Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jaki materiał na firany - woal, tiul czy może organza?

Aranżacja okna jest istotnym elementem wystroju wnętrza i znacząco wpływa na jego odbiór. [fot. Eurofirany}

Moda się zmienia, styl okien się zmienia, ale jedno pozostaje niezmienne – nadal wiele osób bardzo chętnie wybiera firany do dekoracji. Są doskonałe zarówno do tego, by gustownie ozdobić wnętrze, jak i nieco zakryć to, co znajduje się za oknem. Jedni wolą tradycyjne, inni z chęcią sięgają po to, co nowoczesne i ekstrawaganckie. A jaki materiał na firany jest najlepszy? Który sprawdzi się w jasnym, a który w ciemnym wnętrzu?

Firany w oknach – jaka jest ich rola?

0
Materiał na firany dla rozjaśnienia wnętrza – tiul. [fot. Eurofirany]

Aranżacja okna jest istotnym elementem wystroju wnętrza i znacząco wpływa na jego odbiór, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór odpowiednich produktów. Decydując się na firany, czy to klasyczne, czy nowoczesne, można całkowicie odmienić charakter pomieszczenia, nadając mu lekkości, rozjaśniając je lub przeciwnie – budując ciepły, ciemny, nieco „ciasny”, ale przy tym bardzo przytulny klimat. Nie bez znaczenia jest to, jaki materiał na firany i w jakim kolorze się wybiera. Zdecydowanie króluje biel, która wprowadza poczucie czystości i optycznie zwiększa przestrzeń. Widać jednak, że coraz chętniej sięga się po odcienie pastelowe – szarości, róże, zielenie i błękity, a także kolory nazywane złamaną bielą. Jak jednak wiadomo, w zależności od materiału firany będą robiły różne wrażenie. Do najpopularniejszych należą firany z tiulu, woalu czy organzy. Czym się od siebie różnią? Jaki materiał na firany będzie najlepszy?

Materiał na firany dla rozjaśnienia wnętrza – tiul

Tiul to materiał bawełniany lub jedwabny, a także z dodatkiem poliestru. Cechuje się delikatnością i dużą przejrzystością, dlatego idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach, do których chce się wprowadzić jasność i światło. Jest mocno – można powiedzieć – plastyczny, dlatego można go finezyjnie upinać, drapować i wiązać, ponieważ łatwo się poddaje i układa pod różne formy. Niestety, tiul dość łatwo łapie brud i kurz, dlatego od czasu do czasu warto odkurzać już wiszące firany. Tiul, jako materiał na firany, z pewnością wzbudzi zainteresowanie tych, którzy nie przepadają za prasowaniem. Odpowiednie pranie oraz uniknięcie wirowania może zminimalizować konieczność używania żelazka. Dla najlepszego efektu warto prać tiul ręcznie i mimo wszystko wyprasować, wykorzystując niską temperaturę.

Firanki z tiulu są lekkie, miękkie i delikatne, a sprawdzą się w każdej aranżacji. Gładkie doskonale podbiją nowoczesność wnętrza, zaś dekorowane np. haftem dodadzą klasyki. 

Firany z woalu dla zakrycia widoków

Woal, w przeciwieństwie do tiulu, ma dość słabą przejrzystość, dlatego idealnie sprawdzi się wtedy, kiedy chce się zakryć nieciekawy widok za oknem. Nadaje się również dla złagodzenia zbyt intensywnego nasłonecznienia lub też by nadać wnętrzu nieco prywatności i osłonić się przez spojrzeniami z zewnątrz. Jest miękki i podatny, dlatego również można go finezyjnie upinać z wykorzystaniem różnych technik. Woal jako materiał na firany jest miękki i mocno lejący, bawełniany, z domieszką sztucznych włókien, o mlecznym zabarwieniu.

Wyjątkowo modny jest woal kreszowany, a więc oryginalnie gnieciony. Decydując się na taki rodzaj można uniknąć prasowania! Woal dostępny jest w różnych kolorach, gładki lub zdobiony. Świetnie sprawdzi się w różnych aranżacjach – prosty i gładki w nowoczesnych, zaś zdobiony czy ciekawie upięty będzie świetną dekoracją klasycznych wnętrz. 

Materiał na firany z połyskiem – organza

Oryginalna organza powstaje z jedwabiu, jednak obecnie najpopularniejsze są jej odpowiedniki z włókien sztucznych – nylonu i poliestru – lub bawełny. Organza jest zwiewna i przejrzysta, cechuje się także lekkim połyskiem. Pięknie mieni się zarówno pod wpływem naturalnego, jak i sztucznego światła. Dlatego to idealny materiał na firany do ciemnych pomieszczeń, dla ich wizualnego rozświetlenia i lepszego rozproszenia światła. Modne są modele kreszowane, a więc fabrycznie gniecione, które wyglądają nowocześnie. Jak w przypadku innych materiałów, tak i organza może być zarówno gładka, jak i zdobiona, a także kolorowa, dzięki czemu firany z niej można dopasować do każdego stylu aranżacyjnego. 

Najlepszy materiał na firany

Wszystkie z popularnych materiałów mają swoje wady i zalety. Zdecydowanie największą bolączką jest zawsze prasowanie firan, a tego nie sposób uniknąć niezależnie od materiału, jeśli chce się osiągnąć doskonały efekt. Warto jednak nieco się pomęczyć – zarówno woal i tiul, jak i organza, wyglądają zjawiskowo, jeśli dobrze dopasuje się je do wnętrza. 


0
Firanki z tiulu są lekkie, miękkie i delikatne, a sprawdzą się w każdej aranżacji. [fot. Eurofirany]