Czyszczenie zmywarki - Jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami

Aby zmywarka była rzeczywiście czysta i tak się prezentowała, niezbędne jest także zadbanie o to, by dokładnie wymyć detale.

Uwielbiasz myć naczynia z wykorzystaniem zmywarki, ale problem pojawia się wówczas, gdy trzeba wyczyścić to urządzenie? Aby cieszyć się w pełni z jego możliwości, musisz myć go systematycznie. Przedstawiamy kilka sposobów na szybkie i wygodne czyszczenie zmywarki. Oto domowe metody na zachowanie w czystości tego sprzętu oraz wskazówki, co zrobić, by uzyskać najlepsze efekty czyszczenia.

Czyszczenie zmywarki – jak zacząć?

Uwielbiasz myć naczynia z wykorzystaniem zmywarki?

Chcesz dbać o swoją zmywarkę na co dzień? Pomyśl o tym, by wypracować sobie odpowiednią technikę dbania o to urządzenie AGD. Zachowanie czystości tego sprzętu jest bardzo ważne, jeżeli zależy Ci na tym, by wyjmować z niego później czyste i dokładnie umyte talerze.

Zanim przejdziesz do konserwacji właściwej, należy najpierw przygotować sprzęt do czyszczenia. Możesz to zrobić poprzez wyjęcie wszystkich elementów ruchomych. Oprócz sztućców, naczyń, pozbądź się także koszy na sztućce. Te komponenty składające się na Twoją zmywarkę możesz teraz umyć pod bieżącą wodą, używając do tego celu płynu do naczyń.

Teraz czas na wyjęcie filtrów. Wewnątrz nich będą osiadać resztki z jedzenia, trzeba pozbyć się ich mechanicznie, a następnie umyć w wodzie. Dobrym pomysłem na pozbycie się osadu z filtrów jest ich odkamienienie w roztworze z octu. Dokładnie oczyszczone i wypłukane w wodzie filtry możesz zamontować na nowo.

Pamiętaj o szczegółach

Aby zmywarka była rzeczywiście czysta i tak się prezentowała, niezbędne jest także zadbanie o to, by dokładnie wymyć detale. Wyczyść uszczelki. Najpierw przetrzyj te miejsca wilgotną szmatką, a następnie przeczyść je ponownie zużytą szczoteczką do zębów z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Nie zapomnij również o dokładnym wymyciu drzwiczek i blatu. Wykorzystaj do tego miękką szczoteczkę z mikrofibry. Możesz także zabezpieczyć taki blat folią ochronną, by uchronić go przed nadmiernym działaniem wilgoci czy osiadaniem kurzu.

Mycie zmywarki octem lub sodą – jak wykonać?

Po powyższych czynnościach pielęgnacyjnych nadszedł czas na czyszczenie zmywarki wewnątrz. Jedną ze sprawdzonych metod na wyczyszczenie tego sprzętu jest użycie sody lub octu. Możesz wszystkie elementy wewnątrz przetrzeć roztworem z jednej z dwóch substancji lub po prostu nastawić automatyczne mycie naczyń i zamiast tabletki umieścić w urządzeniu roztwór z sody lub octu.

Jak przygotować roztwór do mycia ręcznego? Wodę i ocet wymieszaj w proporcjach 5:1, z czego 500 ml powinna stanowić woda, a 100 ml ocet. Zmocz gąbkę i przetrzyj wszystkie elementy w zmywarce. Możesz także kubek z octem umieścić w urządzeniu i uruchomić je. Program powinien zmywać w temperaturze około 70 stopni Celsjusza.

Natomiast, jeżeli wolisz wyczyścić sprzęt za pomocą sody, możesz także to zrobić. Sodę rozsyp wewnątrz urządzenia i zmyj ją za pomocą zwilżonej gąbki. Zamiast ręcznego zmywania możesz także umieścić sodę w miejscu tabletki i uruchomić program na najwyższą temperaturę.

Czy można łączyć sodę z octem?

Pamiętaj o tym, by w trakcie mycia zmywarki nie używać jednocześnie z sody i octu albo sody i kwasku cytrynowego. Jak się okazuje, ocet i kwasek cytrynowy to kwasy, które w reakcji chemicznej z sodą o odczynie zasadowymi neutralizują się. W efekcie powstaje woda, dwutlenek węgla i sól. Te substancje nie działają skutecznie na brudną powierzchnię.

Możesz natomiast pozbyć się zapachu octu po myciu, używając do tego sody, np. ustawiając mycie automatyczne. Należy jednak to zrobić dopiero, gdy za pomocą octu zostaną zmyte już wszystkie zanieczyszczenia.

Niektórzy zastępują te dwie substancje kwaskiem cytrynowym. W miejscu na tabletkę czy proszek, należy umieścić kilka łyżeczek kwasku cytrynowego i uruchomić program z najwyższą temperaturą.

Jak widać, czyszczenie zmywarki nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy użyć jednej z wybranych substancji: octu, sody lub kwasku cytrynowego, by cieszyć się naprawdę czystą zmywarką, gotową na kolejne zmywania. Dzięki przedstawionym sposobom Twoja zmywarka będzie zdezynfekowana i wymyta, a Ty będziesz mieć pewność, że naczynia, które z niej wyjmiesz będą naprawdę lśnić.


Nie zapomnij również o dokładnym wymyciu elementów wewnętrznych zmywarki.