Skroplona woda, która osadza się na szybach, niejednokrotnie spędza nam sen z powiek. Jak to jest, że mimo ciągłego czyszczenia i wycierania okien „do sucha” po paru godzinach zastajemy dokładnie ten sam widok na szybie? Czy zagadnienie „pocących się okien” jest powodem do obaw? Kiedy skropliny są czymś naturalnym, a kiedy sygnalizują większy problem? Dlaczego okna parują od wewnątrz? Sprawdź, jak sobie radzić z parą w swoim mieszkaniu.
Dlaczego okna parują?
Kondensacja pary wodnej jest zazwyczaj efektem znacznej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem mieszkania a pogodą za oknem. Ma to miejsce w sytuacji, gdy na dworze jest chłodno lub wręcz mroźnie, z kolei w mieszkaniu panuje względnie wysoka temperatura połączona z dość dużą wilgotnością powietrza. Skrapla się szyba na zewnątrz budynku, ale także wewnątrz mieszkania. Niekiedy spotkać można skroplenie między taflami szklanymi.
Dlaczego dochodzi do skraplania się pary wodnej na szybach okiennych? Otóż, szyby w starych kamienicach „słabo” radzą sobie z ochroną przed zimnem, w przeciwieństwie do stosowanej w budynku izolacji termicznej. Współczesne okna posiadają zdecydowanie lepsze parametry techniczne, chroniąc przed chłodem, hałasem, a także przegrzaniem pomieszczeń. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu podwójnych lub potrójnych szyb zespolonych, pomiędzy którymi umieszcza się ciężki gaz (argon, ksenon lub krypton) – charakteryzują się słabym przewodzeniem ciepła.
Skoro już wiesz, dlaczego okna parują od wewnątrz, warto wiedzieć, gdzie się pojawiają skropliny. Osadzają się one w dolnej części szyby, a także na skrzydle witryny oraz ramie okna.
Jak sobie radzić z parującymi oknami?
Gdy zauważysz skroplone okna, koniecznie należy sprawdzić, czy to sporadyczna sytuacja, czy może powracający problem. Jeśli do „pocenia się szyb” dochodzi rzadko lub w konkretnych przypadkach – nie ma powodu do obaw.
Sporadyczne sytuacje, w których dochodzi do skroplenia szyb:
podczas gotowania w kuchni,
w trakcie prasowania,
w trakcie suszenia prania, gdy zwiększa się wilgotność powietrza.
Skraplanie szyb jest zjawiskiem normalnym w przypadku okien drewnianych. Nie powinno jednak zdarzać się to zbyt często, jeśli dysponujemy nowoczesnymi oknami wykonanymi z tworzyw PVC.
Jak radzić sobie z parującymi oknami w tej sytuacji? Najczęściej, wystarczy otworzyć okno i wywietrzyć pomieszczenie. Świeży dopływ powietrza pozwoli na zmniejszenie różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem mieszkania a „światem zewnętrznym” oraz osuszenie się skroplin.
Sytuacja nieco bardziej się komplikuje, gdy zjawisko „mokrych okien” dość często powraca. Może to oznaczać, że problem tkwi gdzie indziej, np. w niewłaściwej izolacji budynku. W tym zakresie możesz podjąć się kilku działań, które poprawią cyrkulację powietrza w mieszkaniu.
Jednym z częściej stosowanych obecnie rozwiązań jest nawiercanie specjalnych otworów wentylacyjnych w ramie okna PVC, oraz montaż tzw. nawiewników (listew wentylacyjnych), których zadaniem jest doprowadzanie do pomieszczenia powietrza z zewnątrz. Grzejniki montowane pod oknem także usprawniają cyrkulację powietrza, osuszając je w okolicy szyb.
Gdy nic nie pomaga…
Może się jednak okazać, że problem niewłaściwej wentylacji nie znika mimo naszych starań. W tej sytuacji konieczne będzie:
skontaktowanie się ze sprzedawcą okna, który zleci wykonanie jego ekspertyzy (jeśli jest na gwarancji) lub przekieruje Cię do producenta celem wymiany bądź zakupu nowego okna;
wezwanie ekipy fachowców, którzy ocenią stan mieszkania i wprowadzą niezbędne korekty do jego konstrukcji.
Jeśli mieszkanie jest wynajmowane lub należy do spółdzielni, zgłoś się do administratora budynku – zleci wykonanie niezbędnych prac i zajmie się większością formalności za Ciebie.
Być może okno zostało nieprawidłowo zamontowane lub posiada wadę konstrukcyjną. Przed podjęciem decyzji o wezwaniu fachowców warto podjąć się próby wykluczenia ewentualnych innych przyczyn skraplania się szyb.