Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Sypialnia marzeń - jak udekorować ścianę?

Wyróżnienie jednej ściany kolorem to dobry sposób na aranżacje sypialni.

Urządzając sypialnię, chcemy, aby była naszym azylem. Powinna emanować spokojem i pomagać nam się wyciszyć po wyczerpującym dniu. Dlatego dekorując to pomieszczenie, postawmy na harmonijne dodatki i spójne kolory. Ilość ozdób, które się w niej znajdują, także nie powinna nas przytłaczać. Co zatem wybrać na ścianę do sypialni? Przeczytaj nasze propozycje.

Wyróżnij ścianę kolorem – szybki pomysł na udekorowanie sypialni

0
Zielona ściana w sypialni to świetny zabieg aranżacyjny.

Jest to najczęstszy sposób na szybkie i niedrogie ozdobienie ściany np. za łóżkiem.

Decydując się na inny kolor niż reszta pokoju, zwróć uwagę, aby nie był on jednak zbyt intensywny, ponieważ nie każda barwa wpływa tak samo na nasze samopoczucie. Kolor użyty w sypialni powinien raczej pomagać w wyciszeniu się i przejściu w stan relaksu. Ciemne kolory także wspaniale się do tego nadają. Razem z dodatkami w postaci przytulnych zasłon i ciepłym światłem świec potrafią stworzyć nastrojowy klimat.

Połóż tapetę lub fototapetę – łatwe rozwiązanie na ścianę w sypialni

Zarówno tapeta, jak i fototapeta może okazać się dobrym pomysłem podczas dekorowania sypialni. Mnogość wzorów, kolorów i faktur, jakie masz dziś do wyboru, ozdabiając tę przestrzeń, może przysporzyć o mały zawrót głowy.

Jeśli jednak nie znajdziesz nic, co by Ci odpowiadało – zawsze możesz wydrukować na tapecie zdjęcie, które sam zrobiłeś. Będzie to wówczas bardzo oryginalna dekoracja na ścianę w sypialni. Nie musisz też zaraz wykładać tapetą wszystkich ścian, jak robiło się to dekadę temu.

Zaakcentowanie w ten sposób jednej z nich w zupełności wystarczy, aby dodać pomieszczeniu przytulności i charakteru.

Gotowe napisy na ścianę lub naklejki – modny element dekoracyjny

Jeśli uważasz, że położenie tapety to dla Ciebie jednak zbyt duże wyzwanie, a nie chcesz specjalnie wzywać do tego celu  fachowca – gotowe napisy na ścianę lub samoprzylepne naklejki będą dobrym rozwiązaniem.

Chcąc zamieścić np. nad łóżkiem piękną sentencję lub jakikolwiek inny tekst, wystarczy, że kupisz gotowy napis w formie naklejki. Jest tak cienki, że będzie sprawiał wrażenie namalowanego odręcznie. Łatwym rozwiązaniem, które pomoże Ci udekorować ścianę w sypialni, może być także ozdobienie jej specjalnymi naklejkami w kształcie kwiatów, ptaków czy po prostu geometrycznych wzorów. Jeśli lubisz częste zmiany aranżacji wnętrz – jest to rozwiązanie stworzone dla Ciebie. Naklejki nie niszczą ściany i można je w łatwy sposób usunąć, kiedy Ci się znudzą.

Fotografie –  Twój osobisty akcent wystroju sypialni

Sypialnia jest doskonałym miejscem, w którym możesz stworzyć galerię swoich zdjęć. Jeśli nie chcesz, aby były widoczne dla każdego, kto odwiedza Twój dom – zdecyduj się na udekorowanie nimi właśnie Twojego prywatnego azylu. Możesz zawiesić jedno zdjęcie w dużym powiększeniu wydrukowane np. na płótnie lub stworzyć kolaż składający się z kilkunastu Twoich ulubionych fotografii. Tylko od Ciebie zależy, czy dobierzesz ramy pasujące kolorystycznie do ściany, czy zechcesz, aby były może bardziej widoczne. W Twojej własnej galerii to Ty o wszystkim decydujesz.

