Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Segregacja śmieci – o czym warto wiedzieć?

Źródło: elements.envato.com

Recykling to kluczowy element walki z problemem nadmiernego gromadzenia się odpadów. Do skutecznego recyklingu niezbędna jest poprawna segregacja śmieci, ale czy na pewno wiemy, jak to robić właściwie? W tym artykule podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę w tym procesie.

Dlaczego recykling jest ważny?

Nie da się mówić o sortowaniu śmieci bez wspomnienia o recyklingu, ponieważ są to procesy ściśle ze sobą związane. Segregacja odpadów to fundament całego cyklu, a jej znaczenie jest ogromne w kontekście ochrony środowiska. Pozwala zredukować zużycie surowców, których mamy ograniczoną ilość. Dzięki segregacji, do gleby czy powietrza trafia też mniej szkodliwych związków. Tym samym, recykling stał się ważnym elementem zarządzania odpadami, bo przynosi realne korzyści dla gospodarki i przyrody.

Jak segregować śmieci?

Jak się jednak okazuje, pomimo jednoznacznych i spójnych wytycznych od lat, wielu osobom segregacja śmieci wciąż sprawia spore problemy. Dzieje się tak, ponieważ większość odpadów jest zanieczyszczona, czy to resztkami jedzenia, czy stanowi połączenie wielu materiałów, które powinny trafić do różnych pojemników.

Papier

Zacznijmy więc od niebieskiego kosza, do którego wyrzuca się papier. Jeżeli masz w domu stare gazety i książki, kolorowe czasopisma i ulotki, a także kartony po meblach i sprzętach kuchennych, śmiało umieść je w takim pojemniku. Nie wkładaj do niego jednak zużytych chusteczek i ręczników papierowych, papieru połączonego z innymi materiałami czy brudnych kartonów, np. po pizzy. Nie powinny się tam znaleźć także worki po materiałach budowlanych, stare tapety lub papier termiczny.

Metal i tworzywa sztuczne

Metal i tworzywa sztuczne wrzuć do żółtego pojemnika. Do takiego kosza powinny trafić również opakowania papierowe wymieszane z innymi materiałami, jak np. kartony po mleku. Oprócz tego możesz tam umieścić wszelkie opakowania po żywności i kosmetykach wykonane z plastiku lub metalu. Nie musisz ich myć. Do żółtego kosza nie wyrzucaj opakowań po oleju silnikowym, lakierach i farbach.

Szkło

Jak segregować śmieci szklane? Wyrzucaj je do zielonego pojemnika, w tym wszelkie słoiki i butelki po przetworach lub napojach. W tym wypadku również nie musisz ich myć. Natomiast w tym koszu nie wolno umieszczać luster, szyb, kryształów i jakiejkolwiek ceramiki, a także żarówek i szkła żaroodpornego.

Odpady biodegradowalne

Segregacja śmieci obejmuje też odpady biodegradowalne, na które przeznaczony jest osobny, brązowy kosz. Wyrzucaj do niego wszystkie odpady pochodzenia roślinnego, od obierków przez nadpsute owoce i warzywa, fusy z kawy i herbaty, aż po skoszoną trawę i małe gałązki. Nie wkładaj tam mięsa, kości i resztek żywności, a także popiołu, ziemi czy odchodów zwierząt. Możesz korzystać z worków, ale tylko tych biodegradowalnych, oznaczonych jako kompostowe.

Odpady zmieszane

Tym samym doszliśmy do pojemnika na odpady zmieszane, gdzie w teorii możesz wyrzucać całą resztę śmieci. Jednak nawet w tym przypadku istnieją wyjątki, które obejmują tzw. odpady niebezpieczne. Obok leków i innych medycznych odpadów, są to baterie, akumulatory, świetlówki i ledy, lampy fluorescencyjne, a także zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz pozostałości po remoncie. Do tej grupy zalicza się również opony i śmieci wielkogabarytowe, takie jak meble czy deski do prasowania.

Co zatem robić z takimi odpadami? Najlepiej oddać je do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które są zazwyczaj dostępne w większych miastach.

Temat segregacji śmieci jest dość złożony. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, szczegóły na temat tego, jak segregować śmieci, znajdziesz tutaj: https://lepiej.tauron.pl/styl-zycia/segregacja-smieci-w-domu-czyli-jak-prawidlowo-segregowac-odpady/