Kolor ścian to jeden z głównych elementów tworzących ogólny charakter wnętrza. Poszczególne barwy oraz ich odcienie pozwalają na stworzenie pożądanego klimatu danego pomieszczenia. Aby podkreślić wybrany styl i estetykę wnętrza, warto do koloru ścian trafnie dopasować dopełniające go dodatki. Czym powinniśmy się zainteresować?
Beż, czyli uniwersalność i estetyka
Beż oraz rozmaite jego odcienie bardzo często trafiają na ściany w naszych domach i mieszkaniach. Jest to wyjątkowo uniwersalny, a zarazem estetyczny kolor, do którego z łatwością można dopasować zarówno meble, jak drobniejsze dodatki. Zdecydowanego waloru beżu, jakim jest jego uniwersalność, nie należy jednak nadużywać – istnieją bowiem kolory, które w połączeniu z beżem stanowią wyjątkowo nietrafiony duet.
Schludny, klasyczny beż to w zdecydowanej większości przypadków znakomita baza do dalszych działań aranżacyjnych. Świetnie sprawdza się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach, można dopasować go do salonu, jak również do pokoju dziecięcego.
Beżowe ściany i dopasowane dodatki – od czego zacząć?
Zaczynając aranżację wnętrza od zera, warto przede wszystkim zastanowić się nad konkretnym odcieniem beżu. Jest to bowiem barwa bardzo bogata, mieszcząca w swojej palecie wiele tonów. Podstawowym rozróżnieniem jest podział na ciepłe oraz chłodne odcienie. Wybór ten będzie determinować niemal wszystkie kolejne, gdyż zupełnie inny klimat pomieszczenia tworzą tony chłodne, inny zaś cieplejsze.
Ciepły beż to raczej kolor do wnętrz klasycznych, pomieszczeń o wystroju tradycyjnym lub rustykalnym. Z kolei chłodny znacznie lepiej dopasowuje się do nowoczesnych aranżacji, wnętrz w stylu industrialnym czy minimalistycznym. Ostateczny efekt zależy jednak od całości stworzonej kompozycji – nie tylko ścian, ale także mebli i rozmaitych dodatków.
Beżowe ściany – z czym łączyć uniwersalny beż?
Beż jest kolorem należącym do palety barw neutralnych, w związku z czym doskonale komponuje się z wieloma różnymi kolorami. Przy dobieraniu dodatków w innym kolorze warto przede wszystkim kierować się ich tonacją. Do ciepłego beżu zdecydowanie lepiej dopasować meble i ozdoby w ciepłych odcieniach, z kolei do chłodnego, analogicznie, w chłodniejszych.
Ściany w kolorze beżowym najlepiej jest łączyć z klasyczną, równie uniwersalną bielą, odcieniami szarości oraz brązu. Dobrze sprawdzi się także kolor ecru oraz barwy jasnokremowe. Dla nieco bardziej oryginalnego, lecz wciąż delikatnego efektu możemy użyć oliwkowych, liliowych oraz pudrowych odcieni. Dla miłośników odważniejszych połączeń dobrym wyborem będzie zaś kontrastujący turkus, niebieski oraz nasycone odcienie czekolady czy śliwki.
Beżowe ściany w pokoju dają nam możliwość wyboru spośród szerokiej gamy barw, zarówno mebli, jak i dekoracji. Warto jednak pamiętać o zachowaniu estetycznego umiaru. Jeżeli do beżu na ścianach wybierzemy kanapę i fotele o mocnych odcieniach, pozostałe meble oraz dodatki powinniśmy wybrać z palety nieco bardziej stonowanych barw. Z kolei do delikatnego beżu oraz jasnych mebli możemy dopasować kontrastujące dekoracje, aby nieco ożywić całe wnętrze.
Ciekawym rozwiązaniem jest także zestawienie beżu z innymi kolorami już na etapie malowania ścian. W takim wypadku najlepiej sprawdza się duet beż-ciepła biel, beż-popiel, ale także bardziej kontrastowe połączenia beżu z pastelowym błękitem, intensywnym odcieniem żółtego oraz stalą.
Dekoracje do beżowych ścian
Podobnie jak w przypadku kolorów, także w kwestii dodatków i akcesoriów do beżowych ścian możliwości jest wiele. Wybrane dekoracje powinniśmy dopasować do koloru ścian, ale także do wybranego stylu i charakteru wnętrza.
W przypadku beżowych pomieszczeń w stylu rustykalnym ciekawym wyborem będą dodatki z wikliny lub surowego, litego drewna w jasnych bądź średnich odcieniach. Może to być buk, jesion i wiśnia, ale także wyjątkowo oryginalny, nadający niepowtarzalnego charakteru orzech europejski o niejednolitej strukturze.
Beże we wnętrzu w stylu glamour możemy połączyć ze szklanymi meblami i dodatkami. W przypadku ciepłych odcieni beżu sprawdzą się także drobne, złote dekoracje, takie jak doniczki, patery czy świeczniki.
Beż w stylu nowoczesnym w ciekawy sposób można natomiast skomponować z metalowymi dodatkami oraz czernią i odcieniami szarości, zlokalizowanymi w okuciach mebli oraz wielkoformatowych ramach na zdjęcia czy plakaty.
Rozsądnie wybierz własną kompozycję
Kolor beżowy to estetyczna baza dla wielu innych odcieni. Do jego najważniejszych walorów z całą pewnością należy jego niekwestionowana uniwersalność. Pamiętajmy jednak, aby nawet w przypadku tak doskonale adaptującego się koloru dokonywać dobrze przemyślanych, starannie dopasowanych wyborów, aby móc w pełni cieszyć się stworzoną aranżacją.