Design jest kobietą!

Agnieszka Pudlik - założycielka marki BBHome i biura projektowego BBHome Design, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektantka, malarka i blogerka. [fot. Michał Mutor]]

Droga kobiet do zaistnienia w świecie architektury i projektowania wnętrz nigdy nie była prosta - początkowo był to zawód zarezerwowany dla mężczyzn. W Polsce dopiero w 1915 kobiety zaczęły studiować architekturę. Współcześnie architektura wnętrz to w Polsce zawód zdominowany przez kobiety - studia architektoniczne wybiera i kończy zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. Coraz częściej sukcesy w projektowaniu wnętrz osiągają osoby niekoniecznie wywodzące się z kręgów architektury.

0
Agnieszka Pudlik [fot. Michał Mutor}

W ten trend zdecydowanie wpisuje się założycielką
marki BBHome i biura projektowego BBHome Design, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektantka, malarka i blogerka– Agnieszka Pudlik. Postanowiliśmy zapytać Agnieszki Pudlik czy design jest kobietą?

AboutDecor: Pani Agnieszko, jak wyglądała Pani droga do projektowania mieszkań, domów i apartamentów?

Agnieszka Pudlik:
Myślę, że jest wiele do powiedzenia na temat nie podążania wydeptaną ścieżką do spełnienia zawodowego i realizacji marzeń. Nie zdawałam sobie sprawy, że chcę zostać projektantką wnętrz, dopóki nie byłam już na dobrej drodze do tego.
Studiowałam konserwację malarstwa na krakowskiej ASP i z perspektywy czasu dostrzegam, że moje studia wpłynęły na moje projekty i to jak pracuję. Teoria koloru, historia architektury i historia sztuki: - wszystkie te elementy ukształtowały sposób, w jaki myślę i patrzę na świat.
Na lekcjach rysunku nauczyłam się wiele o formie i proporcjach, a malując mogłam zgłębiać fakturę, światło i kolor. Czas spędzony w świecie sztuki dał mi szerszą perspektywę, której nie miałabym, gdybym wybrała bardziej tradycyjną i bezpośrednią drogę do projektowania wnętrz.

AboutDecor:
Pani biuro projektowe BBHome Design oferuje kompleksową usługę projektowania mieszkań, domów czy apartamentów. Jest Pani także założycielką marki BBHome z salonami sprzedaży i sklepem internetowym wyposażenia wnętrz. Prowadzi Pani blog, w którym doradza Pani jak urządzać wnętrza, inspiruje Pani swoich czytelników i użytkowników w zaprojektowanych przez Panią wnętrzach. Osoba tak wszechstronna jest w pewnym stopniu także trendsetterką wnętrza ze znakiem jakości „Q” i blogerką z świetnym warsztatem dziennikarskim i wnętrzarskim „czujem”. Jaki jest Pani klucz do sukcesu?

Agnieszka Pudlik:

Fakt, że zostałam projektantką trochę później tylko potwierdza tezę, że doświadczenie życiowe - ten bagaż, który każdy z nas nosi jest cenną wartością. Proszenie ludzi, aby uwierzyli, że twoja konkretna kombinacja elementów stworzy ich idealny dom – czasami przy dużych budżetach – jest trudnym zadaniem, a zdobycie zaufania klientów wiąże się z praktyką i doświadczeniem!
Oczywiście znajomość branżowego oprogramowania jest niezbędna, podobnie jak wiedza z zakresu materiałów i technik budowlanych; jednak zdobywa się ją w praktyce, szkolna teoria nie wystarczy. Liczy się zdolność uczenia o rynkowych nowościach plus odpowiedni zespół współpracowników.
Mój patent na bycie projektantką to: używając współczesnego języka - holistyczne podejście do tematu. Trzeba mieć umiejętności i oko designera, pełnić rolę psychologa, aby w pełni zrozumieć klientów i ich potrzeby. Tak naprawdę nie zatrudniają cię dla twoich twórczych wizji, ale bardziej po to, aby pomóc im zrealizować ich własną wizję.
Wreszcie trzeba być niesamowicie dobrze zorganizowanym – prowadzenie projektu wymaga umiejętności kręcenia wielu talerzy na raz.
My kobiety wielozadaniowość mamy w genach. Dlatego dobrze się czuję w tej robocie i naprawdę lubię swoją pracę.
W pandemicznym lock-down po wielu latach przerwy sięgnęłam po pędzel i na nowo odkryłam przyjemność malowania. 
Maluję obrazy dedykowane do konkretnych wnętrz. Wnętrza które projektuję są inspiracją dla powstających do nich obrazów.
Malarstwo stało się dopełnieniem  mojej profesji. Historia zatoczyła koło, a symbioza sztuki i życia w pięknej przestrzeni to spełnienie moich marzeń o zawodzie. 

 AboutDecor:
Jakie jest wnętrze idealne według BBHome Design i Agnieszki Pudlik. Jaki styl lub dodatki preferuje Pani w swoich wnętrzarskich aranżacjach?


Agnieszka Pudlik:
Wnętrze idealne według mnie i mojego biura BBHome Design to połączenie klasycznej harmonii z nowoczesnością. Znakiem rozpoznawczym naszej pracowni są takie elementy jak tradycyjne posadzki: parkiet wersalski, kamienna czarno-biała szachownica, płytki cementowe i naturalne materiały wpisujące się w ponadczasową estetykę, podobnie jak starannie przemyślane i zróżnicowane zestawy mebli i dekoracji.
Klasyka przejawia się także w kolorystyce wszystkich wnętrz, często meandruję od bieli do czerni przez szarości i ulubiony kolor taupe, skontrastowany miejscami z np. soczystym pomarańczem. Spójność kolorystyki wprowadza spokój i porządek, a interesującą mieszankę faktur wprowadzam do wnętrz stosując np. bogaty velvet, minimalistyczny len, przestrzenny bouclé i sztuczne futra. które budują dialog pomiędzy podobnymi w kolorach tkaninami.
Wyposażenie meblowe stanowi kolaż kolekcji BBHome z kilkunastu ostatnich lat. Obrazy, zdjęcia i współczesna rzeźba stanowią elegancką dekorację prostych w formie, stonowanych mebli. Symetria, równowaga formy i funkcji, oraz dbałość o detal uosabia ducha marki BBHome, a standard jest charakterystyczny dla realizacji pracowni projektowej BBHome Interiors.

0
Wnętrze idealne według BBHome Design to połączenie klasycznej harmonii z nowoczesnością. [fot. BBHome]