Półki na książki – stwórz swoją prywatną bibliotekę

Każdy wie, że książki najlepiej smakują czytane w łóżku tuż przed snem. Jeśli jesteś ich pasjonatem i uwielbiasz uczucie towarzyszące Ci, kiedy zatapiasz się w lekturze, dobrym rozwiązaniem na udekorowanie ściany w sypialni będzie wyeksponowanie książek na półkach zawieszonych na ścianie. Jeśli jednak Twoje zbiory są liczne – możesz także pokusić się o wykonanie na jednej ze ścian specjalnej zabudowy pod wymiar, która pomieści wszystkie egzemplarze.

Zielona ściana – łatwy sposób na udekorowanie sypialni

Nie chodzi tu bynajmniej o pomalowanie ściany na zielony kolor, a o zapełnienie jej kwiatami. Co może być bardziej relaksującego niż pobudka z widokiem na żywe rośliny?

Możesz wybrać okazy, które pną się w górę lub zamontować na suficie haki, na których powiesisz doniczki ze zwisającymi kwiatami. Decydując się na większe okazy, stworzysz w sypialni niezapomniany klimat. Jeśli masz więc w niej miejsce i dostęp do światła dziennego, a także pustą ścianę, na którą nie masz pomysłu,  nie zastanawiaj się długo. Rośliny pomogą Ci także zadbać o poziom czystości powietrza podczas Twojego snu.

Tapicerowana ściana w sypialni – praktyczność i dekoracja w jednym

Ściana wyłożona panelami tapicerowanymi potrafi ozdobić wnętrze sypialni w oryginalny sposób. Możesz wybierać spośród pojedynczych modułów w dowolnych kolorach, które zestawione ze sobą tworzą oryginalne kompozycje. Ich efekt zależy tylko od Twojej wyobraźni.

Panele mogą świetnie służyć jako zagłówek łóżka. Są one także dobrym elementem izolacyjnym. Jeśli udekorujesz ścianę w sypialni panelami tapicerowanymi, uzyskasz świetny efekt wytłumienia dźwięków, które dobiegają z pozostałej części domu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się wyciszyć i odprężyć. Do obicia paneli wybierz tkaniny plamoodporne – pozwoli Ci to łatwo pozbyć się wszelkich zabrudzeń.  Musisz  traktować je podobnie jak dywan i odkurzać – w ten sposób unikniesz ich szarzenia.

Panele lamelowe – najnowszy trend w dekorowaniu ściany w sypialni

Panele lamelowe to nic innego jak ułożone liniowo lub pionowo konstrukcje, jakie wykonuje się z wąskich, drewnianych szczebelków, między którymi jest mniejsza lub większa przerwa – w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Panele lamelowe to konstrukcja, która nie przytłoczy wizualnie nawet małej sypialni, jeśli zdecydujesz się, na zamieszczenie ich na ścianie. Oprócz efektu wizualnego w sypialni mają one jeszcze jedną zaletę – doskonale sprawdzają się przy wygłuszaniu i wyciszaniu pomieszczenia.

Ściana w sypialni – nie czekaj już dłużej z dekorowaniem!

Jeśli ściana w Twojej sypialni nadal świeci pustkami, wykorzystaj jeden z naszych gotowych pomysłów, jak udekorować sypialnię. Nie traktuj tego pomieszczenia po macoszemu tylko dlatego, że nie spędzasz w nim większości dnia. Kiedy zadbasz o odpowiedni wystrój i w przemyślany sposób zaaranżujesz przestrzeń na ścianie, z pewnością chętniej będziesz się w niej odpoczywał, a jakość Twojego snu wzrośnie.

0
Stonowane, pastelowe kolory sprawią, że sypialnia będzie miejscem relaksu i wypoczynku.u.