Prowadzisz dom otwarty i chcesz przygotować przestrzeń, z której mogliby korzystać Twoi goście, którzy przyjeżdżają w odwiedziny na kilka dni? A może do Twoich pociech przychodzą czasem koledzy lub koleżanki i nocują w pokoju dziecięcym? Wspólnie z architektką wnętrz Katarzyną Januszczyk z KRAA Studio podpowiadamy, jak urządzić pokój gościnny w domu, jakie wybrać do niego meble i dodatki oraz na jaki kolor pomalować w nim ściany. Zainspiruj się naszymi aranżacjami pokojów dla gości!
Projektowanie pokoju gościnnego
– „Pokój gościnny to dość trudny temat dla projektanta” – tłumaczy Katarzyna Januszczyk z KRAA Studio – „ponieważ nie wiemy dokładnie, dla kogo projektujemy. Praca projektanta czy architekta na pierwszych etapach polega na zebraniu jak najdokładniejszego wywiadu co do potrzeb inwestora-użytkownika danej przestrzeni. I tu może być problem, bo albo nie wiadomo do końca, kogo będziemy gościć, albo dokładnie wiemy, ale są to przeróżne osoby, różniące się czasem wiekiem, potrzebami, stylem życia itd.”
Dlatego pokój gościnny powinien być przestrzenią urządzoną w sposób uniwersalny – raczej bez krzykliwych kolorów, osobliwych dodatków czy nietypowych rozwiązań. Z drugiej strony przestrzeń dla gości dobrze zaplanować tak, by pasowała do stylu pozostałych pomieszczeń domu.
Jak umeblować pokój gościnny?
– „Nasi goście muszą mieć przede wszystkim na czym spać” – mówi Katarzyna Januszczyk. – „Dlatego najważniejszym meblem w pokoju gościnnym jest łóżko lub sofa rozkładana. W przypadku, gdy pokój jest mały lub z funkcją biurową albo telewizyjną, lepiej wybrać sofę rozkładaną” – tłumaczy architektka. – „Bo czasem okazuje się, że jest potrzeba połączenia funkcji pokoju gościnnego z dodatkową funkcją, na przykład magazynową czy biurową. Wtedy trzeba wstawić dodatkową zabudowę, taką jak pojemna szafa albo wygodne biurko plus być może kilka otwartych półek, by móc szybko sięgnąć po potrzebną do pracy dokumentację, publikacje lub cokolwiek, czego potrzebujemy. Czasem wystarczy małe biurko na odłożenie laptopa, a w innym przypadku obszerne biurko z wygodnym fotelem i szafą na dokumenty. Zdarza się również, że pokój gościnny jest jednocześnie dodatkowym pokojem telewizyjnym. Wtedy naprzeciwko wygodnej kanapy umieszczamy telewizor.”
Jednak nawet jeśli pokój gościnny nie pełni dodatkowych funkcji i jest tylko przestrzenią dla gości, oprócz łóżka przyda się dodatkowe wyposażenie:
– „Fajnie, jak goście mogą rozpakować swoją walizkę do komody lub specjalnie przeznaczonej do tego szafki w wysokiej zabudowie” – podpowiada właścicielka KRAA Studio.
Oświetlenie i dodatki
Jeśli chcemy, by nasi goście czuli się u nas w domu komfortowo, pomyślmy o odpowiednim wyposażeniu ich pokoju – nie tylko o łóżku i szafce na ubrania.
– „Zachęcam, by nie traktować tego pokoju po macoszemu i zadbać o każdy szczegół” – apeluje Katarzyna Januszczyk. – „Pamiętajmy więc o tak ważnym oświetleniu funkcjonalnym, na przykład tym do czytania w łóżku, nawet jeśli jest to sofa rozkładana. Dodajmy też mały stoliczek, który może być stolikiem kawowym, ale mieści się w pokoju również po rozłożeniu sofy: będzie bardzo przydatny do odłożenia okularów, biżuterii, telefonu itd.”
W pokoju o funkcji sypialni istotną rolę odgrywają też zasłony lub rolety, dzięki którym nasi goście będą mogli rano dłużej pospać. Na stoliku – kawowym, który może też pełnić rolę szafki nocnej – można też ustawić szklanki i ozdobną karafkę na wodę, żeby goście mieli je pod ręką.
– „Jeśli chodzi o kolorystykę – dopowiada Katarzyna Januszczyk – są dwie ścieżki: albo kontynuujemy stylistykę całego mieszkania, albo jeśli ta stylistyka jest dość odważna, możemy tę przestrzeń trochę stonować i użyć na przykład kolorów naturalnych. Odpowiednie będą beże, jasne szarości lub klasyczne biele. Będzie to świetna baza do wypełnienia przestrzeni dodatkami, które dopasujemy do potrzeb naszych aktualnych gości.”
Sprawdź również projekty z kategorii aranżacje salonu
Goście w małym mieszkaniu
Gdzie przenocować gości, jeśli nie dysponujemy osobnym pokojem? Odpowiedź jest prosta: wykorzystajmy wolną przestrzeń w naszym mieszkaniu. Najczęściej salon jest takim miejscem. Sofa, na której odpoczywamy w dzień, może stać się łóżkiem dla naszych gości, dlatego urządzając salon, warto wybrać kanapę z funkcją spania. A jeśli chcemy przenocować całą rodzinę, prawdopodobnie dzieci naszych gości będą się dobrze czuły, nocując w pokojach naszych pociech. Ciekawym rozwiązaniem może być wybranie łóżka dziecięcego z dużą, wysuwaną szufladą, w której mieści się dodatkowy materac do spania. Na co dzień nie zajmuje ono dodatkowej przestrzeni, a po rozłożeniu pozwala dzieciom – naszym i małym gościom – być blisko siebie.