Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

5 pomysłów na regał jako ścianka działowa

Wbrew stereotypom taka wersja wyposażenia nie jest wyłącznie zarezerwowana dla małych i nieustawnych pomieszczeń.

Popularna konstrukcja z otwartymi półkami będącymi jednocześnie wygrodzeniem dla poszczególnych stref w pomieszczeniu to właśnie regał jako ścianka działowa. Mebel jest połączeniem nowoczesnego stylu i praktycznych możliwości. Szczególnie w niewielkich lokalach, gdzie liczy się racjonalne zagospodarowanie każdego metra kwadratowego. Jednak takie wyposażenie daje znacznie więcej inspiracji aranżacyjnych, które są naprawdę oryginalne oraz funkcjonalne. Oto 5 interesujących pomysłów na potencjalne wykorzystanie przedstawionego modelu regału.

1. Wydzielenie strefy w małym mieszkaniu

Niebanalna ścianka działowa będzie idealnym rozwiązaniem do kawalerek albo małych mieszkań dwupokojowych.

Niebanalna ścianka działowa będzie idealnym rozwiązaniem do kawalerek albo małych mieszkań dwupokojowych. Choć odgrodzi część sypialnianą od salonowej nie zamknie przy tym niewielkiej powierzchni w lokalu. Mimo tego, że na półkach będą znajdować się książki lub inne drobiazgi ten regał daje optyczne wrażenie powiększenia. Jest ono bardzo ważne dla mieszkań o niewielkim metrażu czy nietypowym rozkładzie. Kolejną zaletą będzie w tym przypadku łatwa dostępność do rozmieszczonych rzeczy, gdyż wszystkie znajdą się w zasięgu wzroku. Wystarczy sięgnąć po nie ręką, a potem odłożyć na miejsce. Pewnym minusem może okazać się tylko widoczność kurzu, więc półki trzeba w miarę regularnie wycierać.   

2. Regał jako witryna z daną kategorią produktów w sklepie

Ten typ wyposażenia często znajduje się w punktach handlowych albo magazynach. Nie bez przyczyny taka organizacja przestrzeni ułatwia pracę i przegląd dostępnego asortymentu. Z perspektywy klienta może on skierować się do strefy, w której znajdują się poszukiwane produkty. Z kolei pracownik sklepu wie, gdzie ma ustawić towar, by ekspozycja spotkała się z zainteresowaniem potencjalnych nabywców. Oczywiście w halach magazynowych regał jako ścianka działowa nie ma żadnych walorów dekoracyjnych. Są to instalacje typowo użytkowe mające ułatwić codzienną realizację zadań. Jednak już w galeriach lub sklepach liczy się połączenie atrakcyjności wizualnej z praktycznym przeznaczeniem mebla.  

3. Wygospodarowanie części gabinetowej i wypoczynkowej

Wbrew stereotypom taka wersja wyposażenia nie jest wyłącznie zarezerwowana dla małych i nieustawnych pomieszczeń. Sprawdzi się także w dużych zaaranżowanych w formule open space. Będzie pewnym kompromisem między pełnym otwarciem przestrzeni, a jej całkowitym zamknięciem. Może bowiem oddzielić część wypoczynkową od kącika przeznaczonego do nauki lub pracy. Oczywiście ten projekt musi uwzględniać, że osoba skupiona na własnym zadaniu nie odetnie się od pozostałych domowników. Za to będzie mogła cieszyć się otwartym wnętrzem z racjonalnym zagospodarowaniem każdej części w domu albo mieszkaniu. Regał jako ścianka działowa ma temu służyć gwarantując również modny, minimalistyczny design.   

4. Aranżacja biurowa ze wspólnym wyposażeniem firmy

Przedstawiony wariant wykończenia jest chętnie wybierany przez korporacje pracujące na dużych powierzchniach w wynajmowanych piętrach biurowców. Z jednej strony regał jest tam wykorzystywany jako miejsce na akcesoria kancelaryjne, zaś z drugiej może stanowić wyznacznik granicy stref dla pracowników oraz gości. Dużą korzyścią wynikającą z wyboru tego rozwiązania bywa brak frontów i tylnych ścianek. W ten sposób można wyeliminować wrażenie zabudowania czy całkowitego odgrodzenia danej części biura. Taki mebel tworzy jedynie subtelne zaznaczenie jego rozkładu. Często znajduje się on także w szatniach, gdzie można zostawić niektóre rzeczy osobiste wymagające właśnie przekazania do depozytu. 

5. Urządzenie kącika dla gości albo dzieci w otwartej przestrzeni 

Wszystkie działalności: przedszkolne, opiekuńcze czy edukacyjne mogą wymagać stworzenia specjalnego kącika dla gości, w tym najmłodszych. Regał jako ścianka działowa będzie świetną koncepcją aranżacyjną dla takich projektów. Zapewnia on wydzielenie salki zabaw od pozostałych oczekujących osób. Gwarantując przy tym stały kontakt wzrokowy pociechy z rodzicem. Zależnie od danego pomysłu na półkach mogą znaleźć się zabawki albo gazety i foldery promocyjne. Sporym atutem jest uniwersalne ustawienie regału. Można go ulokować przy jednej z dłuższych ścian w wąskim wnętrzu oraz prostopadle z pewnym podziałem na strefy. Przeważnie są to także wersje modułowe umożliwiające ewentualną rozbudowę. 


Regał jako ścianka działowa ma temu służyć gwarantując również modny, minimalistyczny design.