Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Ścieżki ogrodowe - pomysły na aranżację alejek w ogrodzie

Bardzo dobrym i jakże popularnym pomysłem jest wykonanie przydomowych alejek z sypanego kamienia.

Własny ogród koło domu to luksus, o który warto dbać. Możliwość spędzenia w nim ciepłego popołudnia, swobodnej zabawy dzieci, wypuszczenia psa czy organizacji przyjęcia na świeżym powietrzu są bezcenne! Oczywiście, aby ogród był miejscem, w którym przebywa się z przyjemnością, musi być odpowiednio zaaranżowany. Ważna jest nie tylko roślinność, ale także ścieżki ogrodowe, które umożliwią swobodę poruszania się po nim. Jak zaplanować i z czego wykonać alejki w ogrodzie?

Funkcjonalny ogród – o czym warto pamiętać?

Drewniane ścieżki ogrodowe z pewnością będą wyglądały ciekawie i podbiją klimat ogrodu.

Piękny ogród to nie tylko zadbana, finezyjna roślinność i idealnie przycięty trawnik. To także sensownie rozplanowana sieć alejek, dzięki której bez problemów i wygodnie można dotrzeć w najdalsze zakamarki całej posesji. Ścieżki ogrodowe powinny umożliwić poruszanie się po najczęściej użytkowanych częściach ogrodu oraz po całym obejściu  – przy domu i części gospodarczej, bez konieczności deptania rabat, trawnika czy roślin jadalnych. Powinny także umożliwić swobodne wejście do domu i garażu od strony ulicy, zapobiegając przenoszeniu nadmiernego brudu, co jest szczególnie ważne w deszczowe czy zimowe dni.

Ścieżki ogrodowe pełnią funkcję głównie użytkową – pozwalają na swobodne poruszanie się bez niszczenia części zielonych posesji. Ważne, by były stworzone z trwałych materiałów, odpornych na działanie warunków atmosferycznych i nie stanowiły zagrożenia np. podczas zimy czy deszczu – nie powinny robić się śliskie. A z czego i jak zrobić alejki? Możliwości jest bardzo dużo, a wybór odpowiednich materiałów jest zależy od stylu domu i posesji. Pewne jest to, że ścieżki ogrodowe są ich integralną częścią, więc warto zadbać o to, by były spójne z całą, można powiedzieć, architekturą krajobrazu. 

Warto także przemyśleć formę ścieżki – czy ma być zwarta i ciągła, czy fragmentaryczna, gdzie będą odstępy między np. płytami, porośnięte trawą. Takie alejki wyglądają efektownie, ale mogą stanowić problem, jeśli chodzi o utrzymanie porządku, nie dla wszystkich będą także wygodne. 

Z czego i jak zrobić ścieżki ogrodowe?

Alejki w ogrodzie można zrobić z wielu różnych materiałów. Warto postawić na to, co jest najtrwalsze, a więc kamienie lub beton, ale drewno – przy odpowiedniej konserwacji – również będzie ciekawym rozwiązaniem. Bardzo ważne jest, by ścieżki ogrodowe były stabilne i bezpieczne także zimą czy wtedy, gdy będą mokre. Należy też pamiętać, by były solidnie osadzone w ziemi – jeśli elementy ścieżki będą wystawały, wówczas łatwo o potknięcie, a także utrudni to prowadzenie np. kosiarki.

Dobrze, jeśli ścieżki ogrodowe wiją się wśród najlepiej zaaranżowanych pod względem roślinności miejsc w ogrodzie. Dzięki temu własny kawałek ziemi koło domu będzie niczym mały, prywatny ogród botaniczny, a spędzanie w nim czasu zapewni wyjątkowy relaks. Jeśli planuje się minimalistyczną aranżację ogrodu – ścieżki mogą stanowić jedynie obejście wokół domu, ciąg komunikacyjny pozwalający na poruszanie się po różnych częściach posesji.

Ścieżki ogrodowe z kostki brukowej – popularne rozwiązanie

Bardzo dobrym i jakże popularnym pomysłem jest wykonanie przydomowych alejek z kostki brukowej. Jej układanie nie powinno stanowić trudności, a spory wybór wzorów i kolorów pozwala na znalezienie materiału idealnie dopasowanego do stylu nieruchomości. 

Ścieżka ogrodowa z kostki brukowej może być ułożona według określonych wzorów, można również zastosować jednolitą kostkę. Należy jednak pamiętać, że takie alejki będą wymagały czyszczenia co jakiś czas, ponieważ ze szczelin między kostkami lubią wyrastać chwasty, trawy i porosty. Warto również pamiętać o stworzeniu mini krawężnika, który zabezpieczy brzegi alejki przed zarastaniem. 

Alejki z desek – urokliwy i klimatyczny ogród

Drewniane ścieżki ogrodowe z pewnością będą wyglądały ciekawie i podbiją klimat ogrodu. Można je wykonać np. z pociętych pni drzewa lub specjalnych drewnianych płyt ogrodowych, wykorzystywanych na tarasy, a także z klasycznych desek. Warto jednak pamiętać o okresowym konserwowaniu drewna oraz… by uważać podczas deszczu – drewno może być śliskie!

Kamienna ścieżka ogrodowa – oryginalna i ciekawa

Układanie ścieżki ogrodowej z kamieni będzie żmudną pracą, ale za to efekt będzie wyjątkowo ciekawy! Ozdobne kamienie można zakupić w składach i sklepach budowlanych, wybierając odpowiedni kolor i rodzaj. Kamienie mogą ściśle do siebie przylegać, mogą również być „rzucone” tak, by spomiędzy nich wyrastała trawa czy były usypane drobniejsze kamienie. Pojawia się pytanie o praktyczność takiego rozwiązania – w końcu nie zawsze odstępy będą takie, by stawiać kroki idealnie na kamieniach. Mimo wszystko jednak, estetyka takich ścieżek jest warta przemyślenia!

Alejki z płyt chodnikowych i ogrodowych

Ze względu na rozmiary płyt chodnikowych i ogrodowych, warto je zastosować w większych ogrodach. Również można zastosować między nimi odstępy, wysypane drobnymi kamieniami lub porośnięte trawą lub też ścieżka ogrodowa może być pełna i ciągła. Wszystko zależy od indywidualnej wizji. 

Jak widać, stworzenie ciekawych ścieżek ogrodowych nie jest problemem, bo możliwości i materiałów jest naprawdę sporo. Jeśli tylko dobrze się je rozplanuje, przechadzki po własnym ogrodzie będą prawdziwą przyjemnością!

Ze względu na rozmiary płyt chodnikowych i ogrodowych, warto je zastosować w większych ogrodach.