10 korzyści, dla których warto odnowić obiekt noclegowy

Klienci odpoczywają efektywniej w odpowiedniej przestrzeni i klimacie. [fot. Innova Studio]

Jeżeli jesteś właścicielem obiektu hotelowego lub agroturystyki położonych w naprawdę atrakcyjnym miejscu, a niestety Twoje obroty spadają, a goście coraz rzadziej rezerwują noclegi, to może czas na odnowienie obiektu i przyciągnięcie nowych klientów. Jak to zrobić? Poniżej podajemy 10 wskazówek, które pozwolą Ci zwiększyć liczbę gości, a co za tym idzie zyski obiektu.

1.      Zwiększenie zysków obiektu

0
Metamorfoza i co za tym idzie odświeżenie wyglądu hotelu czy pensjonatu zwiększają jego obroty. [fot. Innova Studio]

W Polsce wg GUS w ubiegłym roku było prawie 10 tys. obiektów noclegowych. Jednak ich wykorzystanie wahało się tylko pomiędzy 20-30%. Co pokazuje, że potencjał tych miejsc jest niewykorzystywany przez właścicieli odpowiednio. Jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze gości jest wygląd tych obiektów. Badania w Polsce i na świecie wykazują, że metamorfoza i co za tym idzie odświeżenie wyglądu hotelu czy pensjonatu zwiększają jego obroty. Inwestycja w poprawę i odnowę wyglądu obiektu, znacząco zwiększa dochody z tytułu wynajmu. Możliwy jest wzrost zysku nawet o 300%!

2.      Zwiększenie liczby gości

Konkurencja w branży noclegowej w naszym kraju jest ogromna, a potencjał branży nie jest do końca wykorzystywany przez właścicieli. Profesjonalne zmiany w wyglądzie i funkcjonalnościach obiektu spowodują, że konkurencja zamiast problemu będzie stanowiła tło dla świetnych i świeżych ofert. Zadbanie o wygląd i wizerunek będą wyróżnikiem. Odpowiedni design i aranżacja zwiększą zainteresowanie potencjalnych klientów i przyciągną ich uwagę.

3.      Zadowolenie klientów

Zdecydowanie jednym z najważniejszych kryteriów w branży jest zadowolenie i komfort klienta. Klienci odpoczywają efektywniej w odpowiedniej przestrzeni i klimacie. Wysoki standard obiektu to także jego czystość – a najłatwiej o nią zadbać w dobrze zaprojektowanym i odnowionym wnętrzu. Nic tak nie poprawia atrakcyjności, jak estetyczny wygląd wnętrz recepcji oraz pokoi. Niewątpliwie przyjemniej odpoczywać gościom w odnowionych i przemyślanych przestrzeniach. Badania przeprowadzone przez dr Simona Moore’a (na zlecenie Hotels.com) jednoznacznie wykazały, że największy wpływ na jakość pobytu i samopoczucie klientów ma pozytywny odbiór wnętrz, związany z ludzką psychologią i percepcją.

0
Komfortowe warunki miejsc noclegowych powodują, że odwiedzający bardzo chętnie wracają do nich. [fot.Innova Studio]

4.      Przyciągnięcie potencjalnych klientów

Obecnie na rynku konsumenckim zaczyna funkcjonować nowe pokolenie – pokolenie Z.
Młode osoby kierują się zupełnie innymi kryteriami. Ich oczekiwania są duże, a potrzeba spędzania czasu i odpoczynku w estetycznych miejscach ogromna. Te osoby są w stanie wydać znacznie więcej środków finansowych, aby zapewnić sobie komfort i wygodę. Nowe pokolenie wyszukuje obiektów noclegowych w Internecie, na różnego rodzaju portalach oraz w social media. Dlatego dbałość o wizerunek obiektu i aktualizowanie treści zamieszczanych w sieci są niezbędne do dobrego funkcjonowania biznesu turystycznego. Młodzi podróżujący najczęściej wybierają obiekty, które doskonale prezentują się na zdjęciach. Według portalu Expedia aż 70% klientów dokonuje wyboru w ten sposób. 

5.      Stali klienci

Komfortowe warunki miejsc noclegowych powodują, że odwiedzający bardzo chętnie wracają do nich. Obiekty, które przypadły gościom do gustu, zapewniając odpowiedni poziom relaksu będą chętniej odwiedzane ponownie w przyszłości. Idealnie, kiedy właściciele wypracowują sobie znaczną liczbę stałych odwiedzających, którzy wracają z sezonu na sezon oraz rekomendują nasze usługi w sieci, a także polecają swojej rodzinie i znajomym.

6.       „Darmowy” marketing w social-mediach

W sieci klient „kupuje” obrazek – wyobrażenie o miejscu. Całkowicie subiektywnie dokonuje „oceny” i na podstawie swojej wizji podejmuje decyzje zakupowe. W dzisiejszych czasach podróżujący chcą otaczać się piękną, nowoczesną i funkcjonalną przestrzenią. Takich ciekawych i niebanalnych miejsc szukają w Internecie, dlatego warto tam zamieszczać atrakcyjne wizualnie ujęcia. Czasem takie organiczne działania wystarczą, żeby promować swój obiekt. Dodatkowo ciekawe publikacje zwracają uwagę popularnych blogerów czy celebrytów. Właśnie ich zainteresowanie pensjonatem czy hotelem przyniesie bardzo dużo korzyści – np. barter typu ich darmowy pobyt w zamian za promocję w ich mediach społecznościowych.

7.       Oszczędności

0
Dobrze jest dokonać przeprojektowania i metamorfozy wnętrz. [fot. Innova Studio]

Promowanie hotelu lub pensjonatu czy apartamentu przez odwiedzających zaoszczędza koszty marketingu. Jeśli wnętrza będą ładne i godne prezentacji goście sami będą zamieszczać zdjęcia i filmiki w Internecie. Chętnie będą wystawiać pozytywne opinie i rekomendacje. Dzięki tego rodzaju promocji wydatki na reklamę zostaną ograniczone.

8.      Dodatkowy zysk

Ostatnio coraz bardziej popularne staje się wykorzystywanie pomieszczeń hoteli i innych obiektów turystycznych do sesji zdjęciowych. Stylowe wnętrza o ciekawym charakterze na pewno zainteresują artystów i fotografów. Atrakcyjna przestrzeń jest wykorzystywana na sesje ślubne, biznesowe, ale także prywatne sesje modowe czy artystyczne. 

9.      Inwestycja w przyszłość

Ostatnie lata pokazały jak nieprzewidywalne mogą być realia rynku branży turystycznej. Dlatego warto przygotować się na zagrożenia czy potencjalne zastoje w biznesie. Dobrze jest dokonać przeprojektowania i metamorfozy wnętrz w celu zainwestowania w przyszłość swojego obiektu. Odświeżenie wyglądu obiektu spowoduje, że będzie on atrakcyjny niezależnie od sytuacji ekonomicznej i będzie zawsze dużo chętniej wybierany przez gości.

10.    Bezpieczna przyszłość

W aktualnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej w Polsce i na świecie borykamy się z niepewnością klientów. Zapewnienie jak najlepszych doświadczeń gościom spowoduje, że będą lojalnymi klientami. Wysoki poziom relaksu i odpoczynku w pięknej przestrzeni zdobędzie zaufanie klientów w przyszłości.

0

Juanita Jaśkowska - założycielka autorskiej pracowni projektowej Innova Studio. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, przez lata zdobywała doświadczenie projektowe, które ukształtowało jej estetykę. Jej ideą jest tworzyć wnętrza dla ludzi, z myślą o ich stylu życia, potrzebach i marzeniach.