Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Fakty i mity na temat łóżek kontynentalnych

Kiedyś służyły głównie do aranżacji luksusowych pokoi hotelowych, obecnie jednak coraz częściej goszczą w naszych domach i mieszkaniach. Łóżka kontynentalne, bo o nich mowa, z całą pewnością należą do produktów ekskluzywnych. Czy wobec tego warto się na nie decydować? Przeczytaj najpopularniejsze fakty i mity dotyczące tego typu łóżek.

Czym są łóżka kontynentalne? Kilka faktów

Jeśli zastanawiasz się, co sprawia, że ​​łóżka kontynentalne są tak pożądane, oto odpowiedź: w porównaniu z klasycznymi modelami, nie mają ramy ani stelaża z listew. Typowe łóżko kontynentalne składa się z trzech rodzajów materacy. Podstawę stanowi konstrukcja, na której spoczywa pierwszy materac sprężynowy, zastępując w ten sposób klasyczny stelaż z listew. Na tymże materacu leży drugi, który może być różnego rodzaju: ponownie ze sprężynami lub wykonany z pianki. Całość jest zwieńczona cienkim materacem zwanym toperem, który odpowiada za komfort i higienę.

Obecność topera jest opcjonalna: w branży meblarskiej rozróżnia się modele amerykańskie typu boxspring (bez topera) oraz skandynawskie (z toperem). Jako podstawa może służyć również tapicerowana skrzynia. Najpopularniejsze łóżka kontynentalne z pojemnikiem na pościel występują w rozmiarach 160 × 200, ale bywają również inne warianty.

Skoro już wiesz, czym łóżka kontynentalne różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników, czas poznać najpopularniejsze mity, z jakimi mierzą się producenci i sprzedawcy w sklepach meblowych. 

Łóżko kontynentalne jest duże

 Tradycyjne łóżko kontynentalne nie ma ramy – to konstrukcja zbudowana z nałożonych na siebie materacy. Oznacza to, że szerokość będzie odpowiadała wymiarom materaca i będzie to 140, 160, 180 lub 200 cm dla łóżek podwójnych oraz 80-120 cm dla modeli pojedynczych. Istnieją oczywiście modele z ramami – mowa tu zwłaszcza o łóżkach kontynentalnych z pojemnikiem do przechowywania pościeli. Co do zasady jednak skrzynie nie wystają poza obręb znajdującego się na nich materaca. Co istotne – zwłaszcza z punktu widzenia właścicieli niewielkich sypialni – boki są materacem. Oznacza to, że są miękkie i nie ma ryzyka obijania się o nie w ciasnych przestrzeniach. 

Łóżko kontynentalne jest drogie

 Faktem jest, że na rynku bez trudu znajdziesz takie, których cena nie przestraszy tylko właścicieli grubo wypchanych portfeli. Modele kontynentalne mogą bowiem kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Porównując jednak oferty w internetowym sklepie Salonów Agata, szybko zauważysz, że ceny łóżek kontynentalnych 160 × 200 rozpoczynają się od ok. 2500 zł: https://www.agatameble.pl/meble/lozka-i-szafki-nocne/lozka-kontynentalne/160x200. W składzie znajdują się skrzynia, materac i toper lub dwa materace i toper.

Porównajmy zatem tradycyjne odpowiedniki – łóżka ze stelażem. Za konstrukcję z listwami przyjdzie nam zapłacić średnio od 1500 zł, a za dobry materac sprężynowy od 1000 zł. Dodatkowy materac nawierzchniowy to koszt od 600 zł. Rachunki są klarowne: zakup podstawowego łóżka tapicerowanego kontynentalnego 160 × 200 cm może nawet okazać się korzystniejszy dla naszego portfela. Jak w każdym przypadku, za dodatkowe opcje – jak np. ruchomy stelaż z elektryczną regulacją – trzeba dopłacić.

Trudno znaleźć prześcieradło pasujące na łóżko kontynentalne

Na materace łóżek kontynentalnych co do zasady pasują standardowe prześcieradła (świetnie spisują się zwłaszcza modele z elastycznej dzianiny jersey). W przypadku problemów z dopasowaniem zwykłego prześcieradła, można zakupić model większy, czyli przykładowo na łóżko kontynentalne 160 × 200 wybrać pokrycie o szerokości 180 cm. Na rynku znajdziesz również szeroką gamę prześcieradeł o przeznaczeniu stricte do łóżek kontynentalnych (które stają się coraz popularniejsze), wobec czego trudno tu mówić o jakichkolwiek problemach.

Łóżka kontynentalne są niebezpieczne

 Faktem jest, że łóżka kontynentalne są wysokie (nawet 70 cm). Czy skoro materace są tylko położone na sobie i nie ogranicza ich żaden stelaż, istnieje ryzyko ich zsunięcia się, a co za tym idzie – niefortunnego upadku z wysokości wyższej niż standardowa? Nic z tych rzeczy: nawet jeśli łóżko kontynentalne wyposażono w otwierany pojemnik, materac na pewno nie spadnie.