Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Poradnik - na jakiej wysokości zawiesić TV

Telewizor w sypialni powinien znajdować się na jak najbardziej optymalnej wysokości.

Telewizor w sypialni pozwala na wieczorne oglądanie najciekawszych filmów. Jest też dobrym pomysłem na trudne chwile choroby, kiedy gorączka i bóle mięśni utrudniają poruszanie się po domu. Aby jednak wypełnić tego typu zadania, jego pozycja musi zapewniać komfortowe oglądanie ekranu. Warto już w czasie montażu zastanowić się, w jaki sposób powinien być ustawiony telewizor, aby zapewniał wygodę w czasie oglądania ulubionych programów. Zobacz kilka wskazówek, jak prawidłowo ustawić telewizor.

Idealnie ustawiony telewizor w sypialni

Telewizor w sypialni pozwala na wieczorne oglądanie najciekawszych filmów.

Na jakiej wysokości powinien znajdować się telewizor w sypialni? Najłatwiej odpowiedzieć, że na wygodnej. Jednak taka wskazówka niewiele pomaga. Dlatego warto na początek zastanowić się, co wpływa na komfort oglądania telewizji:

  • wysokość, na jakiej jest on powieszony,

  • kąt nachylenia względem pionu,

  • wielkość ekranu,

  • jasność i inne ustawienia ekranu.

Poza tym warto pamiętać o dobrym dostępie do dekodera, aby przełączanie kanałów nie stanowiło większego problemu i nic nie blokowało sygnału dobiegającego z pilota. Jeśli dekoder wbudowany jest w telewizor, to dobra dostępność ekranu zapewnia także skuteczne działanie pilota. Natomiast inne rodzaje dekoderów łatwo można przenosić w inne miejsce.

Wpływ sposobu montażu telewizora na jego pozycję

Bardzo ważną kwestią jest sposób zamontowania telewizora. Ustawienie go na komodzie lub innym meblu zazwyczaj utrudnia ustawienie odpowiedniego kąta. W takich przypadkach telewizor prawie zawsze musi być w pozycji zbliżonej do pionowej. Ogranicza to też możliwe wysokości, na jakich telewizor może się znaleźć.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest powieszenie ekranu na specjalnych wieszakach. Ich konstrukcja często pozwala na większą modyfikację położenia, kąta nachylenia oraz odległości od ściany, innymi słowy – znacznie uelastycznia całość.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Na jakiej wysokości telewizor w sypialni najlepiej spełni swoją rolę? Wartość ta zależy od kilku okoliczności. Przede wszystkim od możliwości ustawienia telewizora pod danym kątem. Im większy kąt można uzyskać, tym wyżej może zostać zamontowany telewizor. Ważna może też być ilość miejsca w sypialni. W małych pokojach należy uważać, aby nisko zawieszony odbiornik nie ograniczał mocno ruchu.

Ogólnie zaleca się, by górna krawędź telewizora znalazła się na wysokości około 180 centymetrów. Zapewni to największą wygodę w czasie oglądania. Wypróbować można także wieszanie ekranu w suficie, jednak w zdecydowanej większości przypadków rozwiązanie to wypada bardzo słabo. Jest to dość nienaturalna pozycja oglądania, przez co może męczyć w długiej perspektywie czasowej. Pomysł ten tylko dobrze wygląda w niektórych filmach, jednak nie jest zalecana w praktycznych zastosowaniach.

Kąt nachylenia telewizora

To, na jakiej wysokości telewizor w sypialni zostanie zawieszony, to tylko część ustawień. Równie ważne jest ustawienie odpowiedniego kąta. Idealnie wynosi on między 30, a 40 stopni powyżej linii wzroku, ale nie zawsze jest to możliwe. Z pewnością pod tym kątem najlepiej sprawdzi się wieszak telewizyjny, który pozwoli dokładnie ustawić ekran telewizora.

Wystarcza pomoc drugiej osoby, która położy się na łóżku i powie, w którą stronę warto jeszcze przesunąć lub obrócić telewizor, aby uzyskać najlepszy efekt. W ten sposób ekran będzie ustawiony optymalnie i zapewni największy komfort użytkowania.

Co jeszcze wpływa na jakość oglądania programów?

Warto wspomnieć, że samo ustawienie ekranu to nie wszystko. Istotna jest przekątna telewizora, która powinna zapewnić dobrą jakość obrazu oraz odpowiednią widoczność z drugiej strony łóżka. Kolorystyka i ustawienia ekranu także mogą bardzo mocno wpłynąć na odbiór obrazu.

Bardzo ważne może się okazać także umiejscowienie telewizora względem okna. Wpadające do środka, ostre światło słoneczne, może utrudniać oglądanie telewizji. Choć wydaje się to mało istotne w sypialni, w której spędza się głównie noce, może być ważne, gdy zachorujemy i spędzimy kilka dni w łóżku.

To, na jakiej wysokości telewizor w sypialni zostanie zawieszony, to tylko część ustawień.