Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Cennik biur rachunkowych i usług księgowych 2022 w całej Polsce - jak architekci prowadzą księgowość?

Znalezienie dobrego biura rachunkowego jest jednak sporym wyzwaniem, dlatego warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz, jak kształtuje się obecnie cennik tego typu usług.

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną kwestią przy własnej działalności gospodarczej jest prowadzenie księgowości. Zadanie to warto zlecić profesjonalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tej materii. Znalezienie dobrego biura rachunkowego jest jednak sporym wyzwaniem, dlatego warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz, jak kształtuje się obecnie cennik tego typu usług.

Przepisy polskiego prawa, szczególnie podatkowego, zmieniają się w ostatnim czasie niezwykle dynamicznie. Mowa przede wszystkim o nowelizacjach w ramach Nowego Polskiego Ładu, który funkcjonuje zaledwie od początku tego roku, a już planowane są kolejne modyfikacje. Nie dziwi więc to, że biura rachunkowe stoją przed nie lada wyzwaniem, a księgowi muszą na bieżąco dostosowywać się do nowych zasad. 

Usługi księgowe w Polsce - co warto wiedzieć?

Wybór dobrego biura rachunkowego jeszcze nigdy nie był tak ważny, jak obecnie. Korzystanie z fachowej obsługi najlepszych księgowych pozwala bowiem zminimalizować ryzyko jakichkolwiek błędów, a jednocześnie zaoszczędzić sporo nerwów i pieniędzy. Usługi księgowe w Polsce to dość złożony temat, tym bardziej teraz, gdy nasi rodzimi przedsiębiorcy z jednej strony wracają do biznesu po przestoju spowodowanym pandemią COVID-19, a z drugiej muszę mierzyć się z Nowym Ładem. Oferta usług księgowych, nawet w niewielkich miastach, jest jednak na tyle szeroka, że z pewnością każdy przedsiębiorca znajdzie taką, która będzie odpowiadać jego potrzebom i wymaganiom.

Cennik biur rachunkowych 2022 - najważniejsze informacje

0
Jak architekci prowadzą księgowość?

Rewolucja podatkowa w ramach Polskiego Ładu poskutkowała wzrostem cen usług biur rachunkowych. Na koszt obsługi księgowej wpływa przede wszystkim zakres pracy, rodzaj i forma prawna prowadzonego biznesu, wielkość obrotu, ilość dostarczanej do biura dokumentacji, lokalizacja samego biura rachunkowego, jego renoma i wiele innych czynników. Do każdego przedsiębiorcy podchodzi się indywidualnie, dlatego trudno jest tutaj wskazać konkretne kwoty. Można jednak przyjąć, że w cena podstawowej usługi prowadzenia prostej księgowości dla jednoosobowej firmy wynosi minimum 250 złotych netto, przy pełnej księgowości cena ta rośnie kilkukrotnie, a duże przedsiębiorstwa muszą liczyć się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Zgodnie z szacunkami, ceny usług biur rachunkowych wzrosły w 2022 roku w stosunku do roku poprzedniego o nawet 100%. Wpływa na to nie tylko wzrost ogólnych kosztów życia czy prowadzenia biznesu, w tym zatrudniania pracowników, ale również fakt, że księgowi niejednokrotnie na nowo muszą uczyć się swojego fachu. Wymaga to ciągłego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności, uczestnictwa w szkoleniach, kursach oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji.

Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego?

Wybierając biuro rachunkowe przedsiębiorca musi kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami i tym, w jaki sposób działa. Porównując oferty poszczególnych księgowych warto zwrócić uwagę na zakres usług - część biur zajmuje się bowiem wyłącznie rozliczeniami podatkowymi, część natomiast realizuje w imieniu klienta wiele innych formalności, w tym składa dokumenty do ZUS, US itd. Trzeba więc upewnić się, czy usługi te są wliczone w cenę, czy też płatne dodatkowe. Niezwykle ważnym aspektem jest również sprawdzenie rodzaju i zakresu wykupionej przez biuro rachunkowe polisy ubezpieczeniowej.

Jak architekci prowadzą księgowość?

Jedną ze szczególnych grup zawodowych są architekci, którzy ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu potrzebują dobrego biura rachunkowego. W ich przypadku bowiem dochodzi do licznych wątpliwości, które na korzyść architekta może rozwiać wyłącznie dobry księgowy. W tym kontekście mowa w szczególności o możliwości stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu w przypadku przeniesienia praw autorskich, co jest jednym ze sposobów na optymalizację podatkową. Warunkiem jest jednak to, aby architekt uzyskiwał przychód z tytułu umów cywilnoprawnych, a nie własnej działalności gospodarczej.

Jedną ze szczególnych grup zawodowych są architekci, którzy ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu potrzebują dobrego biura rachunkowego.