Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Udana aranżacja wnętrza? Poznaj triki stosowane przez architektów

Aranżacja wnętrz to proces, który wymaga od Ciebie dokładnego planowania i znajomości podstawowych zasad projektowych. W artykule przedstawiamy triki aranżacyjne stosowane przez architektów. Skupimy się głównie na aranżacji kuchni, łazienki, salonu oraz sypialni.

Kuchnia – najważniejsza jest funkcjonalność

Kuchnia to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w domu. W zależności od metrażu oraz Twoich indywidualnych preferencji możesz stworzyć wnętrze zamknięte lub połączone z przestrzenią salonu, jadalni czy korytarza. Do wielkości kuchni należy dopasować układ kuchenny, a najpopularniejsze rozwiązania to:

•      kuchnia dwurzędowa – uniwersalny układ, który sprawdzi się w pomieszczeniach o różnej wielkości; ważne jest, aby zachować min. 120 cm odległości pomiędzy ciągami roboczymi;

•      kuchnia jednorzędowa – zabudowa odpowiednia do małych i wąskich kuchni, a także do niewielkich aneksów kuchennych;

•      kuchnia w kształcie litery L – architekci zalecają ten układ zwłaszcza do mniejszych oraz średnich pomieszczeń;

•      kuchnia w kształcie litery U – zabudowa sprawdzająca się zwłaszcza w przypadku większych kuchni;

•      kuchnia z wyspą – to rozwiązanie dla przestronnych kuchni zamkniętych lub kuchni otwartych; wyspa kuchenna może służyć np. jako dodatkowy blat roboczy, miejsce do gotowania (po instalacji na niej płyty grzewczej), miejsce do zmywania (po montażu zlewu), miejsce do wspólnego spożywania posiłków (zwłaszcza wybierając modele wysp kuchennych o wysokości powyżej 110 cm).

Trójkąt roboczy w kuchni

Jedną z najważniejszych zasad projektowania kuchni jest tak zwany trójkąt roboczy, który tworzą trzy najważniejsze elementy wyposażenia: lodówka, kuchenka (piekarnik), zlewozmywak. Odpowiednie rozmieszczenie tych elementów ma znaczenie, ponieważ zapewnia wygodę podczas codziennych działań i przyspiesza proces przygotowywania posiłków. Zalecane odległości zgodnie z trójkątem roboczym prezentują się następująco:

•      pomiędzy lodówką a kuchenką – od 120 do 270 centymetrów;

•      między zlewozmywakiem a kuchenką powinna – od 120 do 210 centymetrów;

•      pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem – od 120 do 210 centymetrów.

Ważnym aspektem jest także wybór materiałów wykończeniowych – powinny być odporne na wilgoć, działanie wody, wysokie temperatury oraz łatwe w utrzymaniu czystości.

Łazienka – wyposażenie dostosowane do metrażu

Aranżacja łazienki to często wyzwanie, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń. Tutaj najlepiej sprawdzą się rozwiązania, które optymalnie wykorzystują każdy centymetr, np. otwarte kabiny prysznicowe typu walk-in, które nie tylko wyglądają nowocześnie, ale również zajmują mniej miejsca niż wanna. Wisząca ceramika (umywalka, WC) oraz wiszące szafki łazienkowe również pozwolą zaoszczędzić przestrzeń.

W większych łazienkach możesz pozwolić sobie na więcej swobody w aranżacji i zamienić standardową łazienkę w nowoczesny pokój kąpielowy, czyli dodatkowe miejsce do relaksu. Wówczas w pomieszczeniu mile widziany będzie np. fotel wypoczynkowy czy toaletka. Możesz rozważyć zarówno wannę, jak i prysznic, co pozwoli na elastyczne korzystanie z łazienki.

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia łazienki jest lustro. Architekci zalecają, aby środek lustra znajdował się na wysokości oczu użytkownika. W przypadku osoby o wzroście 170 cm środek lustra powinien zostać umiejscowiony na wysokości ok. 160 cm od podłogi. Lustro powinno być także dobrze doświetlone, najlepiej za pomocą bocznych kinkietów lub oświetlenia LED, które zapewnią równomierne światło bez rzucania cienia na twarz.

Salon – przemyśl jego podział na strefy

Jak twierdzą architekci wnętrz, w dobrej aranżacji salonu najważniejsza nie jest jego estetyka oraz reprezentacyjny charakter, ale wyznaczenie stref. Przede wszystkim pokój dzienny może pełnić kilka funkcji – prócz przestrzeni do relaksu można z niego wydzielić np. przestrzeń kuchni, jadalni, domowego biura czy sypialni. Poszczególne strefy można zaakcentować np. poprzez zastosowanie odmiennych materiałów wykończeniowych na podłodze, poprzez zabawę kolorami ścian, odpowiednie ustawienie mebli czy zastosowanie różnych rodzajów oświetlenia.

Styl, w jakim urządzisz salon, powinien harmonijnie współgrać z resztą domu. Zobacz więc ciekawe aranżacje wnętrz z 2024 roku: https://urzadzaj.pl/aranzacja-wnetrza-krok-po-kroku-20porad-architekta-wnetrz. Do najpopularniejszych stylów zaliczają się m.in.: nowoczesny, skandynawski, klasyczny, boho, industrialny oraz rustykalny. Dobór mebli, kolorystyki oraz dodatków powinien być spójny z wybranym stylem.

Aranżację możesz rozpocząć od wyboru sofy, która jest zazwyczaj centralnym punktem każdego salonu. Jej wybór powinien być dobrze przemyślany – ważna jest wygoda, możliwość jej rozłożenia oraz obecność dodatkowego schowka. W większych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się sofy modułowe lub narożnik. Nie zapomnij także o tym, że stolik kawowy powinien być proporcjonalny do rozmiarów sofy, a zwłaszcza w małych pokojach dziennych postaw na meble o lekkich, minimalistycznych formach, które nie obciążą wizualnie przestrzeni.

Łóżko – najważniejszy element w sypialni

Sypialnia to miejsce, gdzie przede wszystkim relaksujesz się po całym dniu, dlatego też jej aranżacja powinna łączyć estetykę z komfortem. Architekci wnętrz podkreślają, że w projekcie sypialni ważne jest właściwe rozplanowanie pomieszczenia. Łóżko – najważniejszy element wyposażenia tego pokoju – powinno zostać umieszczone w centrum pomieszczenia oraz w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom swobodny dostęp minimum z dwóch stron. Natomiast zasady ergonomii sugerują, że wokół łóżka powinno znaleźć się co najmniej 60 cm wolnej przestrzeni, co ułatwi Ci poruszanie się. Unikaj jednak lokalizacji tuż przy oknie czy drzwiach. Jeśli dysponujesz małą sypialnią, to świetnym rozwiązaniem będzie łóżko ze wbudowanymi szufladami, które dodatkowo zapewnią miejsce do przechowywania. W większych sypialniach możesz stworzyć osobną garderobę.

Oświetlenie to ważny element każdej aranżacji wnętrza. Tutaj najlepiej sprawdzi się delikatne, światło o ciepłej barwie, które sprzyja wyciszeniu. Co więcej, regulowane oświetlenie lub ściemniacze pozwolą Ci dostosować natężenie światła do aktualnych potrzeb. Nie zapominaj też o oświetleniu strefowym (np. lampki nocne, kinkiety, girlandy świetlne), które stworzy przytulny klimat i ułatwi np. czytanie książek w łóżku.