Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Farba strukturalna – czym jest i gdzie z niej korzystać?

Farba strukturalna nadaje charakter wnętrzu.

Co to są farby strukturalne? Czy farbą strukturalną pokryje się nierówności? Jak nakładać farby strukturalne i czy są one zmywalne? Jak długo zwykle schnie taka farba? Jeśli planujesz malowanie mieszkania i chcesz osiągnąć ciekawy efekt, farba strukturalna może się okazać strzałem w dziesiątkę. Nie bez przyczyny od kilku lat farby strukturalne cieszą się coraz większą popularnością. Zanim jednak zaczniesz remont, chcesz rozwiać wszelkie wątpliwości na ich temat – jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie!

Co to jest farba strukturalna

Farba strukturalna to produkt plasujący się gdzieś pomiędzy popularnym w ostatnich latach tynkiem strukturalnym a farbami do ścian i sufitów. Spośród innych farb, strukturalna wyróżnia się tym, że pokryta nią ściana ma porowatą, jakby trójwymiarową powierzchnię. W zależności od rodzaju, farba strukturalna może dawać na ścianie efekt imitacji drewna czy betonu, gliny, a nawet blachy, czy też bardziej powszechnego tzw. baranka, a także pustynnego piasku, pergaminu z zagnieceniami, efekt kropli rosy albo struktury drobnoziarnistej (tzw. toccare). Amatorom, którzy nie mają dużego doświadczenia w malowaniu ścian, poleca się farbę strukturalną występującą w formie gotowej do użycia, a profesjonaliści częściej korzystają z farb składających się z dwóch produktów: bazy i wypełniacza. Ten ostatni w dużej mierze odpowiada za końcowy efekt, tzn. wyrazistość faktury. Farby strukturalne można podzielić na akrylowe, lateksowe oraz polioctanowinylowo-lateksowe. Każda z nich ma inne właściwości – niektóre są bardziej lub mniej wrażliwe na wilgoć, mają inną wytrzymałość czy zmywalność. I np. akrylowe są bardzo odporne na ścieranie i różnego rodzaju uszkodzenia. Można je myć na mokro i są paroprzepuszczalne.

0
Dzięki farbie strukturalnej często uzyskujemy efekt trudny do osiągnięcia w inny sposób.

Wady i zalety farb strukturalnych

Jedną z niewątpliwych zalet farb strukturalnych jest to, że można nią pokrywać różne powierzchnie – np. nierówne lub z pęknięciami. Farby te doskonale maskują takie niedoskonałości. Farby strukturalne nadają się do tego, żeby je kłaść bezpośrednio na goły beton, a także na cegły, drewno, płyty gipsowo-kartonowe. Cechują się dużą paroprzepuszczalnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. A farby akrylowe i lateksowe są też odporne na wilgoć. Ponadto malowanie nimi jest stosunkowo proste – farbami strukturalnymi w formie gotowej do użycia właściwie każdy bez większego problemu może malować sam. Przy tylu zaletach, mają też, niestety, pewne wady. Jedną z największych jest to, że farbę strukturalną bardzo trudno usunąć z powierzchni, na którą została nałożona – często jest to możliwe jedynie dzięki szlifowaniu. Ponadto farby strukturalne są stosunkowo drogim produktem – za jeden litr farby musimy zapłacić od 60 do 120 zł. Niektórzy narzekają też, że czasem, zwłaszcza na bardziej wypukłych powierzchniach, dochodzi do osadzania się kurzu i ściany wymagają regularnego czyszczenia. 

0
Malowanie ścian farbą strukturalną jest stosunkowo proste.

Zastosowanie i możliwe aranżacje

Farby strukturalne są odpowiednie zarówno do malowania wnętrz, jak i budynków na zewnątrz. Stosuje się je też na tarasach, klatkach schodowych, w garażach i różnych przestrzeniach wspólnych. W środku domu czy mieszkania można nimi pokryć ściany w każdym z pomieszczeń – spotykamy aranżacje z wykorzystaniem farb strukturalnych nie tylko w salonach, ale też jadalniach, kuchniach, łazienkach, przedpokoju, a także w pokoju dziecięcym. Inspirująco przedstawiają się projekty z wykorzystaniem farby strukturalnej np. na ścianie przy kominku albo w pokoju dziecięcym, w którym dominuje motyw kosmosu, a chropowate ściany pokryto trójwymiarową farbą przynoszącą na myśl przestrzeń międzyplanetarną. W kuchni farbą strukturalną można pomalować m.in. powierzchnię przy kuchence, a w mieszkaniu, w którym wśród domowników są też małe dzieci, taka farba sprawdzi się wszędzie – będzie sprawiać, że zabrudzenia naniesione przez małe paluszki będą mniej widoczne i łatwiejsze do wyczyszczenia.

Jak nakładać farby strukturalne

Jeśli mamy ograniczony budżet i niekoniecznie chcemy zatrudniać malarza, a jednocześnie marzy się nam, żeby ściany w naszym mieszkaniu nabrały bardziej oryginalnego charakteru, warto sięgnąć po farby strukturalne. Tymi, będącymi gotowymi produktami do aplikacji, bez problemu możemy pomalować ściany sami, nawet jeśli nie mamy w tym dużego doświadczenia. Choć farby strukturalne nadają się na różne powierzchnie, musimy je jednak przed malowaniem odpowiednio przygotować. Malowaną ścianę trzeba wcześniej odtłuścić i w miarę możliwości choć nieco wyrównać – choć nie musi być ona idealnie prosta, jak w przypadku innych farb. Nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu do malowania – wystarczą zwykłe pędzle i wałki malarskie oraz mieszadło. Po dwukrotnym pomalowaniu farbą strukturalną danej powierzchni tzw. metodą na morko, należy malowaną ścianę lub sufit dodatkowo zabezpieczyć lakierem ochronnym. Pierwsza warstwa farby strukturalnej schnie co najmniej dwie godziny, ale druga znacznie dłużej – czasem nawet do 24 godzin.

0
Farba strukturalna sprawdzi się w każdym pomieszczeniu - dobrze prezentuje się także w jadalni.