Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Czego nie można myć w zmywarce?

Niektóre naczynia lepiej myć ręcznie, ale większość można bezpiecznie wstawiać do zmywarki.

Zmywanie to jeden z codziennych obowiązków, który na szczęście nie musi zajmować wiele czasu. A to dzięki zmywarce – urządzeniu, które na dobre zagościło w naszych kuchniach. Jednak osoby korzystające z tego rozwiązania często stają przed dylematem: co można, a czego nie można myć w zmywarce? Czy wstawianie do zmywarki nie wpłynie negatywnie na niektóre przedmioty, takie jak kryształy, porcelana, garnki i patelnie – zwłaszcza te teflonowe? A co z thermomixem? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik na ten temat. Sprawdźcie, czego nie myć w zmywarce, a co jak najbardziej można do niej wstawiać.

Jak przygotować naczynia do mycia w zmywarce?

Zanim włożysz naczynia do zmywarki, upewnij się, że nie ma na nich resztek jedzenia. Gdyby znalazły się w zmywarce, mogłyby stać się przyczyną zapchanego odpływu, a w konsekwencji doprowadzić do awarii urządzenia. Co prawda producenci nowszych modeli zmywarek zapewniają, że potrafią sobie one poradzić z usuwaniem resztek pokarmów, ale o sprzęty lepiej odpowiednio się troszczyć i zgodnie z instrukcją dbać o ich konserwację, jeśli chcemy, by długo nam służyły. Niektórzy przed włożeniem talerzy do zmywaki spłukują je wodą. Nie jest to potrzebne. Nawet jeśli na naczyniach znajdują się płynne zabrudzenia, nie trzeba ich usuwać ani spłukiwać. Zmywarka sama sobie z nimi poradzi.

Żeby upewnić się, czy naczynie można myć w zmywarce, warto sprawdzić oznaczenie producenta, zamieszczone na opakowaniu lub na spodzie przedmiotu.

Ręcznie czy w zmywarce?

Niektóre naczynia lepiej myć ręcznie. Co prawda zmywarka czasem jest w stanie skutecznie umyć różne sprzęty, ale mogą one zostać przez nią uszkodzone. Tak się dzieje w przypadku sprzętów kuchennych, które mają różnego rodzaju delikatne powłoki lub gdy całe są wykonane z takiego materiału. Jak sprawdzić, czy naczynie można bezpiecznie umyć w zmywarce? Informację na ten temat znajdziemy na opakowaniach produktów lub na samych produktach. Producenci naczyń zwykle umieszczają na opakowaniu oznaczenie: jest to rysunek przedstawiający talerze wewnątrz zmywarki. Jeśli takiego znaczka nie ma na opakowaniu, prawdopodobnie znajdziemy go na spodzie naczynia, a gdy jest on przekreślony, to znaczy, że przedmiotu nie wolno myć w zmywarce. Czasem znajdziemy też opis słowny. Zatem jeśli mamy wątpliwości, czy daną rzecz można myć w zmywarce, obejrzyjmy ją dokładnie. Sprawdźmy również, czy nie ma odpowiednich oznaczeń na opakowaniu.

Czego nie można myć w zmywarce? A co można?

Użytkownicy zmywarek zadają sobie pytania: czy patelnie można myć w zmywarce? A co z porcelaną i kryształowymi kieliszkami? A garnki – czy je warto wstawiać do zmywarki? Poniżej przedstawiamy listę przedmiotów, których nie można myć w zmywarce.

Co się nie nadaje do mycia w zmywarce
:
- porcelana –
wysoka temperatura i silniejsze strumienie wody mogą sprawić, że porcelana pęknie,
- naczynia ręcznie malowane – barwy mogą stracić na swojej intensywności,
- srebrne sztućce i naczynia z posrebrzanymi elementami – może się na nich pojawić ciemny nalot,
- drewniane akcesoria kuchenne – ponieważ pod wpływem wody mogą się odkształcać, a nawet popękać,
- kryształy – po myciu w zmywarce zmatowieją i prawdopodobnie pojawi się na nich biały nalot,
- termosy i kubki termiczne – stracą swoje właściwości cieplne,
- słoiki z etykietami – ze względu na etykiety, które ulegną zniszczeniu,
- noże – ponieważ przez działanie zmywarki mogą ulec stępieniu,
- patelnie i inne przedmioty pokryte teflonem – powłoka teflonowa może ulec zniszczeniu ,
- miedziane garnki i naczynia – detergenty (z kostki do zmywarek) źle wpływają na miedź,
- plastikowe naczynia dziecięce i pojemniki do przechowywania żywności, wykonane z plastiku – pod wpływem temperatury mogą się odkształcić .

Co można myć w zmywarce?
- naczynia i patelnie żaroodporne,
- naczynia ze stali nierdzewnej,
- słoiki bez etykiet,
- szklanki i kieliszki – o ile producenci oznaczyli je jako nadające się do zmywarek,
- talerze i miski z takim samym oznaczeniem,
- thermomix – ale należy pamiętać, by dobrze osuszyć każdą jego część przed osadzeniem garnka na podstawie.

Unikajmy wstawiania do zmywarki srebrnych sztućców i posrebrzanych naczyń.