Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Bożonarodzeniowa choinka- drzewko które zmieniło święta

Święta Bożego Narodzenia nie mogą odbyć się bez najważniejszej ozdoby w tym okresie, a mowa oczywiście o choince.

„Krok po kroczku, krok po kroku najważniejsze w całym roku idą święta, idą święta…” nucą już pod nosem wszyscy Przyjaciele Karpia, bo bożonarodzeniowe święta już za pasem. Te najpiękniejsze w całym roku, magiczne święta już mobilizują wszystkich domowników do działania. Zanim wpadniemy w wir świątecznych zakupów i planowania świątecznych potraw pomyślmy nad tym jak udekorować nasz dom. Jakie trendy w dekoracjach świątecznych będą modne w tym roku czytajcie poniżej.

Historia świątecznej choinki

0
Najczęściej wybieranym drzewkiem na choinkę jest świerk.

Święta Bożego Narodzenia nie mogą odbyć się bez najważniejszej ozdoby w tym okresie, a mowa oczywiście o choince. Szczególnie w tym czasie zastanawiamy się jakie wybrać i gdzie kupić idealne drzewko bożonarodzeniowe. Historia bożonarodzeniowego drzewka jest prawie tak stara jak historia chrześcijaństwa, a jej początki sięgają nawet celtyckiej mitologii.

Tradycja rodem ze starożytnego Egiptu

Tradycja dekorowania drzewek iglastych przypada na wiek XVI i związana jest z niemieckimi wyznawcami protestantyzmu i w XVIII wieku przywędrował także do Polski. Ale historia choinki sięga już czasów pogańskich. Ponoć nawet w starożytnym Egipcie, podczas przesilenia zimowego Egipcjanie stroili domy zielonymi liśćmi palm daktylowych, które miały symbolizować „triumf życia nad śmiercią”. W Rzymie natomiast obchodzono Saturnalia, gdzie podczas przesilenia zimowego czczono boga Saturna z nadzieją, że już wkrótce sady się zazielenią i pojawią się owoce. Rzymianie domy swe przyozdabiali bluszczem i laurem.
Zielone drzewo jednak najbardziej czczone było wśród Celtów, którzy domy swe w tym okresie ozdabiali ostrokrzewem. Wierzono, że ostrokrzew oznacza wieczne życie. Drzewo pełni w mitologii nordyckiej bardzo ważną rolę.  Yggdrasil – to potężne drzewo, które jest osią wszechświata, od którego rozpoczęło się dzieło stworzenia, symbolizowało niebo i ziemię.  

Chrystianizacja Zachodniej Europy

Na przełomie VII- VIII wieku n.e. św. Bonifacy, arcybiskup Germanii, chrystianizując Zach. Europę według legendy zawędrował na polanę, będącą świętym miejscem pogan, na środku której rósł święty dąb Donara (Thora) uważany przez germańskich Hesjan za święty. Upadające drzewo zniszczyło wszystkie rosnące obok krzaki. Ocalała tylko mała jodełka - Ta mała jodełka jest potężniejsza od waszego dębu. I jest zawsze zielona, tak jak wieczny jest Bóg dający nam wieczne życie.  – miał powiedzieć w trakcie kazania misjonarz. Niedługo po tym zdarzeniu, św. Bonifacy zginął z rąk Fryzów i stał się męczennikiem i zyskując tytuł świętego i Apostoła Niemiec.
[portal: „Historia zapomniana i mniej znana”].

Polska tradycja choinki

0
W Polsce tradycja choinki to czasy zaborów pruskich, czyli przełom XVIII i XIX wieku.

W XV wieku choinki stały się popularne w protestanckich Niemczech. Zielone gałązki przystrajano świecami i jabłuszkami mającymi symbolizować grzech pierworodny i będące także symbolem płodności. Na drzewku wieszano orzechy i owoce. Z czasem przyozdabiano je papierowymi łańcuchami – przypomnienie o grzechu zniewolenia.
Szklane bombki zawitały na świątecznej choince w połowie wieku XIX i zostały wykonane przez niemieckiego dmuchacza szkła Hansa Greinera z Lauscha, który szklanymi wydmuszkami udekorował choinkę, ponieważ nie było go stać na ozdoby z orzechów, jabłek czy cukierków.
Pod koniec XIX wieku obyczaj ten został przejęty przez kościół katolicki i rozpowszechnił się w Europie Północnej i Wschodniej. W Polsce tradycja choinki to czasy zaborów pruskich, czyli przełom XVIII i XIX wieku. Ten początkowo niezbyt przychylnie spostrzegany zwyczaj, przywieziony przez żołnierzy i urzędników pruskich, z czasem wyparł tradycyjne polskie ozdoby związane ze słowiańskim świętem Szczodrych Godów.

