Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Biała kuchnia z czarnym blatem - nowoczesna aranżacja kuchni

Aboutdecor - shutterstock

Połączenie czerni i bieli jest stare jak świat i od zawsze sprawdzało się w praktyce. Tak też i dzisiaj w przypadku kuchni nowoczesnych, minimalistycznych, eleganckich i przemyślanych jakże często sięga się właśnie do takiej klasyki łączenia kolorów na zasadzie kontrastu. Okazuje się bowiem, że biała kuchnia z czarnym blatem jest jednym z najpopularniejszych sposobów aranżacji kuchni, która notabene - naprawdę sprawdza się w praktyce.

Biała kuchnia - ale jaka?

0
Biała kuchnia z czarnym blatem.

Wykonując meble na zamówienie tak naprawdę nie musimy się w żaden sposób ograniczać ani co do układu szafek, rodzaju zabudowy, materiału, z jakiego zostaną wykonane oraz stylistyki, która będzie dominowała. Jedną z propozycji są meble z płyty mdf z minimalistycznymi, prostymi frontami. Aby zachować ten minimalizm można zrezygnować nawet z samych uchwytów meblowych, decydując się na frezowania, za pomocą których będziemy otwierać szafki i szuflady. Jeśli natomiast podobają się nam bardziej tradycyjne uchwyty, mogą one być zarówno czarne jak i srebrne.

Szalenie nowoczesną propozycją białym mebli do kuchni są te lakierowane na wysoki połysk. Lakier można zestawiać także z elementami szklanymi, które także pięknie się prezentują i dodają całej aranżacji pewnej lekkości. Lakierowane fronty optycznie powiększają przestrzeń, wspaniale odbijają światło i są niesamowicie eleganckie, a przy tym bardzo trwałe.

Czarny blat - z czego powinien być wykonany?

Doskonałym uzupełnieniem, a także odbiciem dla białych mebli jest oczywiście czarny blat. Z tym, że to jak będzie się on prezentował w dużej mierze zależy od tego, z czego będzie wykonany.

W kwestii czarnego blatu mamy tak naprawdę trzy możliwości, a każda oznacza inną cenę oraz inne właściwości materiału, z którego taki blat zostanie wykonany. Najbardziej ekskluzywną wersją i zdecydowanie najdroższą będzie blat wykonany z kamienia . To wspaniała, jednorodna tafla kamienia, którego struktura nigdy nie jest taka sama, posiada swoją naturalną zmienność i fakturę, dzięki czemu blat prezentuje się naprawdę fenomenalnie. W kwestii kamienia prym cenowy wiedzie marmur, który też jest najtrudniejszy pod względem użytkowania i utrzymania go w niezmienionej formie przez lata. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast granit - bardzo wytrzymały i odporny właściwie na wszystko. Cechą charakterystyczną kamiennych blatów będzie ich spory ciężar.

0
Czarny blat idealnie kontrastuje z białymi frontami kuchennych mebli.

Alternatywę dla czarnego blatu kamiennego stanowi konglomerat - nie jest tak ciężki i wykonany jest z kamienia, ale kruszonego i spajanego w jedną całość. Nie ma więc już tak wspaniałej struktury jak kamień naturalny, trzeba jednak przyznać, że jest bardzo podatny na zarysowania. Jego cena również jest wysoka. Dlatego jedyną sensowną alternatywą dla kamienia naturalnego jest laminat. Materiał tani o znacznie mniejszej wytrzymałości i odporności na wilgoć. Może on imitować zarówno kamień jak i naturalne drewno, a nawet metal.

Podsumowując, połączenie bieli i czerni w kwestii kuchennego umeblowania od lat cieszy się ogromną popularnością i jest rozwiązaniem sprawdzonym. Dlatego też aranżując własną kuchnię warto wziąć pod uwagę taką kolorystykę tego wnętrza.