Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Aranżacja małej sypialni - na co zwrócić uwagę?

Aranżacja sypialni to kwestia wielkiej wagi. Odpowiednie jej wykonanie sprawia, że sen w sypialni będzie lepszej jakości, a przez to znacznie zdrowszy. To z kolei wywrze korzystny wpływ na całokształt codziennego funkcjonowania. Ponadto odpowiednie urządzenie pokoju sypialnianego zaspokaja gusta estetyczne domowników. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, jak dokładnie powinna zostać przeprowadzana aranżacja sypialni.

Aranżacja małej sypialni - najważniejsze informacje

Małe pomieszczenia należy aranżować tak, by można było się w nich swobodnie przemieszczać. Głównym elementem małej sypialni jest, rzecz jasna, łóżko. To ono powinno zająć większość przestrzeni. Oszczędzanie na jego rozmiarach jest rozwiązaniem nieoptymalnym. Za małe łóżko utrudnia wypoczynek w wygodnych warunkach.

Jednak rozmiary łóżka należy dobrać tak, by w sypialni mogła zostać umieszczona także szafeczka nocna (dostępna w sklepie edinos.pl/szafki-nocne). Można umieścić na niej niezbędne przedmioty takie jak woda, książka czy lampka nocna. W samej szafce można trzymać część bielizny, ładowarki, zeszyty, etc. 

Aranżacja małej sypialni jest także silnie związana z jej optyką. Odpowiednia manipulacja nią umożliwia sprawienie wrażenia, że pomieszczenie jest znacznie większe, niż w rzeczywistości. W ten sposób nawet najmniejsze sypialnie przestaną być klaustrofobiczne. Jak dokładnie osiągnąć taki efekt?

Efekt optycznej przestronności można osiągnąć poprzez możliwie największe okna. Jeśli niemożliwy jest ich montaż, analogiczny skutek można uzyskać dzięki lustrom. Orientacja pionowa wydłuży sypialnię, zaś pozioma - poszerzy.

Do sztucznego powiększenia małej sypialni warto wykorzystać także oświetlenie. Jeśli pochodzi ono z jednego źródła, pomieszczenie wyda się mniejsze. Alternatywami wartymi rozważenia mogą być między innymi:

  • lampy punktowe - umożliwiają one rzucanie światła na precyzyjnie wybrany przez siebie obszar

  • kinkiety - są to lampy zaprojektowane specjalnie do umieszczania ich na ścianach

Aranżacja małej sypialni to także kolorystyka, której nie wolno pominąć, jeśli chce się uzyskać maksymalny efekt. Barwy nie tylko powiększą pokój sypialniany, lecz także odbiją się na jakości wypoczynku. Warto zatem postawić na stonowane odcienie zieleni i błękitu. Są to kolory zaczerpnięte z natury. Zatem siłą rzeczy kojarzą się one z upragnionym po całym dniu spokojem. Należy jednak wystrzegać się barw ciemniejszych, w tym koloru czarnego. Zbyt ciemny kolor pomniejszy sypialnię, co jest niepożądane w tym przypadku.

Mała przestrzeń oznacza, że dobór mebli należy szczególnie przemyśleć. Nadmiar mebli utrudni przemieszczanie się, a także spowoduje niekomfortowe poczucie ciasnoty. W miarę możliwości garderobę należy ulokować w innym pokoju. Jeśli jest to niemożliwe, dobrym wyborem będzie szafa przesuwna. Po otwarciu nie zajmuje ona dodatkowej przestrzeni. Można ustawić ją nawet na całej długości ściany, co pozwoli zaoszczędzić cenne centymetry bez ograniczania równie ważnej pojemności.

Sypialnia na poddaszu - jak sobie poradzić?

Sypialnia na poddaszu może być dużym wyzwaniem, jeśli ma ono skosy. Nie jest to jednak problem, którego nie da się przezwyciężyć. Najważniejszą kwestią jest ustawienie łóżka, które, jak już wspomniano, jest kluczowym elementem sypialni. W zdecydowanej większości przypadków odradza się ustawianie go pod skosami. Wygodne wstawanie z takiego łóżka jest bardzo trudne. W wielu sytuacjach może także rodzić ryzyko uderzenia głową w skos. Jednak w przypadku oddalenia sufitu od materaca o minimum sto dwadzieścia centymetrów i około dwóch metrów po stronie zewnętrznej ustawienie takie będzie akceptowalne. W takim położeniu przestrzeń poza skosami może przypaść meblom.

Sypialnia na poddaszu wymaga odsunięcia wyglądu na drugi plan. Najważniejsza w takim wypadku będzie maksymalna funkcjonalność. Warto postawić na aranżację prostą. W sypialni umiejscowionej na poddaszu nie powinno umieszczać się telewizorów, ponieważ niepotrzebnie zajmą one prawdopodobnie mocno ograniczoną przestrzeń. Na wspomniane ograniczenie wpływ może wywierać ograniczony dostęp do światła. Im mniejsze oświetlenie, tym bardziej warto zainwestować w jaśniejsze kolory ścian. Problemu ze światłem nie mają sypialnie z wyjściem na balkon. Jednak na okno balkonowe należy koniecznie zamontować roletę lub zasłonę. W przeciwnym razie pomieszczenie w cieplejszych okresach będzie się znacznie przegrzewać. Obecność balkonu często sprawia, że umiejscowienie łózka pod skosami będzie najlogiczniejszym wyborem. W innym położeniu mogłoby ono kolidować z drzwiami na balkon.

Jak poprawić jakość wypoczynku w sypialni?

Aranżacja sypialni zarówno małej jak i dużej powinna uwzględniać aspekty zdrowotne. Osiem godzin dobrego snu to minimum, jakie należy sobie zapewnić, aby sprawnie działać w ciągu dnia. Przede wszystkim sypialnia nie jest miejscem na telewizor. Oglądanie go w łóżku tuż przed snem to ekspozycja na światło niebieskie. Skutkiem długotrwałego kontaktu z nim są zaburzenia w produkcji melatoniny w mózgu, co pociąga za sobą bezsenność. Z tego samego względu należy zadbać o zaciemnienie sypialni na przykład zasłonami lub roletami. Brak światła to dla mózgu jasny sygnał. Dzień się skończył, pora spać.

Niemniej ważne jest samo łóżko. Łóżko metalowe z powodu swojej solidnej konstrukcji zapewnią komfortowy wypoczynek. Wiele modeli pozwala także na regulację wysokości wezgłowia czy podnóża, dzięki czemu można dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb. Oprócz tego świetnie sprawdzą się ono zarówno w stylizacjach minimalistycznych jak i finezyjnych. Oferują one możliwość wprowadzania do sypialni niepowtarzalnego klimatu.

Na jakość snu wpływa także kolorystyka. Właśnie dlatego w sypialni należy unikać jaskrawych czy wręcz krzykliwych barw. Pobudzają one mózg, zamiast ułatwić mu przejście z czuwania do spoczynku.