Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Stolik ogrodowy drewniany, metalowy, a może plastikowy? Jaki wybrać?

Stolik ogrodowy to jeden z ważniejszych mebli na balkonie i tarasie. Zakup idealnego modelu nie jest jednak taki prosty. Do wyboru są m.in. stoliki drewniane, metalowe czy plastikowe. Jakie są ich zalety i wady? Czym się charakteryzują? Podpowiadamy!

Stolik ogrodowy – jak wybrać?

Stolik ogrodowy to nieodłączny element wyposażenia w sezonie letnim. To przy nim spożywane są posiłki w gronie rodziny czy znajomych. Bywa nie tylko uzupełnieniem mebli wypoczynkowych przy domu, ale przydaje się również na balkonie czy tarasie. Dobry stolik ogrodowy powinien charakteryzować się wytrzymałością na różnego rodzaju warunki atmosferyczne (m.in. wilgoć, deszcze, promienie słoneczne), stabilnością, ale i uniwersalnością. Warto też dopasować go nie tylko do stylu pozostałych mebli, ale i np. do elewacji budynku. Przy wyborze odpowiedniego stolika warto też zastanowić się, czy będzie on miał swoje stałe miejsce, czy może ma być mobilny. Istotna może być również zmiana wysokości blatu, by dopasować mebel do krzeseł lub sofy ogrodowej.

Przeglądając stoliki ogrodowe, należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału są one wykonane. Do najczęściej wybieranych mebli wymienia się te wyprodukowane z drewna, metalu lub wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Które stoliki będą najlepsze do ogrodu, na balkon i taras?

Stolik ogrodowy drewniany – ponadczasowy wybór

Drewno to szlachetny materiał, który doskonale wtapia się w zieloną przestrzeń. Świetnie pasuje do ogrodów i tarasów urządzonych w różnych stylach, m.in. klasycznym, skandynawskim, boho. Wszystko zależy od konkretnego designu. Stoliki ogrodowe mogą być wykonywane z drewna egzotycznego lub krajowego. Te pierwsze najczęściej są z bambusa, teaku czy marbu. Drugie natomiast powstają z dębu, sosny czy świerka. Bardziej wytrzymałe na zmiany warunków atmosferycznych są meble z drewna egzotycznego. Wybierając modele z rodzimych gatunków, należy liczyć się z tym, że będą one wymagały większej troski o odpowiednią pielęgnację i impregnację. Poza sezonem najlepiej chować je do suchego pomieszczenia, gdzie nie będą miały kontaktu z wilgocią.

Wśród zalet drewnianych stolików ogrodowych najczęściej wymienia się:

 • estetyczny i ponadczasowy wygląd, doskonale współgrający z naturą;

 • trwałość (o ile stoliki są odpowiednio pielęgnowane i impregnowane);

 • możliwość odświeżenia wyglądu (np. przemalowania na inny kolor).

Do często wymienianych wad zalicza się natomiast wrażliwość na warunki atmosferyczne, wyższą cenę (w porównaniu np. do modeli z tworzyw sztucznych), konieczność chowania mebli poza sezonem oraz regularną pielęgnację.

Stolik ogrodowy metalowy – stabilny i wytrzymały

Stoliki ogrodowe metalowe nie muszą być w 100% wykonane z tego materiału. Najczęściej to podstawy są stalowe lub żeliwne, co zwiększa stabilność i wytrzymałość mebli, ale odbiera im mobilność. Metalowe stoliki mogą mieć blaty szklane, drewniane czy z tworzyw sztucznych, np. z popularnego technorattanu. Dzięki takiej różnorodności można je z łatwością dopasować do każdej aranżacji. Jeżeli chodzi o metalowe elementy, te warto zabezpieczyć przed korozją, choć wielu producentów robi to już na etapie tworzenia mebli. Po każdym sezonie należy jednak ocenić stan stolika i zadbać o to, by posłużył jeszcze przez kolejne sezony.

Do zalet metalowych stolików ogrodowych zalicza się:

 • stabilność;

 • dużą wytrzymałość na warunki atmosferyczne (zwłaszcza jeśli blat również jest z metalu);

 • łatwość w utrzymaniu czystości.

Wśród wad natomiast wymienia się nagrzewanie metalowych elementów pod wpływem słońca, konieczność zabezpieczania przed korozją i duży ciężar.

Stolik ogrodowy plastikowy – optymalny wybór

Stoliki ogrodowe z plastiku nie muszą kojarzyć się z gorszym wykonaniem. Dziś meble z wysokiej jakości tworzyw sztucznych cieszą się dużą wytrzymałością na różne warunki atmosferyczne i mogą spełniać swoje zadanie przez wiele sezonów. Dużą popularnością cieszą się stoliki technorattanowe. Materiał ten przypomina plecionkę i doskonale imituje meble z naturalnego rattanu, gwarantując jednak więcej zalet. Nie wymagają konserwacji, są łatwe w utrzymaniu czystości i nie trzeba ich chować przed deszczem lub śniegiem. Wystarczy przykryć je po zakończonym sezonie pokrowcem.

Stoliki z wysokiej jakości tworzyw sztucznych łatwo dopasować do różnych aranżacji ogrodu. Mogą być w całości wykonane z plastiku lub być połączeniem różnych materiałów. Świetnie prezentują się np. stoliki technorattanowe ze szklanym blatem. Wyglądają nowocześnie i nie trzeba o nie szczególnie dbać. Jeśli pojawią się jakieś zabrudzenia, wystarczy przetrzeć mebel ściereczką z delikatnym detergentem. Blat natomiast wystarczy umyć płynem do szyb.

Wśród zalet stolików plastikowych wymienia się:

 • brak konieczności pielęgnacji;

 • wysoką odporność na warunki atmosferyczne;

 • brak konieczności chowania mebli po sezonie;

 • mobilność;

 • uniwersalny design.

Wśród wad wyróżnić można niższą jakość, ale jedynie w przypadku „gorszego” plastiku. Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych mogą być też mniej stabilne i bardziej podatne na silne podmuchy wiatru. Najważniejsze jednak, by przy wyborze stolika nie kierować się niską ceną, a zwrócić uwagę na jakość materiału oraz wykonania. Należy też dopasować wygląd mebli do otoczenia. Decydujące mogą być również indywidualne preferencje i potrzeby użytkowników.