Foil zawiera mniej formaldehydu niż naturalnie występująca zawartość formaldehydu w drewnie.
Tym samym czyni nas to liderem na rynku foli wykończeniowych.

Jeśli formaldehyd jest używany tylko na etapie produkcji, dlaczego mielibyśmy się nim dalej przejmować?

Formaldehyd jest gazem o masie bardzo zbliżonej do powietrza. Proces polimeryzacji nigdy nie jest zakończony w 100%. Oznacza to, że w końcowym materiale zawsze pozostaje jakiś toksyczny gaz. Podczas dalszego użytkowania mebli gaz desorbuje się z elementów i emituje do otoczenia, tj. na przykład do salonu lub sypialni. Ponieważ formaldehyd ma podobną masę do otaczającego powietrza, pozostaje głównie w pomieszczeniu.

0
Impress wykorzystuje najbardziej energooszczędną i przyjazną dla środowiska technologię hartowania wiązką elektronów (EB-curing).

Jeżeli na tym etapie nie możemy całkowicie wykluczyć formaldehydu z naszego codziennego życia, co firmy używające ten toksyczny związek robią, aby ograniczyć jego stosowanie?
Chemicy starają się znaleźć opłacalny i wydajny substytut formaldehydu w różnych żywicach. Jednak do tej pory ta praca nie jest udana. Oznacza to, że standardowa technologia wodorozcieńczalna nie może teraz uniknąć formaldehydu. Tylko technologia o różnej bazie może uniknąć jej użycia. Jedną z najskuteczniejszych technologii są powłoki utwardzane promieniowaniem. Impress wykorzystuje najbardziej energooszczędną i przyjazną dla środowiska technologię hartowania wiązką elektronów (EB-curing). Warto wspomnieć, że technologia ta nie wymaga lamp UV na bazie rtęci, niezbędnych dla konkurencyjnej technologii UV utwardzanej promieniowaniem.
Jak działa technologia utwardzania EB?
Technologia EB wykorzystuje moc wysokoenergetycznych elektronów do polimeryzacji cząsteczek, specjalnie do tego zaprojektowanych. Cząsteczki te zawierają grupy akrylanowe, wrażliwe na te elektrony. Zderzenie elektronów i akrylanów indukuje bardzo szybką polimeryzację powłoki. Oznacza to, że nic nie odparowuje z materiału, w przeciwieństwie do standardowych systemów wodorozcieńczalnych. Utwardzanie EB jest bardzo skuteczne i polimeryzuje prawie wszystkie akrylany w powłoce. Jednak zawsze niektóre cząsteczki pozostają odpowiednio niespolimeryzowane. Niemniej jednak nie ma bloków budulcowych gazu, niezbędnych do utwardzania EB, więc wszystkie te cząsteczki pozostają wewnątrz końcowego materiału.

 Czyli dzięki tej technologii formaldehyd jest praktycznie eliminowany z waszego produktu? Jakie z tego powodu korzyści mamy my - użytkownicy?

Zdrowie! Pamiętajmy, że formaldehyd może wywoływać podrażnienia skóry i oczu. Około 9% populacji ma reakcję alergiczną na formaldehyd. Najgorszą jego właściwością są jego właściwości rakotwórcze i mutagenne.  Formaldehyd może powodować różne rodzaje nowotworów, takie jak białaczka, rak mózgu lub rak sinonausalny. Wiele zachodnich rynków wprowadza drastyczne ograniczenia w dopuszczaniu do sprzedaży produktów zawierające formaldehyd. Polska, wiodący producent mebli na rynek europejski, będzie w niedalekiej przyszłości zmuszona dostosować normy stężenia formaldehydu do standardów np. niemieckich, gdzie właśnie intensywnie ogranicza się obecność tej substancji nie tylko w branży meblarskiej.

0
Wiele zachodnich rynków wprowadza drastyczne ograniczenia w dopuszczaniu do sprzedaży produktów zawierające formaldehyd.