Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Wybieramy stół rozkładany: na jakie parametry zwrócić uwagę?

Czy to możliwe, by w salonie stworzyć przestrzeń, która dostosowuje się do różnych potrzeb, a jednocześnie wygląda stylowo i elegancko? Na co dzień – kameralna oaza dla domowników, od święta – przestronne miejsce biesiad dla rodziny i przyjaciół. To nie tylko możliwe, ale i łatwiejsze, niż myślisz. Sekretem jest jeden mebel: rozkładany stół.

Zasady ergonomii w aranżacji strefy jadalnej w salonie ze stołem rozkładanym

Odpowiednio dobrany i ustawiony stół rozkładany w salonie to podstawa komfortowego spożywania posiłków i wygodnego funkcjonowania w pomieszczeniu na co dzień. Aspekty ergonomiczne, które musisz mieć na uwadze, aranżując strefę z funkcjonalnym stołem to przede wszystkim:

  • wysokość stołu – standardowa to około 75 cm, ale warto ją dostosować do wzrostu użytkowników i wysokości krzeseł. Blat powinien być na takiej wysokości, by możliwe było swobodne oparcie przedramion i utrzymanie prostej postawy ciała;

  • przestrzeń na nogi – upewnij się, że pod stołem jest wystarczająco dużo miejsca na nogi, szczególnie gdy mebel jest maksymalnie rozłożony. Zaleca się wygospodarować minimum 70 cm głębokości i 50 cm szerokości na osobę;

  • odległość od ściany – stół powinien być ustawiony w odległości co najmniej 60 cm od ściany, aby umożliwić swobodne wsuwanie i wysuwanie krzeseł oraz przemieszczanie się wokół. Projektanci zwykle zachowują też około 90 cm wolnej przestrzeni między stołem a innymi meblami;

  • miejsce dla każdego – ok. 60 cm szerokości i 35–40 cm głębokości blatu to wymiary przestrzeni, którą warto zapewnić każdej osobie zasiadającej przy stole.

Jak dobrać stół rozkładany w zależności od stylu i układu salonu?

Podczas wybierania stołu rozkładanego znaczenie mają nie tylko aspekty ergonomiczne, ale i estetyczne. Inny model sprawdzi się w nowoczesnym, przestronnym salonie, a inny w skromnej metrażowo przestrzeni urządzonej np. w stylu rustykalnym. Przyjrzyjmy się koncepcjom aranżacyjnym w różnych scenariuszach.

  • Mały salon – w niewielkim salonie dobrze sprawdzają się okrągłe i kwadratowe stoły rozkładane, które zajmują niewiele miejsca i są łatwe do wkomponowania w przestrzeń. 

  • Salon z aneksem kuchennym – w takich projektach warto wybierać meble, które pasują zarówno do strefy kuchennej, jak i wypoczynkowej, budujące spójną, harmonijną aranżację.

  • Loft – stół rozkładany do industrialnego, przestronnego wnętrza o otwartym układzie może mieć większe wymiary i wyrazisty design. Model z widocznymi śrubami i innymi elementami konstrukcyjnymi będzie jak znalazł.

  • Salon o nietypowym układzie – jeżeli na co dzień mebel będzie przysunięty do ściany, najlepiej sprawdzi się wariant kwadratowy lub prostokątny. W razie potrzeby łatwo przeniesiesz go na środek, a po rozłożeniu zmieści się przy nim wiele osób. Jeżeli jednak planujesz ulokować mebel w centrum pokoju, zdecyduj się na lżejszy wizualnie, okrągły rozkładany stół.

Funkcjonalne i estetyczne stoły rozkładane odpowiednie do różnych pomieszczeń znajdziesz w ofercie sklepu Agata

Najważniejsze parametry funkcjonalnego rozkładanego stołu do salonu

  • Wymiary – przed zakupem dokładnie zmierz dostępną przestrzeń i zastanów się, ile osób docelowo ma zmieścić się przy blacie. W małych mieszkaniach egzamin zdają konstrukcje z jednym rozkładanym skrzydłem lub niedużym dodatkowym blatem.

  • Materiał – najpopularniejsze stoły wykonuje się z drewna, metal u i tworzyw sztucznych. Pierwsze pasują do aranżacji w wielu stylach, od tradycyjnych po nowoczesne. Metal czy szkło mają bardziej modernistyczny charakter i dominują w industrialnych, awangardowych i wyrazistych projektach.

  • Mechanizm rozkładania – decyduje o tym, czy mebel jest łatwy w obsłudze i stabilny. 

  • Wykończenie – ozdobne detale i kolorystyka wyznaczają charakter mebla. Zwróć uwagę, by design harmonijnie komponować się z wystrojem salonu.  

  • Dodatkowe udogodnienia – niektóre stoły rozkładane posiadają szuflady czy półki, które przydają się na co dzień.