Grzejniki z reguły nie należą do najpiękniejszych elementów wyposażenia domu. Choć nowoczesne rozwiązania potrafią cieszyć oko dobrą estetyką, nadal w większości przypadków najlepiej i najłatwiej jest ukryć kaloryfer przed wzrokiem gości. Warto w tym celu wykorzystać kilka ciekawych pomysłów. Przy okazji powinno się zwrócić uwagę na pewne pułapki, w które można wpaść, jeśli się nie przemyśli danego rozwiązania. Przeczytaj zatem, w jaki sposób zabudować kaloryfer skutecznie i estetycznie.
Na co uważać przy zabudowie kaloryfera?
Zanim zagłębimy się w temat, jak zabudować kaloryfer, na początek warto powiedzieć, jak na pewno tego nie robić. W końcu grzejniki dostarczają ciepło w czasie całej zimy. Dlatego osłona może znacząco wpływać na temperaturę w pomieszczeniu.
Szczelna obudowa spowoduje brak przepływu ciepłego powietrza. W takim przypadku grzejnik nie będzie w ogóle działał, a całą zimę będzie panowało zimno w całym domu. Jest to częsty błąd popełniany przez entuzjastów, którzy nie do końca przemyślą swój pomysł. Dlatego też warto zwrócić na to uwagę.
Szczelne zasłonięcie kaloryfera także może skutkować dłuższym ogrzewaniem pomieszczenia. Szczególnie w przypadku centralnego ogrzewania, gdzie praca pieca sterowana jest na podstawie aktualnej temperatury w domu, może to stanowić duży problem.
Obecność kratek lub osłony o dużej przepustowości powietrza pozwalają na swobodną wymianę ciepła między grzejnikiem a całym pomieszczeniem. Jest to najlepszy kierunek, który pozwoli korzystać z funkcjonalności kaloryfera, a jednocześnie przysłoni go przed gośćmi.
Szafki i zabudowy kaloryfera
Często spotyka się całkowicie zabudowane grzejniki. Stylowa szafka, a może komoda, które nadbudowane są na kaloryfer. Zaleca się, aby posiadały one odpowiednie szczeliny po bokach oraz nie posiadały dołu, aby zwiększyć wymianę ciepłego powietrza i usprawnić ogrzewanie całego domu.
Warto przy tej okazji skorzystać z rady stolarza, który często będzie posiadał odpowiednio duże doświadczenie i podpowie, w jaki sposób najlepiej zasłonić grzejnik drewnianą zabudową. Będzie umieć określić, jak duże powinny być przerwy między ścianą a szafką. Zbyt szczelna obudowa z pewnością nie zda egzaminu w tej sytuacji.
Pamiętać należy także, że w środku takiej zabudowy temperatura będzie wyższa, niż w pokoju. Szczególnie w mroźne dni, kiedy piec będzie działał na podwyższonych obrotach. Może to powodować puszczanie kleju oraz uszkadzanie się niektórych szafek, które nie będą dostosowane do takich temperatur.
Stylowe osłony na kaloryfery
Jak zabudować kaloryfer, aby zapewnić mu łatwy dostęp do powietrza znajdującego się w pomieszczeniu? Stosując specjalnie wykonane do tego celu osłony. Posiadają one specjalne otwory zwiększające przepływ ciepłego powietrza. Wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego odpornego na temperatury panujące przy samym grzejniku.
Jednocześnie tworzone są one w taki sposób, by stanowić doskonałą ozdobę pomieszczenia i pasować do jego wystroju. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy kaloryfer szczególnie nie pasuje do naszego charakteru umeblowania, a ukrywanie w zabudowie może stanowić problem.
Osłoną może być także dowolny mebel, jak na przykład łóżko w sypialni lub duży fotel w salonie. Powinien on być nieco odsunięty od samego grzejnika, aby uniknąć wpływu temperatury. W takim przypadku zasłonięcie przebiega naturalnie i wygląda bardzo dobrze.
W końcu można postawić na innowacyjne rozwiązanie. Pomalowanie kaloryfera na inny kolor może być ciekawym pomysłem, który doskonale sprawdzi się w każdym domu. Można także wykonać własne ozdoby. Nie tylko pozwolą zasłonić grzejnik, ale także stworzą charakterystyczny element wystroju.
Każde rozwiązanie posiada swoje zalety i wady. Uważać należy jedynie na zbyt mocne przysłonięcie kaloryfera, co znacząco osłabi jego działanie, a dodatkowo może prowadzić do szybszego niszczenia się samej zabudowy. Poza tym, jak to często bywa, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.