Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Aranżacja małego pokoju dziecięcego

Mniej znaczy więcej – podstawowa zasada urządzania bardzo małego pokoju.

Pokój dziecka pełni często złożone funkcje. Jest jego sypialnią, bawialnią, miejscem, do którego zaprasza swoich małych przyjaciół, a w późniejszym okresie spędza w nim także czas na nauce. Dlatego, aby był komfortowy i przyjazny w użytkowaniu, powinniśmy zaaranżować go z uwagą. Podpowiadamy, jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka, w którym będzie się ono czuło po prostu dobrze, mając przy tym przestrzeń do wszystkich wymienionych wcześniej aktywności.

O czym musisz pamiętać, urządzając bardzo mały pokój dla dziecka?

Małe przestrzenie da się urządzić tak samo dobrze, jak duże. Proces ten wymaga jednak większego przemyślenia całego procesu, ponieważ ważny jest każdy metr, który chcemy wykorzystać. Przeczytaj, na co musisz zwrócić uwagę.

Kolor w małym pomieszczeniu ma znaczenie

Pokój, który jest niewielki, dużo lepiej będzie wyglądał w jasnych barwach niż w krzykliwych, intensywnych kolorach. Kiedy pomalujesz pomieszczenie, optycznie się ono powiększy, jeśli wybierzesz spokojne tony. Zrezygnuj także z geometrycznych wzorów i bardzo ozdobnych tapet. Całości dopełnią meble w stonowanych kolorach. Miej na uwadze to, że gusta dzieci szybko się zmieniają – o ile Twoja mała dziewczynka będzie zachwycona różowymi mebelkami w błękitne obłoczki, to nie znaczy to wcale, że za rok lub dwa nadal będzie czuła przypływ radości na ich widok.

Dobrze jest więc wybrać  neutralną bazę, którą można wzbogacić oryginalnymi dodatkami. W razie potrzeby będziesz mógł łatwo odmienić wnętrze.

0
Pokój, który jest niewielki, dużo lepiej będzie wyglądał w jasnych barwach niż w krzykliwych, intensywnych kolorach.

Nie będziesz mógł sprawić, że pokój Twojego dziecka będzie przyjazny i funkcjonalny, kiedy go zagracisz. Na małej przestrzeni musisz podwójnie pilnować ilości rzeczy, która się w niej znajduje. Postaraj się trzymać w nim tylko  przedmioty faktycznie używane. Możesz co jakiś czas rotować zabawki i część z nich wynosić np. do piwnicy. Po jakimś czasie, kiedy przyniesiesz je z powrotem, na pewno bardziej ucieszą i zainteresują dziecko.

Wybierz funkcjonalne meble

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka i zmieścić w nim np. łóżko w taki sposób, aby nie zajmowało prawie całej jego powierzchni – zdecyduj się na model piętrowy lub łóżko na antresoli. To świetne rozwiązanie, które jest też uwielbiane przez dzieci. Dzięki temu, że łóżko znajduje się wyżej niż cała reszta, w naturalny sposób zostaje wydzielona strefa odpoczynku. Miejsce pod łóżkiem jest idealne na biurko i kącik do nauki. Na łóżku możesz zamontować specjalne drabinki do wspinaczki. Jeśli dziecko jest jednak zbyt małe, aby samo spało na takiej wysokości – rozważ łóżko z wysuwanymi szufladami, w których pochowasz niezbędne rzeczy.

Pamiętaj, że większość zabaw w pokoju dzieci odbywa się na podłodze. To tam tworzą się najwyższe budowle i odgrywają najciekawsze sceny. Dlatego nie zagracaj tej przestrzeni dziecka dodatkami. Zadbaj, aby dziecko miało miejsce do swobodnej zabawy. Miękki dywan z przyjemnej tkaniny na pewno będzie świetnym rozwiązaniem.

Podczas urządzania bardzo małego pokoju dziecka świetnie sprawdzi się zabudowa pod wymiar. Dzięki temu, w pełni wykorzystasz dostępną przestrzeń i zyskasz cenne centymetry, tak ważne w przechowywaniu niezbędnych rzeczy dziecka.

Niewykorzystaną przestrzeń na ścianie w łatwy sposób zaaranżujesz dzięki powieszeniu półek. Gdy wybierzesz te zamykane – łatwiej będzie utrzymać porządek i wizualny ład. Na tych otwartych natomiast można przechowywać książki, czy gry.

Urządzając bardzo mały pokój dziecka, podziel je na strefy

Niezależnie od tego, ile metrów kwadratowych ma pokój Twojej pociechy – postaraj się wydzielić w nim trzy główne strefy. To, jak duża będzie każda z nich, zdefiniuje wiek dziecka.

Pierwszą z nich jest strefa snu i odpoczynku. Zaliczamy do niej głównie łóżko. Dla mniejszych dzieci bezpieczną opcją będzie materac położony bezpośrednio na podłodze lub samym stelażu.

Starsze dzieci potrzebują także strefy do nauki. Absolutnym minimum jest tu biurko. Dobrze, gdyby miało dużo szufladek i przegródek, w których dziecko pomieści wszystkie swoje akcesoria i przybory szkolne. 

Nie możemy zapomnieć o najważniejszej dla dziecka strefie do zabawy. Zadbaj przede wszystkim o wolną przestrzeń na podłodze. Aby łatwo było utrzymać na niej porządek, przydadzą się wszelkie pojemniki i kufry na zabawki. Pamiętaj, żeby często robić selekcję zabawek i rzeczy dziecka. Unikniesz w ten sposób nadmiernego bałaganu i upychania przedmiotów po wszystkich kątach .

Mały pokój dziecka – duże możliwości

Kiedy chcemy, aby wnętrze pokoju naszego dziecka było przytulne, a zarazem funkcjonalne – rozmiar ma drugorzędne znaczenie. Nawet mając bardzo metraż, można go wykorzystać tak kreatywnie, że dziecko chętnie będzie spędzało w nim czas. Ten efekt osiągniesz dzięki harmonijnym dodatkom, stonowanym kolorom i optymalnej liczbie przedmiotów.

0
Urządzając bardzo mały pokój dziecka, podziel je na strefy.