Zlewozmywaki wykonane z kamienia są obecnie niesamowicie popularne. Do ich kupna zachęca nas ich wspaniały wygląd, ale i właściwości takiego zlewozmywaka. Czarny zlew kamienny to także taki element wyposażenia kuchni, który jest nowoczesny i bardzo estetyczny, tym bardziej jeśli zestawimy go na zasadzie kontrastu z innymi elementami wyposażenia kuchni. Mając już jednak zlew kamienny bardzo często zastanawiamy się, w jaki sposób o niego dbać, aby zawsze dobrze się prezentował.
Co warto wiedzieć o zlewozmywakach wykonanych z kamienia?
Chociażby to, że czarny zlew kamienny jest bardzo wytrzymały na różnego rodzaju zarysowania, a także na niską lub wysoką temperaturę. Jest to zlew bardzo higieniczny, który jest też wyjątkowo wytrzymały na ewentualne uderzenia. Ich cena jest odrobinę wyższa od zlewozmywaków, które są wykonane z innych materiałów niż kamień, ale coraz chętniej inwestujemy w takie wyposażenie, które posiada wysoką jakość i ten produkt taki właśnie jest. Jednakże - o zlewozmywak kamienny trzeba dbać, zwłaszcza pod kątem osadzającego się na jego powierzchni kamienia czy też tego, w jaki sposób reaguje na substancje farbujące.
Przydatne wskazówki co do pielęgnacji
Jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o pielęgnację zlewozmywaków kamiennych jest regularność ich czyszczenia. Najlepiej jest myć je każdego dnia wieczorem wykorzystując do tego celu np. płyn do mycia naczyń. Natomiast w momencie, kiedy będziemy mieli do czynienia z trudniejszymi do usunięcia plamami, zaschniętym jedzeniem czy uporczywym przebarwieniem - najlepiej jest zastosować specjalny płyn lub pastę, która jest dedykowana do tego celu. Zazwyczaj nakłada się ją na powierzchnię zlewozmywaka i zostawia na około kwadrans czasu, aby mogła zadziałać. Potem należy ją spłukać.
To bardzo ważne, aby zawsze używać środków, które są dedykowane do powierzchni kamiennych. Inne, ostre preparaty mogą naruszyć strukturę zlewozmywaka. Tak jest z różnymi substancjami żrącymi, a także z wybielaczami.
W przypadku pojawiających się osadów z twardej wody najlepiej jest zastosować specjalną miksturę wykonaną na bazie mieszanki octu oraz wody. Aby takie osady w ogóle się nie pojawiały należy zmiękczać wodę kranową, na przykład stosując specjalne, dedykowane do tego celu filtry.
Ostatnim problemem, jaki może nas spotkać są przebarwienia. Mogą one pojawić się w konsekwencji wylania do zlewozmywaka soku z aronii, buraka czy też innej substancji, która ma mocne właściwości barwiące. Warto wiedzieć, że do takich płynów w pewnym stopniu należy także kawa, a także mocno parzona herbata. Oczywiście, w pierwszej kolejności najlepiej jest zlew przepłukać. Jeśli jednak przebarwienia nie będą chciały się doczyścić, warto użyć octu lub też soku z cytryny. Ewentualnie, rozwiązaniem alternatywnym może być przemycie struktury zlewozmywaka szmateczką, którą nasączymy denaturatem.
Dodatkowo - pamiętajmy też o tym, aby zlew czyścić miękką ściereczką, która nie będzie mogła zarysować jego powierzchni. W momencie, kiedy takie zarysowania by się pojawiły, trudniej będzie nam w odpowiedni sposób go pielęgnować, chociaż same w sobie mogą one pozostać niezauważalne.