Beton architektoniczny to niekwestionowany hit ostatnich lat. Nic nie wskazuje na to, by jego popularność szybko przeminęła – co więcej, pomysły na jego wykorzystanie wciąż ewoluują, idąc czasem w najmniej oczekiwanych kierunkach. Jak zrobić beton architektoniczny, by wyglądał profesjonalnie i stylowo, a do tego był trwały?
Betonowa ściana w domu – elegancja i nowoczesność
Kiedyś mało kto wyobrażał sobie, by mieć w domu czy mieszkaniu betonową ścianę – wszak wygląda surowo i chłodno, jak nie wykończona. Obecnie jednak za to właśnie najbardziej ceni się beton architektoniczny – za swoistą surowość, idealnie pasującą do minimalistycznych lub loftowych wnętrz, chłód, który wizualnie doskonale równoważy temperaturę w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach i oryginalny efekt (nie)wykończonej ściany, który świetnie współgra z wieloma kolorami i dodatkami. Beton architektoniczny na ścianie może wykonać każdy, komu odpowiada taka estetyka. To prosty, szybki i niedrogi sposób na to, by dodać wnętrzu nowego charakteru. Efekt? Elegancki, nowoczesny, stylowy, a do tego wyjątkowo ciekawy.
Jak zrobić beton architektoniczny samodzielnie?
Przede wszystkim – warto wiedzieć, że beton architektoniczny to nie to samo, co beton przemysłowy. Nie wymaga on dodatkowych pokryć w celu zabezpieczenia i jest materiałem dekoracyjnym. Nie trzeba go również malować. Aby wykonać beton architektoniczny, można skorzystać z usług profesjonalnych firm lub też spróbować swoich sił samemu, co po pierwsze – naprawdę nie jest trudne, po drugie – wcale nie wiąże się z wielkim kosztem, a po trzecie – przyniesie ogrom satysfakcji! Co się przyda, by wykonać samodzielnie beton architektoniczny na ścianie?
Modne są zarówno płyty betonowe, jak i gładkie powierzchnie, na których można ewentualnie zrobić wzór płyt, czyli po prostu dokładnie wyrysować proste linie imitujące fugi oraz ślady śrub. Można także pozostawić gładką powierzchnię, co z kolei optycznie powiększy ścianę. Istnieje całkowita dowolność – wiele zależy od własnych wizji estetycznych.
Na rynku nie brakuje produktów, które służą tworzeniu betonu architektonicznego na ścianie. Najlepiej zakupić po prostu gotową masę – dekoracyjny tynk betonowy – od sprawdzonych producentów. Przyda się również kilka dodatkowych akcesoriów. Nie ma natomiast żadnych zasad mówiących o tym, gdzie można wykonać ścianę z betonu. Często wykonuje się je w kuchni, między szafkami, a także w salonach i wszelkich innych pokojach. Jedno jest pewne – gdziekolwiek zawita beton, z pewnością będzie robił wielkie wrażenie.
Co jest potrzebne do wykonania ściany z betonu architektonicznego?
Nie potrzeba wiele, by uzyskać efekt betonu architektonicznego na ścianie. Wystarczą:
gotowa mieszanka dekoracyjnego tynku betonowego;
forma – jeśli planuje się ścianę w formie płyt, można zakupić gotowe, silikonowe formy lub też wykonać je samemu, najlepiej z płyt laminowanych, jednak nie będą one tak wydajne, jak gotowe. potrzeba także czasu na ich samodzielne złożenie;
pace do rozprowadzania tynku – dla uzyskania idealnie gładkiej tafli dobrze sprawdzi się paca wenecka;
kalfas do mieszania zaprawy.
Oprócz narzędzi, przydadzą się także cierpliwość i precyzja. Największy efekt robią bowiem perfekcyjnie gładkie betonowe ściany, aby takie stworzyć, trzeba ogromnej dokładności. Można się również zabawić, robiąc wzory z pomocą pacy ząbkowanej, jednak jest to mało popularne i nie robi takiego wrażenia, jak prosta, gładka ściana.
Warto wiedzieć!
Efekt betonu architektonicznego na ścianie można uzyskać także z pomocą… płyt meblowych o odpowiednim wzorze! To zdecydowanie mniej pracochłonne rozwiązanie, idealne dla tych, którzy boją się efektu surowości i chłodu, jaki daje prawdziwy beton.
Przygotowanie ściany pod beton architektoniczny
Aby stworzyć efekt betonu architektonicznego na ścianie, nie trzeba wielkich przygotowań – ściana musi być po prostu czysta i dobrze zagruntowana. Nie powinno być na niej tapet czy płytek, warto też zadbać o jej idealne wyrównanie, bo pod cienką warstwą betonu mogą być widoczne wszelkie niedoskonałości.
Jak zrobić beton architektoniczny samemu? Jak widać, nie jest to trudne, a z pewnością warte spróbowania – efekty naprawdę robią wrażenie!