Niezależnie od tego, czy szukasz nowej opcji inwestycyjnej, lokum do wynajęcia czy jesteś gotowy na zakup swojego pierwszego domu, prawdopodobnie zadałeś sobie pytanie: „Co jest lepsze — mieszkanie czy dom?". Wybór między nimi jest niezwykle trudny, gdyż każde rozwiązanie ma liczne zalety, ale także kilka wad, których warto być świadomym. Poniżej znajduje się zestawienie plusów i minusów mieszkania w bloku i domku i jednorodzinnym, które pomoże Ci w podjęciu tej ważnej decyzji.
Lepiej mieszkać w domu czy w mieszkaniu?
Decyzja o tym, czy zamieszkać w domu czy w mieszkaniu zależy w dużej mierze od osobistych preferencji. Istnieją jednak pewne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, aby świadomie podjąć decyzje, która uchroni nas przed rozczarowaniami.
Sąsiedzi
Mieszkania w bloku to miejsce, gdzie od sąsiadów dzieli nas zwykle cienki mur lub strop. Oznacza to, że możesz nie tylko słyszeć ich rozmowy czy imprezy zza ściany, ale także być ofiarą zalania czy pożaru, który rozprzestrzenia się po całej kondygnacji. Niemniej jednak takie rozwiązanie ma też swoje plusy. Można bowiem zwrócić się z prośbą do zaufanego sąsiada o podlanie kwiatów czy przewietrzenie mieszkania, ale także zwrócenie uwagi czy nikt nie próbuje się włamać.
W domu jednorodzinnym powierzenie takiego zadania sąsiadowi jest znacznie trudniejsze. Granice działek są często oddalone od budynków, które niekiedy mają dodatkowo wysokie żywopłoty lub ogrodzenie. Ciężej jest się też zapoznać się ze społecznością, która nie ma części wspólnej w postaci klatki schodowej. Niemniej jednak własny dom daje poczucie dużej prywatności i możliwość głośnych rozmów nawet w środku nocy. Po pierwszym zapoznaniu można natomiast zaprosić innych mieszkańców ulicy na grilla lub kolację w ogrodzie.
Przestrzeń
W zależności od wielkości Twojego domu lub mieszkania może się okazać, że nie ma w nim zbyt wiele miejsca. Oczywiście, w przypadku własnego domu istnieje też przestrzeń ogrodowa oraz możliwość rozbudowy budynku, co jest niemożliwe w przypadku lokum w bloku. Jeśli jednak wolisz wnętrza minimalistyczne lub jesteś sam, wówczas duży metraż może się okazać niepotrzebny, a koszty utrzymania będą znacznie przewyższać możliwości finansowe i założony budżet.
Lokalizacja
Co do zasady, mieszkania są częściej usytuowane w centrach miast i na ich obrzeżach. Dom jednorodzinny potrzebuje natomiast więcej przestrzeni, dlatego ten typ zabudowania jest przeważnie spotykany na przedmieściach lub w mniejszych miejscowościach. Jest to ogólna tendencja, jednak poszukując dla siebie miejsca blisko zabudowań, sklepów i rozrywek nocnych, lepiej zdecydować się na mieszkanie. Jeśli natomiast cenisz sobie spokój i nie przeszkadzają Ci dojazdy do miasta — wówczas dom jest dla Ciebie stworzony.
Koszty
Istnieją minimalne różnice finansowe pomiędzy umowami najmu (gdzie jesteś właścicielem mieszkania, ale nie gruntu, na którym się ono znajduje) a umowami najmu z prawem własności (gdzie jesteś właścicielem nieruchomości i gruntu). W przypadku kupna domu jesteś w pełni odpowiedzialny za wszystkie koszty utrzymania i są one zazwyczaj droższe w zakupie niż mieszkania.
Kolejnym aspektem są koszty bieżące i rachunki, które są bezpośrednio uzależnione od metrażu lokalu. W przypadku domu, mając ogród i dodatkową przestrzeń z roślinnością, należy doliczyć opłaty związane z podlewaniem trawnika czy koszeniem trawy. Utrzymanie mieszkania wymaga zazwyczaj mniejszego nakładu energii w utrzymaniu gospodarstwa, ale także finansów, gdyż wszystkie części wspólne, takie jak klatka czy ogródek pod blokiem, pielęgnowane są za pieniądze z budżetu całego pionu.
Plusy i minusy mieszkania i domu
Mieszkanie — plusy:
Zazwyczaj tańszy w zakupie i utrzymaniu niż dom;
Wyższe bezpieczeństwo, np. kodowane wejścia, ochrona osiedla, monitoring;
Lokalizacja w centrum miasta.
Dom — plusy
Większa prywatność;
Duża przestrzeń, która pozwoli na dowolne rozmieszczenie pokoi;
Możliwość adaptacji ogrodu, w którym można urządzić przestrzeń do spędzania czasu.
Mieszkanie — minusy
Zazwyczaj mniejsze niż domy;
Nie można oddzielić się od hałaśliwych lub uciążliwych sąsiadów;
Obowiązkowe opłaty za utrzymanie budynku i spółdzielnię/wspólnotę mieszkaniową.
Dom — minusy
Zazwyczaj wyższe koszty zakupu i utrzymania;
Długoterminowe zobowiązanie finansowe;
Oddalenie od centrum miasta, szkół i sklepów.
Wiele osób woli wygodę i elastyczność życia w mieszkaniu, podczas gdy inni wybiorą długoterminowe bezpieczeństwo związane z zakupem domu. Jako decydujący o zakupie lub wynajmie nowego lokum powinieneś wziąć pod uwagę sytuację osobistą i możliwości finansowe. Na tej podstawie dokonaj wyboru, który w pełni Cię zadowoli.