Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Dekorujemy komodę w salonie

Podczas ustawiania dekoracji na komodzie warto przemyśleć sens „wystawienia” tego, a nie innego przedmiotu „na widok”.

Salon jest wizytówką domu. To miejsce spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, miejsce wypoczynku, czy w końcu miejsce prezentujące nasz styl i charakter. Każdy element dekoracji powinien być dokładnie przemyślany, zanim zajmie miejsce na komodzie lub w kredensie. Sprawdź, co postawić na komodę w salonie, aby zachwycać gości i jednocześnie dobrać pasujące do siebie detale, aby wszystko tworzyło spójną całość utrzymaną w jednym stylu – Twoim stylu.

Czy na komodzie trzeba coś postawić?

0
Niezależnie od obranego stylu zalecamy stosować się do zasady „im mniej, tym lepiej”.

Odpowiadamy – zdecydowanie tak! Zawsze warto podkreślać siebie, nawet w postaci dekoracji na tak prostym meblu jak komoda. 

Niezależnie od obranego stylu zalecamy stosować się do zasady „im mniej, tym lepiej”. Co prawda jeden drobiazg postawiony na środku komody może nie zachwycać i zagubić się na tle mebla, natomiast obstawienie całej szerokości podstawy szafki bibelotami bez większego ładu i składu bardziej odpycha, niż zachwyca. 

Podczas ustawiania dekoracji na komodzie warto przemyśleć sens „wystawienia” tego, a nie innego przedmiotu „na widok”. Dlaczego chcemy, aby ta rzecz się tutaj znalazła? Czy tylko ładnie wygląda, a może jest dla nas wartościową pamiątką? Jeśli zdejmę ten element, to czy pozostałe przedmioty będą nadal tworzyć spójną dekorację? Inna kwestia – czy ta rzecz pełni jeszcze jakąś funkcję poza ozdobną?

Co na komodzie w klasycznym salonie?

Każdy styl rządzi się swoimi prawami. Warto dobierać w salonie dekoracje zgrane kolorystycznie czy tematycznie, aby tworzyły zachwycające elementy dekoracji, a nie tylko zbierały kurz. Lubisz styl tradycyjny, klasyczny? Nie wiesz, co postawić na komodę w salonie? Spieszymy z pomocą!

Styl klasyczny dominuje w motywach folklorystycznych, naturalnych. W tym wypadku dobrze sprawdzi się zdobiony dzban/wazon z kwiatami. Jeśli nie masz ręki do roślin – możesz zdecydować się na sztuczne kwiaty. Komoda to także dobre miejsce na drewniane elementy (np. solidny, klasyczny zegar) oraz tradycyjną porcelanę, ceramikę. Zastanów się nad ekspozycją elementu zastawy typu imbryk i filiżanka. Na klasycznej komodzie można też postawić 2-3 różnej wielkości świece zapachowe o nucie czerpiącej z natury – nie stawiamy w tym przypadku na nuty orientalne.

Gdy brakuje Ci już pomysłu na dekorację komody, a nie chcesz pozostawiać tej przestrzeni pustej, optymalnym rozwiązaniem będzie także umieszczenie klasycznej lampy stołowej, z drewnianym stelażem oraz ozdobnym abażurem. Ostatecznie zdecyduj się na ustawienie kilku rodzinnych fotografii, w drewnianych ramkach – mogą być różnej wielkości.

Dekoracje na nowoczesnej komodzie oraz w stylu glamour

Styl modernistyczny uwielbia geometrię oraz symetryczne kształty. Stawia także na minimalizm – nie musisz głowić się nad kolejnymi „elementami układanki” na komodzie. Fotografia to klasyk, możesz go jednak „podrasować”, decydując się na metalowe ramki o różnych kształtach i wielkościach. Alternatywnym rozwiązaniem będzie także umieszczenie misy na owoce (lub drobne upominki czy pamiątki) – koniecznie w odcieniach bieli, czerni, szarości lub miedzi, może być także srebro lub złoto. Kształt misy powinien nawiązywać do geometrycznej bryły. Wazon też dobrze się prezentuje, w stylu nowoczesnym stawiaj na szkło o nietypowej bryle, wymyślnych i finezyjnych kształtach. Niech wygląda jak dzieło sztuki. Kolejną propozycją jest zawieszenie nad komodą oprawionego plakatu lub grafiki przedstawiającej figury geometryczne.

Styl glamour z kolei emanuje kobiecą ręką otoczoną błyskiem i lustrzanym połyskiem. Stawiaj w tym wypadku na złoto oraz srebro. Co postawić na komodzie w salonie w stylu glamour? Przede wszystkim szkło. Może to być kryształowa waza, lub brokatowa donica, czy nawet szkatułka zdobiona cekinami. Oczywiście wszystko z umiarem. Ewentualnie wybieraj dekoracje utrzymane w jednej kolorystyce – bieli, szarości, czerni. Sprawdź, jak będzie prezentować się na komodzie metalicznie połyskująca taca, ramki udekorowane diamencikami czy nowocześnie wykonany element zastawy stołowej.

0
Styl modernistyczny uwielbia geometrię oraz symetryczne kształty, stawia także na minimalizm.