Eko -bambusowy design – inspiracje wnętrzarskie na rok 2022

Moda na bambus wraca falami, co kilka lat bambusowe aranżacje podbijają światowe rynki wyposażenia wnętrz.

Rok 2022 na rynku wnętrzarskim niewątpliwie należeć będzie do bambusa. Ten niebywale wytrzymały i ekologiczny materiał podbił serca uczestników największych na świecie targów designu i wyposażenia wnętrza Mediolan 2021 Supersalone na początków września 2021. A jak powszechnie wiadomo, wszystko czym zachwycą się mediolańczycy, staje się trendem na rynku Home&Decor. Przygotujmy się na wiele bambusowych inspiracje nadchodzącym roku.

Moda na bambus

0
Rok 2022 na rynku wnętrzarskim niewątpliwie należeć będzie do bambusa.

Bambus w przemyśle meblarskim to materiał wykorzystywany od wielu wieków.  Moda na bambus wraca falami, co kilka lat bambusowe aranżacje podbijają światowe rynki wyposażenia wnętrz. Bambusowe meble, akcesoria codziennego użytku czy fragmenty ścian pokryte tą wyjątkowa rośliną – bambus zawsze był obecny w aranżacjach wnętrz i jako przedmiot codziennego użytku. Niezwykłe właściwości bambusa sprawiają, że roślina ta ma szerokie zastosowanie od składników prozdrowotnych zaczynając taki jak kwasy fenolowe będące świetnymi utleniaczami i środkami przeciwzapalnymi, poprzez legendarną wytrzymałość i elastyczność bambusowych włókien na niezwykłych zastosowaniu wchłaniających wilgoć i antystatycznych włóknach wykorzystywanych w wykonanych z bambusa tkaninach.

Niezwykłe właściwości bambusa

Rodzaje roślin z rodziny bambusowatych liczą sobie ponad 130 gatunków. Ta niesamowita roślina o drewniejących łodygach najczęściej występuje w subtropikalnej Azji. Bambus dodatkowo posiada cechy antybakteryjne i antygrzybiczne.  Substancja zabezpieczając bambus podczas jego rozwoju chronią go przed atakiem wszelakich patogenów. Bambusowe włókna świetnie chłoną wilgoć i zapachy, przy tym są szczególnie delikatne i elastyczne. Dlatego tak często bambus wykorzystuje się do produkcji ręczników i bielizny.

0
Rosnący w słonecznych lasach monsunowych bambus to bardzo szybko rosnące drzewo.

Ta roślina, tak uwielbiana przez niedźwiedzie Panda- zwane tez niedźwiedziami bambusowymi, przez to, że jest rośliną lekką, niezwykle elastyczną i wytrzymałą często jest wykorzystywana do produkcji mebli. Modnemu zastosowaniu bambusa sprzyja również jego niewątpliwa orientalność. Bambus pozytywnie kojarzy nas się z egzotycznymi miejscami, synonimami udanych i beztroskich wakacji, miejscami, które każdy chciałby choć raz w życiu odwiedzić.

Bambus- roślina do zadań specjalnych

Rosnący w słonecznych lasach monsunowych bambus to bardzo szybko rosnące drzewo. Niektóre gatunki bambusa przyrastają nawet do 100 cm dziennie i spotyka się ponad 20 metrowe drzewa bambusowe. Bambus szybko odrasta stąd jego świetna wydajność. Dodatkowo pochłania o 35% więcej dwutlenku węgla niż inne drzewa.  Czyni to bambus liderem wśród roślin sprzyjających walce z globalnym ociepleniem. Dość długo kwestionowano nazywanie bambusa drzewem.
Przeprowadzone ekspertyzy potwierdziły, że bambus to drzewo, które w wielu aspektach przewyższa właściwości wielu gatunków polskich drzew. To jedno z najbardziej twardych drewien na świecie, które deklasuje takich polskich twardzieli jak buk czy dąb. Jeżeli twardość drewna dębowego wynosi 36 Mpa (Megapascale) to już deski wykonane z drewna bambusowego w zależności od rodzaju produkcji desek: sklejane – twardość 38 Mpa, skręcane – twardość 109 Mpa. Popularny kolor słomkowy bambusa w prosty sposób można zamienić na kolor karmelowy – poprzez obróbkę termiczną. Cukier zawarty w bambusie ulega karmelizacji – stąd jego piękny jasnobrązowy odcień.

Przemysłowe wykorzystanie bambusa

0
Bambus nie kurczy się i nie pęcznieje pod wpływem wody.


Niewątpliwą zaletą drewna bambusowego jest jego stabilność. Drewno to nie kurczy się i nie pęcznieje pod wpływem wody. Dlatego jest tak często stosowany w wykończeniu wnętrz łazienek i pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci. Powszechnie znana lekkość mebli bambusowych oraz niezwykła gładkość tego materiału podczas obróbki czynią bambus niezwykle designerskim materiałem.
Przemysłowe wykorzystanie bambusa to przede wszystkim meble i blaty, szczególnie w miejscach narażonych na uszkodzenia.  Coraz modniejsze w Polskich domach staja się schody czy bambusowe podłogi, a nawet elewacje.  Dobrze zaolejowana bambusowa deska będzie idealnym materiałem na taras czy altanę. 
Niepowtarzalny urok tego materiału sprawią, że wiele przedmiotu wykonuje się z bambusa. Od sprzętu sportowego zaczynając a na biżuterii, kubkach czy stylowych uchwytach do sprzętu elektronicznego.

Bambusowy salon w stylu japandi

Moda na tropikalny design sprawia, że krzesła, stoły czy bambusowe lampy idealnie sprawdzają się we wnętrzach w minimalistycznym stylu japandi. Ten pokrewny skandynawskiemu stylowi to łagodne i nieskomplikowane w wyposażeniu wnętrza. Bambusowe drewno w swoich jasnych bądź karmelowych odcieniach połączone z modną szarością, czernią i beżem to kwintesencja stylu japandi. Meble koniecznie wykonane z naturalnego bambusa i jakże modna ostatnio ściana wyłożona bambusowymi pędami przeniosą nas do subtropikalnej Azji. Meble wykonane z bambusa i karmelowa podłoga z bambusowych desek na pewno posłużą nam przez długie lata i będą ponadczasową aranżacją. Jeżeli do naszego wnętrza dodamy jeszcze tropikalną zieleń i ascetyczne dodatki w postaci mis i wazonów nawiązujących do japońskiej stylistyki uzyskamy przejmujące wnętrze, bezkompromisowe i surowe, ale jednocześnie zgodne z naturą i szacunkiem do przedmiotów.

0
Niewątpliwą zaletą drewna bambusowego jest jego stabilność.