Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Czym jest boazeria angielska?

Mianem boazerii angielskiej określany jest typ paneli ściennych, które zakrywają dolną część ściany.

Rozwiązania na wzór boazerii angielskiej były znane już w czasach starożytnych, choć wówczas nie stosowano jeszcze tego określenia. Dziś boazeria ma przede wszystkim walor dekoracyjny, niegdyś natomiast miała za zadanie chronić ścianę przed zimnem i wilgocią. Można wyróżnić jej trzy interesujące warianty. Zastanawiasz się, czym jest boazeria angielska? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Tu poznasz jej rodzaje oraz dowiesz się, z czego wykonać lamperię.

Co to jest boazeria angielska?

Ze względu na swój wygląd boazeria angielska idealnie pasuje do wnętrz tradycyjnych.

Tym mianem określany jest typ paneli ściennych, które zakrywają dolną część ściany. Można wykonać je np. z drewna lub z polistyrenu. Chociaż lista materiałów do stworzenia boazerii angielskiej jest jeszcze dłuższa. Niektórzy decydują się na boazerię z płyty MDF, a więc takiej, która jest fornirowana drewnem. Inni sięgają po płytę stolarską pokrytą drewnem. Wówczas mogą zdecydować się na dowolny kolor pokrycia. Wiele osób szuka także boazerii, które są pokryte specjalistyczną okleiną. Takie rozwiązanie wzmacnia wytrzymałość tych paneli ściennych. Często można spotkać także panele wykonane z drewna dębowego.

Ze względu na swój wygląd idealnie pasuje do wnętrz tradycyjnych. Chociaż coraz chętniej sięgają po nią również osoby, które chcą dodać nieco klimatu swojemu nowoczesnemu wnętrzu.

Boazeria angielska – historia

Początki rozwoju boazerii angielskiej sięgają już czasów starożytności. Wówczas ich zadaniem była ochrona ścian przed wilgocią, a także ich izolacja. Co więcej, boazeria angielska zabezpieczała pomieszczenie przed zimnem. Mimo że wówczas to rozwiązanie nie nosiło takiej nazwy, było dość popularne. Określenie „boazeria angielska” pojawia się w XVI wieku. Wówczas boazeria służyła do niwelowania problemów wynikających z zimna i wilgoci. Współcześnie pełni funkcję dekoracyjną i po latach znów wraca do łask.

Trzy typy boazerii angielskiej

Warto wskazać trzy rodzaje boazerii angielskiej. Jedną z najbardziej popularnych jest boazeria panelowa. Ten wzór opiera się na pionowych deskach. Pomiędzy nimi znajduje się fuga przybierająca kształt litery W. Innym interesującym wariantem jest boazeria kasetonowa. W tym przypadku boazeria stanowi poukładane na przemian pionowe słupki i panele. Te ostatnie mają cieńsze krawędzie od słupków. Tworzą one wypukły efekt. Bardzo często spotykaną w polskich domach boazerią jest tzw. boazeria płycinowa. Tu pomiędzy dolną listwą a gzymsem możemy zaobserwować pionowe wypukłe słupki oraz cieńsze płaskie panele.

Czy boazerię można zamontować samodzielnie?

Okazuje się, że proces montażu boazerii angielskiej wcale nie jest trudny i można wykonać go samodzielnie w domu. Najpierw jednak powinniśmy wybrać sposób montażu. Zasadniczo, boazerię angielską możemy założyć za pomocą gwoździ lub kleju do montażu. Jeżeli zależy nam na szybkim montażu, ta druga opcja jest lepszym wyborem. Panele kładziemy na ścianie i mocujemy. Górną część należy wykończyć listwą. Natomiast tę dolną za pomocą listwy przypodłogowej. Nie możemy zapomnieć o tym, by farby podkładowej użyć przed montażem, a finalny kolor nałożyć po zamontowaniu.

Jak zamontować boazerię typu MDF?

Przyjrzyjmy się sposobowi montażu klasycznej boazerii MDF. Aby ją zamontować, należy zadbać o to, by wcześniej dobrze wysuszyć ściany. Dobrym pomysłem jest także zdecydowanie się na zmierzenie wilgotności ściany. W ten sposób możemy uniknąć powstania pleśni za boazerią. Następnie ścianę trzeba dobrze odkurzyć, odtłuścić i oczyścić. Najlepsze warunki, w których boazeria będzie dobrze się trzymać i nie zniszczy się zbyt szybko, to od 18 do 22 stopni Celsjusza. Chcąc zamontować boazerię, zagruntujmy ścianę i zabezpieczmy ją przed wilgocią.

Montowanie rozpoczynamy od cokołu dolnego za pomocą kleju montażowego. Następnie naprzemiennie przyklejamy słupki pionowe i płyciny, zaczynając od rogu/początku ściany. Na koniec montujemy cokół górny. Do niego dodajemy gzyms ozdobny. Dzięki temu, że boazeria MDF wyposażona jest we wpusty, można ją łatwo zamontować na zakładkę. Cały proces ocenia się jako dość intuicyjny i wygodny.

Boazeria angielska świetnie wygląda zarówno w tradycyjnych pomieszczeniach, jak i w tych bardziej nowoczesnych, którym chcemy nadać nieco rustykalnego charakteru. Znana od wieków – dziś znowu wraca do łask. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem w swoim domu.

Dziś boazeria ma przede wszystkim walor dekoracyjny, niegdyś natomiast miała za zadanie chronić ścianę przed zimnem i wilgocią.