Uważasz, że w budownictwie widziałeś już wszystko i nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć? A może marzy Ci się dom, masz nawet pewne oszczędności, ale nie możesz pozwolić sobie na kredyt hipoteczny? Lubisz niebanalne i przykuwające wzrok rozwiązania? Rozważ budowę okrągłego domu kopułowego. Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się, skąd pochodzą domy kopułowe i poznasz wady oraz zalety tego rozwiązania.
Okrągły dom kopułowy – co to jest i skąd pochodzi?
Skąd pomysł na okrągłe domy? Tak naprawdę zamysł domów kopułowych to nie wymysł ostatnich lat. Już w czasach prehistorycznych wykorzystywano koło do konstrukcji domów – mowa tutaj np. o lepiankach. Okrągły kształt był (i nadal jest) chętnie wykorzystywany do budowy igloo.
Dlaczego okrąg? Koło kojarzy się z doskonałością – to figura idealna, pozbawiona kątów. Okrąg w geometrii nazywa się formę, której wszystkie punkty znajdują się w tej samej, identycznej odległości od jej środka. Koło symbolizuje harmonię oraz równowagę.
Elipsoidalny kształt okrągłych domów wydziela dwie formy domów kopułowych, w zależności od rodzaju pokrycia. Konstrukcje geodezyjne tak naprawdę są proste, przybierając jedynie z zewnątrz formę kuli – buduje się je na bazie trójkąta równoramiennego. Konstrukcja monolityczna natomiast (jak igloo) wygląda jak idealny półokrąg o gładkiej, opływowej elewacji.
Domy kopułowe – koszty
Choć w Polsce w dalszym ciągu dom kopułowe nie cieszą się popularnością, warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu nieco bliżej. Dlaczego? Brak tradycyjnego dachu znacząco obniża koszt budowy. Lekka konstrukcja pozwala na wylewanie fundamentów również na mniej stabilnym podłożu.
Wykorzystane materiały są niepalne, lekkie, odporne na działanie czynników atmosferycznych typu deszcz, śnieg czy podmuchy wiatru. Ponoć powstały także badania, które dowiodły, że osoby mieszkające w okrągłych domach cieszą się lepszym samopoczuciem niż właściciele tradycyjnych domów.
Do niewątpliwych zalet konstrukcji kopułowej jest stosunkowo krótki czas realizacji – taki dom możesz postawić nawet w 1 dzień (decydując się na gotowe półprodukty i elementy), średnio potrzeba na to 4 miesięcy.
Wady i zalety domów kopułowych
Ta nietypowa konstrukcja posiada szereg wad i zalet, które warto znać nim zaczniemy brać tę opcję pod uwagę.
Zalety okrągłych domów:
Tanie w budowie – tworzone zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju wykorzystują nowoczesne rozwiązania budowlane, które są lekkie i tanie w zakupie. Do postawienia konstrukcji kopułowej zużywa się mniej materiału.
Nie wymagają pozwolenia na budowę – dotyczy domków o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 35 m2. W znacznym stopniu skraca to czas budowy, nie wspominając o kosztach.
To opcja idealna dla osób, które posiadają pewne oszczędności, jednak z pewnych względów nie chcą lub nie mogą wziąć kredytu hipotecznego. Mały dom kopułowy wybudujesz nawet za 50 tysięcy zł – wiele zależy od rodzaju użytego materiału.
Są tanie w eksploatacji – nie marnujesz pieniędzy na ogrzewanie nieużytkowanych rogów, gdyż najzwyczajniej w świecie ich nie ma. Materiały budowlane wykorzystywane do stawiania okrągłych domów są energooszczędne i termoizolacyjne, a także niepalne. Drewniane domy kopułowe potrafią zaoszczędzić nawet 50% wydatków na ogrzewanie.
Wady domów kopułowych:
Przestrzeń trudna w zagospodarowaniu – brak rogów utrudnia rozmieszczenie mebli w okrągłych domach. Równie problematyczne może okazać się także stawianie ścian działowych, dlatego często konstrukcje te są nie więcej niż 2-poziomowe, oparte na planie otwartej przestrzeni (jak lofty).
Problematyczna budowa – może okazać się, że nasz projekt zostanie odrzucony przez inspektora budowlanego jako zbyt odznaczający się (odstający) od okolicznych budynków. Poza tym nietypowa konstrukcja przyciąga spojrzenia ciekawskich, co znacznie utrudnia utrzymanie prywatności.
Mała liczba wykonawców – w Polsce dość trudno znaleźć firmy, które podejmą się realizacji tej nietypowej budowli.