Zasłony pełnią dwojaką rolę – z jednej strony stanowią wyjątkową ozdobę pomieszczenia, a z drugiej ograniczają dostęp promieni słonecznych, skutecznie zaciemniając wnętrze. Aby skutecznie spełniały swoje zadanie, powinny być wykonane z odpowiedniej tkaniny. Jaki materiał na zasłony do salonu wybrać? Oto najlepsze rozwiązania!
Materiał na zasłony a styl aranżacji
Dobór zasłon i, co za tym idzie, materiału, z jakiego zostały wykonane, powinien być uzależniony nie tylko od indywidualnego gustu, ale również rodzaju i stylu aranżacji wnętrza.
W dużym salonie najlepiej sprawdzą się zasłony wykonane z cięższych i dobrze zaciemniających tkanin – dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie maksymalny komfort, ale również zyskasz reprezentacyjną dekorację. Możesz nawet postawić na ciemny i wzorzysty materiał. Jaki materiał na zasłony do mniejszych wnętrze? Idealne będą lekkie tkaniny o jasnej kolorystyce – pozwolą w ten sposób na optyczne powiększenie salonu.
Jaki materiał na zasłony? Najpopularniejsze rozwiązania
Czas odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie – jaki materiał na zasłony wybrać? Wybór jest naprawdę duży, dlatego przyjrzymy się najpopularniejszym i najlepszym rozwiązaniom.
Aksamit. Jest to materiał, który najczęściej wykonuje się z jedwabiu, rzadziej z bawełny czy sztucznych włókien. Jest przede wszystkim niezwykle elegancki, sprawdzając się w gustownie urządzonych wnętrzach i doskonale zaciemnia pomieszczenie. Miły w dotyku, miękki i stylowy, sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacjach. Wada? Aksamit jest dość problematyczny w czyszczeniu.
Żakard. Ta gruba i wytrzymała tkanina będzie doskonała do przestrzennych salonów, w których istotne jest doskonałe zaciemnienie. Ozdobny splot i delikatny wzór powodują, że prezentuje się niezwykle okazale, a do tego nie wymaga prasowania. Jego jedynym minusem jest wysoka cena.
Woal. Tkanina różniąca się od poprzednich tym, że jest cienka i delikatna. Wykonywana z jedwabiu lub bawełny, nie zapewnia aż tak dobrego zaciemnienia pomieszczenia, ale sprawdzi się w niewielkich salonach – jej mleczna barwa sprawi, że przestrzeń zostanie optycznie powiększona.
Tiul. Jeszcze delikatniejszym materiałem jest tiul, często wykorzystywany do produkcji firan. To tkanina plecionkowa, która pomimo swojej lekkości jest bardzo wytrzymała. Może doskonale sprawdzić się na zasłony – zwłaszcza w pomieszczeniach, w których liczy się oryginalny wystrój i których właścicielom nie zależy na zbytnim zaciemnieniu.
Tafta. To wyjątkowa tkanina wykonywana z włókien jedwabnych, wyróżnia się połyskliwością i elegancją. Dzięki temu, że jest ciężka i gruba, nie tylko wpłynie pozytywnie na wystrój wnętrza, ale także ochroni domowników przed słońcem.
Szukasz oryginalności? Postaw na alternatywne tkaniny!
Oczywiście to nie wszystkie tkaniny, które można wykorzystać w swoim salonie. Możemy polecić jeszcze 3 mniej popularne – również one sprawdzą się idealnie. Jaki materiał na zasłony w popularnych rozmiarach m.in. zasłony 250x300, zasłony 140x230 czy zasłony 140x250 dla osób poszukujących oryginalności?
Mora. To jedwabna tkanina wyróżniająca się charakterystycznym, falistym splotem. Zwykle jest jednobarwna i bardzo elegancka, dlatego też produkuje się z niej elementy uroczystych kreacji, a nawet szaty liturgiczne. Doskonale sprawdzi się też jako materiał na zasłony – zwłaszcza w ekskluzywnie zaaranżowanych salonach.
Juta. To jedna z najbardziej oryginalnych tkanin, którą produkuje się z włókien roślinnych i która jest szorstka w dotyku. Jest lekko błyszcząca, posiada charakterystyczny dla naturalnych wyrobów zapach i wyróżnia się surowością, a jej szary albo lekko złotawy kolor doskonale komponuje się z drewnem i roślinnością.
Szyfon. Jeżeli nie zależy Ci na zbyt mocny zaciemnieniu salonu, możesz postawić na ten materiał – przezroczysty, lekki i delikatny, będzie idealny do niewielkich wnętrz i tych urządzonych na nowoczesną modłę. Jest też przewiewny i – pomimo swojej delikatności – całkiem wytrzymały.
Jaki materiał na zasłony wybrać? Możliwości masz bardzo wiele, dlatego polecamy bliższe zapoznanie się z każdą z wymienionych tkanin i zakup tej, która będzie najlepiej pasowała do Twojego salonu!