Jakie drzewko najlepsze na choinkę

Najczęściej wybieranym drzewkiem na choinkę jest świerk. Szczególnie jego dwie odmiany: świerk pospolity i świerk kłujący. Żadna sztuczna choinka nie zastąpi intensywnego, żywicznego zapachu świerkowych igieł.  Bardzo popularne są również jodły kaukaskie. To dużo droższe od świerku drzewko charakteryzuje się większą wytrzymałością. Jodła kaukaska w domu może wytrzymać nawet 2 miesiące nie gubiąc igieł.  Niestety jodła nie pachnie tak intensywnie jak świerk. Pewną alternatywą jest sosna pospolita. Jej rzadkie igły nie są tak efektowne jak świerkowe czy jodłowe gałązki, ale pachnie równie intensywnie jak świerk, a igły długo utrzymują się na gałązkach. Ceny choinek zależne są od wielkości i ich urody. Pomyślmy o zakupie choinki w doniczce, po świętach, już bliżej wiosny będziemy mogli posadzić takie drzewko w przydomowym ogródku.

Czym ozdobić choinkę

0
Rodzinne przystrajanie bożonarodzeniowego drzewka to jedna z piękniejszych tradycji.

Rodzinne przystrajanie bożonarodzeniowego drzewka to jedna z piękniejszych tradycji.  Można w radosny i zarazem twórczy sposób spędzić niepowtarzalne chwile z rodziną i bliskimi. To zaraz po wigilijnym rozpakowywaniu prezentów jedna z radośniejszych chwil związanych z Bożym Narodzeniem. Rynek świątecznych ozdób obfituje w niepowtarzalne, ręcznie malowane kolekcje bombek, kolorowe i mieniące się brokatem łańcuchy choinkowe, białe śnieżynki czy figurki bajkowych postaci. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Chcesz, aby Twoja choinka błyszczała wyjątkowym stylem glamour, czy bardziej interesuje cię tradycyjny rustykalny wygląd drzewka. Przebogaty wybór ozdób choinkowych w pełni usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających miłośników strojenia choinki.
A może zamiast tradycyjnych bombek powiesisz na swojej choince różowe flamingi albo małe gitary elektryczne. Ogranicza cię jedynie wyobraźnia. Pozostaje jeszcze owinąć choinkę świetlnym sznurem lampek choinkowych. Ciepłe światło lampek choinkowych sprawi, że całe wnętrze nabierze magicznego blasku. Na koniec całe dzieło zwieńczy piękna betlejemska gwiazda, zamieszczona na czubku drzewka bożonarodzeniowego. Misternie zdobiona gwiazda, błyszcząca srebrem i złotem nada Twojej choince wyjątkowego wyglądu.

Świąteczne dekoracje na wigilijny stół

Gdy nasze świąteczne drzewko lśni wigilijnym blaskiem pora na najważniejszy element bożonarodzeniowej tradycji – stół wigilijny. Zanim na stole podane zostaną wigilijne potrawy zadbajmy o jego niepowtarzalny wystrój.
Podanie tradycyjnych -12 potraw, układanie sianka i nakrycia dla niespodziewanego gościa wymaga od nas odpowiedniej aranżacji wigilijnego stołu. Na początek niech zastawa stołowa będzie z tych odświętnych. Porcelanowe talerze, błyszczące sztućce misternie ułożone na ozdobnym obrusie i serwetach nadadzą wyjątkowego wyglądu wigilijnemu stołowi. Serwetki z motywem świątecznym można dodatkowo ozdobić gałązką świerku lub jodły a bieżnik w złoto-bordowych barwach dopełni piękną oprawę stołu.
Pora już tylko zapalić świece, czekać na pierwszą gwiazdkę i zasiąść do wigilijnego stołu z rodziną, wcześniej dzieląc się białym jak śnieg opłatkiem.

0
Zanim na stole podane zostaną wigilijne potrawy zadbajmy o jego niepowtarzalny wystrój.