Zastanawiasz się, jak rozmieścić gniazdka w kuchni, aby uniknąć plątaniny kabli, rozstawiania przedłużaczy i rozgałęziaczy? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki dotyczące ergonomicznego i praktycznego rozmieszczenia gniazdek w kuchni – to nie może się nie udać!
Rozmieszczenie gniazdek w kuchni – jak liczyć?
Kuchnia dla większości z nas stanowi serce domu. Tutaj odbywa się większość spotkań rodzinnych przy stole, tu także sporą część czasu spędzamy na przygotowywanie ulubionych posiłków. Dobrze jest mieć przemyślane optymalne rozmieszczenie gniazdek, ponieważ zdecydowanie ułatwi nam to życie.
Kiedy jest czas na rozmieszczanie gniazdek? Najlepiej na etapie projektu domu, gdy możesz rozplanować umiejscowienie przewodów elektrycznych. Nie ma wtedy potrzeby rozkuwania ścian celem doprowadzania kolejnych okablowań, przyłączy i obwodów.
Jak liczyć ilość potrzebnych gniazdek? Pamiętaj o tych wskazówkach:
Zrób listę dużego sprzętu AGD – do zabudowy i wolnostojącego.
Rozplanuj ustawienie kuchni.
Sporządź także listę małego sprzętu AGD. Przemyśl, jak zamierzasz wykorzystać przestrzeń roboczą i gdzie chcesz ulokować „sprzęt mobilny”. Zastanów się, których urządzeń używasz często i chcesz zostawić go na widoku, a który na co dzień zajmie miejsce w szafce.
Weź pod uwagę dodatkowe gniazdka na okap, młynek w zlewozmywaku.
Dolicz 2-3 gniazdka na nieprzewidziane źródła poboru energii (radio, telewizor czy ładowarka na telefon).
Lepiej mieć więcej gniazdek niż rozstawione przedłużacze! Możesz odnieść wrażenie, że gniazdek będzie za dużo, ale czy masz świadomość, ile sprzętów kuchennych na prąd posiadasz? Takich, z których korzystasz częściej lub rzadziej, ale jednak korzystasz.
Jak rozmieścić gniazdka w kuchni?
W kuchni dość praktycznym rozwiązaniem jest umieszczanie gniazdek nad blatem w ścianie. Nie jest to jedyna możliwość, zwłaszcza gdy cenisz sobie ducha minimalizmu i wolisz zbędne elementy wyposażenia ukrywać, niż eksponować. W tym wypadku sprawdzą się gniazdka montowane poniżej linii blatu w szafkach, albo w samym blacie – tutaj do dyspozycji masz listwę wysuwaną lub zintegrowaną. Gdy chcesz zachować jak najwięcej przestrzeni roboczej, rozważ montaż gniazdek na parapecie lub zabudowie narożnika przy blacie.
Jeśli preferujesz tradycyjne rozwiązania – a więc gniazdka nad blatem w ścianie – staraj się je umieszczać na wysokości od 85 do 115 cm od poziomu podłogi, nie mniej niż po 1 gniazdku co każde 2 metry. Najlepiej ulokować gniazdka na dwóch przeciwległych końcach ściany. Grupuj sprzęty, dzięki czemu nie będziesz musiał rozmieszczać 2-3 pojedynczych gniazdek, tylko zamontujesz bardziej estetyczne i eleganckie listwy z gniazdkami. Staraj się nie umieszczać na jednym obwodzie więcej niż 2 sprzętów.
Pamiętaj także, że niektóre urządzenia wymagają odrębnego obwodu. Dotyczy to:
lodówki,
zmywarki,
piekarnika,
czajnika,
okapu.
W przypadku okapu rozplanuj gniazdko dość wysoko, aby nie odsłaniać kabli. Jeśli to możliwe, umieść gniazdko w sąsiadującej szafce lub pod obudową (o ile jest taka możliwość). Kolejna cenna uwaga – nad blatem montujemy gniazdka bryzgoszczelne (z dodatkową klapką zabezpieczającą) co najmniej 60 cm od zlewozmywaka – to kwestia naszego bezpieczeństwa i życia.
Jak rozmieścić gniazdka w kuchni w przypadku dużych sprzętów? Najlepiej za urządzeniem. Za lodówką na wysokości minimum 30 cm od poziomu podłogi, jednak nie więcej niż 100 cm. W przypadku kuchenki, piekarnika, zmywarki lub pralki (tak, w niektórych kuchniach umieszcza się także pralkę) – mniej więcej 30-50 cm od poziomu podłogi. Ma to chronić gniazdka przed ewentualnym zalaniem. Przy sprzętach do zabudowy umieść gniazdka na wysokości urządzenia.
Jakie gniazdka wybrać?
Nie doradzimy koloru czy materiału wykonania – to zależy wyłącznie od Ciebie, budżetu jakim dysponujesz oraz ogólnie przyjętym stylu kuchni. Możemy jednak doradzić rodzaje gniazdek, które powinieneś brać pod uwagę.
W kuchniach montuje się wyłącznie gniazdka ze stykiem ochronnym („bolcem”) lub stykami bocznymi. Do dużego AGD wybieraj gniazdka dwubiegunowe (1-fazowe). W przypadku płyty indukcyjnej potrzebujesz obwodu 3-fazowego – o tym też należy pamiętać.