Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Wybieramy lampy do salonu w stylu loft – 4 uniwersalne propozycje

Loftowe wnętrza mają w sobie coś wyjątkowego. Surowe, ceglane ściany, drewniane i stalowe belki, wysokie okna i minimalistyczny wystrój urzekają oryginalnością i niepowtarzalnym klimatem.

Loftowe wnętrza mają w sobie coś wyjątkowego. Surowe, ceglane ściany, drewniane i stalowe belki, wysokie okna i minimalistyczny wystrój urzekają oryginalnością i niepowtarzalnym klimatem. Styl loftowy podkreślają nielakierowane podłogi z desek, nieotynkowane mury z widoczną cegłą i instalacjami, brak zbędnych ozdób i dekoracji. Jest minimalistycznie, funkcjonalnie i bardzo indywidualnie. Każdy loft jest inny, bo powstaje w unikatowej przestrzeni. I właśnie ta niepowtarzalność przyciąga wielu miłośników tego stylu.

Aby w pełni poczuć klimat takiej aranżacji, potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. Jakie lampy wybrać do tego typu przestrzeni? Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji do loftu.

Lampy loftowe – czyli jakie?

Co łączy lampy loftowe? Jaki jest wspólny mianownik oświetlenia w tym stylu? Styl loftowy wywodzi się z przemysłowych, fabrycznych wnętrz. Lampy inspirowane tym stylem to przede wszystkim modele o surowym, minimalistycznym designie i maksymalnej funkcjonalności. Królują tu lampy metalowe, często malowane proszkowo na uniwersalne kolory: czarny, biały czy szary. Lampy loftowe to też często modele z elementami z drewna. Te akcenty występują zwykle w postaci surowych, nieobrobionych części połączonych z metalem lub elementami instalacji elektrycznej. Ogólna zasada jest taka, że im bardziej funkcjonalnie i minimalistycznie, tym lampa lepiej wpisze się w klimat loftowego wnętrza.

W przestrzeniach loftowych niezbędne jest zarówno dobre, funkcjonalne oświetlenie główne, jak i lampy, do poszczególnych stref np. wypoczynkowej, jadalnej itp. Przyjrzyjmy się bliżej kilku konkretnym typom lamp, które świetnie odnajdą się w takich aranżacjach. A pełen przekrój lamp znajdziesz na: https://komfort.pl/k/oswietlenie-dekoracyjne.

Metalowe lampy wiszące – loftowa klasyka

Wiszące lampy w stylu loftowym to modele, które wykorzystasz w aranżacji różnych pomieszczeń. Jest to idealna opcja nad stół jadalny czy kuchenną wyspę. Odpowiednio dobrana wisząca lampa loftowa sprawdzi się jednak także jako główne oświetlenie salonu czy sypialni. Są to przede wszystkim lampy z metalowymi kloszami o prostym designie. Ewentualne dekoracje i dodatki mają typowo industrialny charakter. Są to na przykład druciane osłony żarówki czy duże śruby na oprawie.

Lampy wiszące w stylu loft to doskonała opcja do pomieszczeń z wysokim stropem. Jeżeli chcesz wprowadzić loftowy klimat do stosunkowo niskiej przestrzeni, zainteresuje Cię nasza kolejna propozycja.

Źródło zdjęcia: Komfort.pl

Industrialne lampy sufitowe – surowe i oryginalne

W sytuacji, gdy wysokość pomieszczenia lub jego niewielki metraż nie sprzyjają instalacji lampy wiszącej, masz do dyspozycji także oświetlenie sufitowe. W styl loftowy idealnie wpisują się industrialne plafony. Szklany klosz osłonięty metalową, drucianą oprawą przywodzi na myśl wnętrze surowej fabrycznej hali. Takie lampy sufitowe dostępne są w różnych rozmiarach. Najmodniejsze są modele z czarną oprawą, ale bez większych problemów znajdziesz także lampy srebrne, białe czy modele w kolorze mosiądzu lub miedzi.

Lampy sufitowe w stylu industrialnym to także modele składające się z kilku reflektorków umieszczonych na drewnianej belce lub elemencie imitującym metalową szynę. Oczywiście design samych reflektorków także przywodzi na myśl fabryczne klimaty retro.

Żarówki na kablach – minimalistyczne oświetlenie loftu

W wielu nowoczesnych realizacjach w stylu industrialnym spotkasz także nagie żarówki zwisające z sufitu lub belek konstrukcyjnych na grubych elektrycznych przewodach. Efekt takiego loftowego oświetlenia jest szczególnie atrakcyjny, jeśli zamiast zwykłej żarówki wybierzesz dekoracyjny model w stylu retro. Taka duża żarówka z widocznym żarnikiem idealnie wpisuje się w loftowe klimaty. W ofercie producentów oświetlenia nie zabrakło gotowych rozwiązań w tym stylu. Jednak przy odrobinie umiejętności taką loftową lampę wykonasz samodzielnie.

Źródło zdjęcia: Komfort.pl

Lampy podłogowe na trójnogu

Na koniec mamy jeszcze jedną propozycję, która sprawdzi się w roli dodatkowego oświetlenia w salonie czy sypialni. Są to podłogowe stojące lampy na trójnogu utrzymane w loftowych klimatach. Po raz kolejny są to modele inspirowane wyglądem starego fabrycznego czy warsztatowego wyposażenia. Trójnóg wykonany z drewna i metalu zwieńczony jest często metalowym kloszem czy reflektorem z regulacją kąta padania światła. Taki model loftowej lampy stojącej wykorzystasz na przykład w strefie wypoczynkowej w salonie lub jako dodatkowe źródło światła w sypialni.