Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Designerski beton architektoniczny na ścianę

Nie potrzeba wiele, by uzyskać efekt betonu architektonicznego na ścianie.

Beton architektoniczny to niekwestionowany hit ostatnich lat. Nic nie wskazuje na to, by jego popularność szybko przeminęła – co więcej, pomysły na jego wykorzystanie wciąż ewoluują, idąc czasem w najmniej oczekiwanych kierunkach. Jak zrobić beton architektoniczny, by wyglądał profesjonalnie i stylowo, a do tego był trwały?

Betonowa ściana w domu – elegancja i nowoczesność

0
Beton architektoniczny na ścianie może wykonać każdy, komu odpowiada taka estetyka.

Kiedyś mało kto wyobrażał sobie, by mieć w domu czy mieszkaniu betonową ścianę – wszak wygląda surowo i chłodno, jak nie wykończona. Obecnie jednak za to właśnie najbardziej ceni się beton architektoniczny – za swoistą surowość, idealnie pasującą do minimalistycznych lub loftowych wnętrz, chłód, który wizualnie doskonale równoważy temperaturę w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach i oryginalny efekt (nie)wykończonej ściany, który świetnie współgra z wieloma kolorami i dodatkami. Beton architektoniczny na ścianie może wykonać każdy, komu odpowiada taka estetyka. To prosty, szybki i niedrogi sposób na to, by dodać wnętrzu nowego charakteru. Efekt? Elegancki, nowoczesny, stylowy, a do tego wyjątkowo ciekawy. 

Jak zrobić beton architektoniczny samodzielnie?

Przede wszystkim – warto wiedzieć, że beton architektoniczny to nie to samo, co beton przemysłowy. Nie wymaga on dodatkowych pokryć w celu zabezpieczenia i jest materiałem dekoracyjnym. Nie trzeba go również malować. Aby wykonać beton architektoniczny, można skorzystać z usług profesjonalnych firm lub też spróbować swoich sił samemu, co po pierwsze – naprawdę nie jest trudne, po drugie – wcale nie wiąże się z wielkim kosztem, a po trzecie – przyniesie ogrom satysfakcji! Co się przyda, by wykonać samodzielnie beton architektoniczny na ścianie?

Modne są zarówno płyty betonowe, jak i gładkie powierzchnie, na których można ewentualnie zrobić wzór płyt, czyli po prostu dokładnie wyrysować proste linie imitujące fugi oraz ślady śrub. Można także pozostawić gładką powierzchnię, co z kolei optycznie powiększy ścianę. Istnieje całkowita dowolność – wiele zależy od własnych wizji estetycznych.

Na rynku nie brakuje produktów, które służą tworzeniu betonu architektonicznego na ścianie. Najlepiej zakupić po prostu gotową masę – dekoracyjny tynk betonowy – od sprawdzonych producentów. Przyda się również kilka dodatkowych akcesoriów. Nie ma natomiast żadnych zasad mówiących o tym, gdzie można wykonać ścianę z betonu. Często wykonuje się je w kuchni, między szafkami, a także w salonach i wszelkich innych pokojach. Jedno jest pewne – gdziekolwiek zawita beton, z pewnością będzie robił wielkie wrażenie. 

Co jest potrzebne do wykonania ściany z betonu architektonicznego?

Nie potrzeba wiele, by uzyskać efekt betonu architektonicznego na ścianie. Wystarczą:

  • gotowa mieszanka dekoracyjnego tynku betonowego;

  • forma – jeśli planuje się ścianę w formie płyt, można zakupić gotowe, silikonowe formy lub też wykonać je samemu, najlepiej z płyt laminowanych, jednak nie będą one tak wydajne, jak  gotowe. potrzeba także czasu na ich samodzielne złożenie;

  • pace do rozprowadzania tynku – dla uzyskania idealnie gładkiej tafli dobrze sprawdzi się paca wenecka;

  • kalfas do mieszania zaprawy.

Oprócz narzędzi, przydadzą się także cierpliwość i precyzja. Największy efekt robią bowiem perfekcyjnie gładkie betonowe ściany, aby takie stworzyć, trzeba ogromnej dokładności. Można się również zabawić, robiąc wzory z pomocą pacy ząbkowanej, jednak jest to mało popularne i nie robi takiego wrażenia, jak prosta, gładka ściana. 

Warto wiedzieć!

Efekt betonu architektonicznego na ścianie można uzyskać także z pomocą… płyt meblowych o odpowiednim wzorze! To zdecydowanie mniej pracochłonne rozwiązanie, idealne dla tych, którzy boją się efektu surowości i chłodu, jaki daje prawdziwy beton.

Przygotowanie ściany pod beton architektoniczny

Aby stworzyć efekt betonu architektonicznego na ścianie, nie trzeba wielkich przygotowań – ściana musi być po prostu czysta i dobrze zagruntowana. Nie powinno być na niej tapet czy płytek, warto też zadbać o jej idealne wyrównanie, bo pod cienką warstwą betonu mogą być widoczne wszelkie niedoskonałości. 

Jak zrobić beton architektoniczny samemu? Jak widać, nie jest to trudne, a z pewnością warte spróbowania – efekty naprawdę robią wrażenie!

0
Na rynku nie brakuje produktów, które służą tworzeniu betonu architektonicznego na ścianie.