Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Czym jest ościeżnica regulowana? Jak poprawnie zmierzyć drzwi?

Aboutdecor - shutterstock

Ościeżnica to niezbędny element każdych drzwi, potrzebny do ich montażu. Stanowi nieruchomą ramę, do której przytwierdza się skrzydło drzwiowe za pomocą zawiasów. Ościeżnice mogą być wykonane z różnych materiałów: z drewna (pełnego lub klejonego warstwowo), materiałów drewnopochodnych, PCV, MDF, stali lub aluminium. Dodatkowo mogą też różnić się między sobą rozmiarami lub dodatkowymi właściwościami.

Jaką rolę pełni ościeżnica?

Ościeżnica służy do wykończenia otworu w ścianie i umieszczenia w niej skrzydła drzwiowego.

Ościeżnica służy do wykończenia otworu w ścianie i umieszczenia w niej skrzydła drzwiowego. Dodatkowo uszczelnia drzwi oraz utrzymuje je we właściwej pozycji. Ościeżnica jest też istotnym elementem dekoracyjnym i może być wykończona na wiele różnych sposobów, np. za pomocą forniru, lakieru lub folii.

A zatem wybór ościeżnicy jest bardzo ważny, dlatego przy jej zakupie zwróćmy uwagę na solidność wykonania, nie zapominając o względach estetycznych – powinna być dopasowana zarówno do drzwi, jak i aranżacji pomieszczenia. Na rynku mamy szeroki wybór ościeżnic, bez problemu możemy więc wybrać odpowiednią do naszych potrzeb.

Ościeżnica regulowana czy stała?

Biorąc pod uwagę konstrukcje ościeżnic można je podzielić na dwie grupy: stałe i regulowane. Ościeżnice stałe najczęściej wykorzystuje się, gdy drzwi osadza się w murze o typowej grubości - 6 lub 10 cm – i gdy ściany są idealnie równe.

Ościeżnice regulowane stanowią alternatywę dla ościeżnic stałych. Osadza się je w murach o minimalnej grubości 7,5 cm. Tego typu konstrukcje można w pewnym zakresie regulować (zależy to od procenta), najczęściej jest to ok. 2 cm.

Ościeżnica regulowana – uniwersalne rozwiązanie

Ościeżnice regulowane sprawdzają się w pomieszczeniach o nietypowej grubości ścian lub gdy ściany nie są w pełni wypoziomowane. Ten model jest zatem uniwersalny i pozwalana dopasować ościeżnicę do każdych wymiarów. Sprawdza się także tam, gdzie otwory drzwiowe wykończone są starymi konstrukcjami, wymagającymi wymiany.

Regulowane opaski ościeżnicy „obejmują” ścianę po obu stronach, nadając tym samym elegancki efekt wizualny. Ten rodzaj ościeżnic jest łatwiejszy w montażu od ościeżnic stałych i są od nich bardziej uniwersalne. Dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach przestronnych, w których masywne obramowanie drzwi nie przytłoczy przestrzeni. Ponadto ościeżnica regulowana zachodzi na mur, dlatego też nie ma potrzeby dodatkowego zakupu listewek.

Jak poprawnie zmierzyć drzwi?

Przy zamawianiu drzwi bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie pomiaru. Oczywiście można zrobić to samemu, wystarczy do tego miarka o długości minimum 3 metrów.

Robiąc pomiary należy pamiętać o tym, że ściany mogą być nierówne, dlatego zawsze zarówno wysokość jak i szerokość otworu drzwiowego mierzymy w co najmniej 2-3 miejscach. Może okazać się, że przy każdym pomiarze będzie inna wielkość. Wówczas należy ją uśrednić. Następnie mierzy się grubość ścian, również w co najmniej 2-3 miejscach, a następie ją uśrednia, jak wcześniej.

Należy pamiętać o tym, że zawsze mierzymy ściany już po ich otynkowaniu i gipsowaniu, ponieważ każda z tych warstw dodaje po kilka milimetrów do ostatecznej grubości ściany. Podając wynik producentowi drzwi, informujemy go czy pomiar został wykonany bez podłóg i ewentualnie z jakiego materiału w przyszłości będzie one wykonane.

Ościeżnice regulowane sprawdzają się w pomieszczeniach o nietypowej grubości ścian lub gdy ściany nie są w pełni wypoziomowane.