Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Radzimy jak uniknąć zapychania zlewu

Czasem przyczynę zatkanego zlewu  możesz szybko usunąć, odkręcając syfon, który znajduje się pod zlewem.

Na pewno przytrafiła Ci się sytuacja, w której zmywasz naczynia lub po prostu myjesz ręce i nagle woda zaczyna dziwnie bulgotać, po czym przestaje spływać. Przyczyna? Zatkany zlew. Jest to dość powszechny problem, który na dodatek często powodujemy własnymi zaniedbaniami. Na szczęście na tyle nieskomplikowany, że możesz sobie z nim poradzić bez pomocy fachowca. Dowiedz się, jak odetkać zatkany zlew i jak możesz temu zapobiec w przyszłości.

Dlaczego znowu zatkał Ci się zlew i jak tego uniknąć?

W łazience wrogiem odpływu są natomiast włosy i osady z kosmetyków, które skutecznie go zapychają.

Jeśli jest to problem, który często nawraca w Twojej kuchni czy łazience – zastanów się, gdzie może leżeć jego przyczyna. Może niezbyt dokładnie czyścisz przed myciem naczynia z resztek jedzenia? W połączeniu z tłuszczem są one świetnym przepisem na zatkany zlew. W łazience wrogiem odpływu są natomiast włosy i osady z kosmetyków, które skutecznie go zapychają.

Możesz w bardzo łatwy sposób uniknąć takiej sytuacji, kiedy zamontujesz w otworze zlewu specjalne sitko, które będzie zatrzymywało wszystkie drobne rzeczy. Sitko łatwo wyciągniesz i opróżnisz za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Jeśli chciałbyś sobie ułatwić życie jeszcze bardziej i czeka Cię remont lub dopiero co planujesz urządzanie własnego mieszkania – warto zastanowić się nad zlewem ze specjalnym rozdrabniaczem. Niektóre z modeli rozdrabniacza można domontować także do zlewu, który już znajduje się w Twojej kuchni. Po naciśnięciu guzika urządzenie rozprawia się ze wszystkimi resztami, które mogłyby przyczynić się do zatkania zlewu. Jest to jednak rozwiązanie przeznaczone jedynie do kuchni.

Jak odetkać zatkany zlew?

Sprawdź, co możesz zrobić z zatkanym zlewem, kiedy przydarzyła Ci się już taka sytuacja.

Soda z octem

Jeśli lubisz naturalne rozwiązania, wypróbuj roztwór sody oczyszczonej z octem. Wymieszaj je ze sobą w proporcjach 3 miarki sody i 1 miarka octu, po czym wlej bezpośrednio do zatkanego odpływu. Po 15 minutach zalej wszystko dużą ilością wrzątku.  


Gumowy przepychacz

Wielokrotnie doceniany w kryzysowych sytuacjach i znajdujący się w prawie każdym domu – tradycyjny gumowy przepychacz potrafi w szybki sposób odetkać zatkany zlew. Jego użycie nie jest trudne. Wystarczy, że zalejesz odpływ, który jest zatkany. Następnie przyciśnij przepychacz, a woda wytworzy ciśnienie, które może przepchać zator powstały w rurach.

Jeśli lubisz bardziej nowoczesne rozwiązania, możesz nabyć przepychacz przypominający dużą strzykawkę. Działa na takiej samej zasadzie. Wytworzone ciśnienie pomoże Ci odetkać powstały zator.

Środki chemiczne

Dobrze jest zostawić je sobie jako ostatnie koło ratunkowe – kiedy inne sposoby na to, jak odetkać zatkany zlew nie pomogły. Co prawda ich profilaktyczne zastosowanie może Cię uchronić przed zatkanymi rurami, jednak należy pamiętać, że są one bardzo silne i stosowane w dużych ilościach mogą uszkodzić uszczelnienia rur. A stąd już bliska droga do cieknącego zlewu i wzywania hydraulika. Jeśli chcesz zastosować środek do udrażniania rur, po prostu wsyp go do odpływu w ilości zgodnej z instrukcją i zalej wodą. Odczekaj odpowiedni czas i spłucz ponownie, zalewając wodą. Pamiętaj, żeby stosować go jednak tylko w uzasadnionych przypadkach.

Sprawdzenie syfonu

Czasem przyczynę zatkanego zlewu  możesz szybko usunąć, odkręcając syfon, który znajduje się pod zlewem. W wielu przypadkach zrobisz to bez pomocy żadnych narzędzi.

Podstaw miskę pod zlewem i delikatnie zacznij odkręcać syfon. Jeśli znajdują się w nim włosy, resztki jedzenia czy inne małe elementy, łatwo się ich pozbędziesz. Wyczyść go dokładnie i zamontuj z powrotem.  

Zmień swoje nawyki, aby uniknąć zatykania się zlewu

Pamiętaj, że lepiej zapobiegać zatkaniu się zlewu, niż go potem udrażniać. Dlatego czasem łatwiej jest zmienić małe nawyki wszystkich domowników, aby potem nie musieć się martwić problemem zatkanego zlewu.

Nie wyrzucaj do niego nigdy fusów po kawie czy herbacie. Zadbaj o to, aby nie wylewać do zlewu tłuszczu pozostałego na patelni, ponieważ łatwo obkleją rury. Środków chemicznych używaj tylko w przypadku, kiedy wszystkie inne metody na odetkanie zlewu okażą się nieskuteczne.

Pomoże Ci się to długo cieszyć dobrym stanem rur przez długi czas i zaoszczędzić pieniądze, które będziesz musiał wydać na hydraulika, kiedy problem okaże się dużo większy.

Pamiętaj, że lepiej zapobiegać zatkaniu się zlewu, niż go potem udrażniać.