Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Czy warto używać czarnej farby w aranżacji mieszkania? Czarne ściany w pokoju, kuchni, sypialni.

Aboutdecor - shutterstock

Mogłoby się wydawać, że kolor czarny sam w sobie jest na tyle ciemny, że wykorzystywanie go na ścianach w pomieszczeniu nie jest dobrym pomysłem. Tymczasem, czarne ściany bardzo często pojawiają się w nowoczesnych aranżacjach zarówno pokojów dziennych, kuchni jak i sypialni. Są czymś nowym i bardzo intrygującym. Okazuje się, że wokół tematu czarnej ściany można stworzyć naprawdę niesamowitą stylizację, która zachwyca i zaskakuje swoją lekkością.

Pokój dzienny z czarną ścianą na dwa sposoby

0
Czarna ściana w pokoju dziennym doda elegancji.

Czerń jest jednym z bazowych kolorów, jaki wykorzystywany jest do stylizacji loftowych oraz industrialnych. W widnych i jasnych wnętrzach czarną ścianę można zestawić z białą cegłą, jasnymi panelami ściennymi lub też ze zwykłymi, minimalistycznymi białymi ścianami. W takim pokoju dziennym warto pomyśleć też o specjalnym oświetleniu, a więc o lampach loftowych, które bardzo często również są w kolorze czarnym. Liczne dodatki czy też plakaty na ścianie sprawią, że wnętrze będzie żywe, wibrujące, a co za tym idzie - ciekawe.

Innym pomysłem jest wykorzystanie czarnej ściany w typowo nowoczesnych, minimalistycznych i eleganckich wnętrzach, gdzie cały wystrój opiera się właśnie o ponadczasową czerń i biel. Zestawienie na zasadzie kontrastu zawsze się sprawdza, wprowadza do pomieszczenia harmonię, ład i porządek.

Zastosowanie czerni w kuchni

Czarna ściana z powodzeniem może też pojawić się w kuchni lub w aneksie kuchennym. Może to być wypełnienie przestrzeni między szafkami kuchennymi, gdzie czerń będzie zestawiona kontrastowo z jakimś innym kolorem.

Bardzo ciekawe jest też pomalowanie jednej ze ścian na czarno, ale wykorzystując do tego celu specjalną farbę tablicową o właściwościach magnetycznych. Dzięki takiej farbie możemy zyskać ścianę, po której z powodzeniem będziemy mogli pisać zwykłą kredą lub też przyczepiać na magnesach różnego rodzaju karteczki i ważne informacje. Takie miejsce w kuchni może służyć do zawieszania komunikatów dla innych domowników, tutaj możemy robić listy zakupów, zapisać sobie motto na obecny dzień, albo też interesujący nas przepis. Taka ściana nie tylko pięknie się prezentuje, ale jest też bardzo nowoczesnych, funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniem, które bardzo wiele osób sobie chwali. Oczywiście, taka ściana, która jednocześnie jest tablicą sprawdzi się też w pokoiku dziecięcym, gdzie maluch będzie mógł wykazać się swoją kreatywnością.

A może czerń do sypialni?

Z definicji sypialnia jest miejscem, które powinno być przytulne, zacienione i kojarzące się z odpoczynkiem. Takie też będzie, jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie czarnej ściany bezpośrednio za zagłówkiem naszego łóżka. Czerń może współgrać z samym zagłówkiem, może też być przełamana przez eleganckie lampy, które umieścimy na ścianie po obu stronach łóżka.

Jak widać, czerń ma o tyle uniwersalny charakter, że można dopasować ją do wielu stylów, a także można wykorzystać ją w praktyczny sposób. Ważny jest pomysł, a także to, z czym ją połączymy oraz czy pomieszczenie jest odpowiednio widne lub czy wymaga specjalnego oświetlenia.

0
Elegancka czarna sypialnia to hit sezonu.