Panele fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Wraz z rosnącym zainteresowaniem zwiększa się także liczba ofert, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć rozwiązanie dla siebie. Jak się bowiem okazuje, przed wyborem trzeba wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników, które mogą wpłynąć na sposób działania paneli słonecznych i przede wszystkim na ich opłacalność. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę przy wyborze!
Wybór paneli fotowoltaiczne nie jest tak prostym zadaniem, jak się może początkowo wydawać. W grę wchodzą tutaj bowiem nie tylko cel, cena, walory techniczne czy estetyczne takiej instalacji, ale również znalezienie fachowców, którzy zamontują panele według najlepszych standardów. Nie bez znaczenia pozostaje ponadto późniejsze utrzymanie i serwisowanie instalacji fotowoltaicznej.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym dokładnie są popularne panele fotowoltaiczne i na jakich zasadach działają? Fotowoltaika to nic innego jak proces produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Do najważniejszych elementów paneli trzeba zaliczyć ogniwa fotowoltaiczne (układ zbudowany z materiału półprzewodnikowego, np. krzemu), które w celu wytworzenia większej ilości energii łączą się w moduły fotowoltaiczne, te z kolei tworzą panel. Najprościej rzecz ujmując, w ogniwach następuje przekształcenie energii słonecznej w prąd stały, który następnie jest przekazany do falownika zasilanego przez moduły, gdzie dochodzi do przekształcenia go na prąd zmienny. Całą instalację montuje się na budynku lub gruncie za pomocą specjalnej konstrukcji wsporczej, która zapewnia nie tylko stabilność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.
Panele fotowoltaiczne - charakterystyka i rodzaje
Można wyróżnić kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, a każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi cechami i sprawdza się w określonych warunkach. Tak naprawdę do najpopularniejszych rozwiązań należą panele z ogniwami monokrystalicznymi oraz polikrystalicznymi. W pierwszym przypadku chodzi o panele, które są tworzone z wykorzystaniem pojedynczych kryształów krzemu, tworzących uporządkowaną strukturę. Dzięki temu panele te są bardzo elastyczne oraz posiadają wysoką wydajność energetyczną, która wynosi nawet 22%. Jeśli chodzi o aspekt wizualny panele monokrystaliczne z uwagi na sposób ich obróbki mają czarny kolor. Ten rodzaj jest wykorzystywany wszędzie tam, gdzie jest potrzebna duża moc, ale nie ma zbyt wiele miejsca na umieszczenie paneli. Panele polikrystaliczne natomiast charakteryzuje to, że składają się z połączonych ze sobą wielu kryształów krzemu i osiągają wydajność rzędu około 14-16%. Z uwagi na łatwiejszy proces produkcyjny, i co za tym idzie - niższą cenę, to właśnie ten rodzaj jest najchętniej wybieranym przez klientów. Panele polikrystaliczne można poznać m.in. po granatowym kolorze. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o rzadko używanych panelach amorficznych, które posiadają ograniczoną elastyczność i wydajność do 10%, ale są za to lżejsze oraz tańsze od innych rodzajów.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?
Rodzaj, cena i podstawowe parametry to jednak nie wszystkie elementy, jakie należy wziąć pod uwagę przed wyborem paneli słonecznych. Przede wszystkim należy dokładnie oszacować zapotrzebowanie na energię oraz to, czy panele będą stanowić główne czy też dodatkowe źródło. Panele fotowoltaiczne powinny być w największej mierze dobrane do potrzeb i oczekiwań samego właściciela, a do każdego przypadku najlepiej podejść indywidualnie. Ponadto, warto zwrócić uwagę na długość gwarancji (np. 10, 15 czy nawet 30 lat); spadku wydajności na przestrzeni lat (im niższy, tym lepiej); maksymalnej wydajności panelu; temperaturowy wskaźnik mocy (tj. o ile spadnie wydajność wraz ze wzrostem temperatury). Ogromne znaczenie ma także zakres oferowanych usług serwisowych, które w przypadku poszczególnych modeli i marek mogą się znacznie różnić. Najlepiej wybrać panele zaufanych i sprawdzonych producentów, dzięki czemu ma się gwarancję bezpieczeństwa i fachowego wsparcia w razie takiej konieczności.