Każdy marzy o tym, by mieszkać w komfortowych warunkach. Do jednych z najważniejszych czynników, które o nich świadczą, jest ciepło. Ogromne znaczenie ma więc właściwa termoizolacja budynku. Ona z kolei zależy od wielu czynników, m.in. stolarki okiennej, systemu wentylacyjnego, a także materiałów, z których został wybudowany dom. Im lepiej się ją zaprojektuje, tym większe szanse na energooszczędność. Jaka grubość styropianu zapewni najlepsze efekty?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu do ocieplenia budynku?
Jednym z najważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie styropianu do termoizolacji, jest jego lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła. To ona świadczy o jego właściwościach termoizolacyjnych i określa, w jakim stopniu styropian będzie ogrzewał budynek. Im mniejszą wartość współczynnika lambda ma styropian, tym lepiej będzie ogrzewał budynek, a co za tym idzie, zadziała na korzyść jego energooszczędności – zmniejszy bowiem zużycie energii na jego ogrzanie. Słowem – im niższa lambda, tym cieplejszy styropian. A jaka grubość styropianu i lambda będą najlepsze do ocieplenia budynku?
Lambda a grubość styropianu
Nie ma żadnego związku między wartością lambda a grubością styropianu. Można bowiem znaleźć zarówno grubszy styropian o niskiej lambdzie, jak i cieńszy o wyższej, dlatego należy zwracać uwagę na obie kwestie. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaką grubość styropianu wybrać do ocieplenia budynku, ponieważ pojawia się wiele innych czynników. Ściany zewnętrze zaleca się ocieplaniem styropianem o lambdzie nie wyższej niż 0,040 W/(mK). Jeśli zaś chodzi o jego grubość – tutaj należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka kwestii.
Jaki gruby styropian zastosować do ocieplenia budynku?
Przy ociepleniu nowych budynków, których ściany są równe, a bryły proste, zaleca się wykorzystywanie cienkiego styropianu o niskiej lambdzie. Należy to jednak skonsultować ze specjalistą, który wykona audyt energetyczny budynku i będzie mógł wskazać, czy mniejsza grubość styropianu wystarczy. Z pewnością koszty ocieplenia budynku cieńszym styropianem będą niższe. W przypadku budynków mających kilka lat, starszych, o niejednolitych bryłach, które wymagają skuwania warstw tynków czy też poprzednich izolacji, sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. Może bowiem zajść konieczność wykorzystania styropianu o różnej grubości w celu odpowiedniego – można powiedzieć – wyprowadzenia bryły budynku – np. zniwelowania ewentualnych uskoków lub też lepszego zabezpieczenia poszczególnych ścian. I tutaj jednak warto zapytać o radę fachowców.
Jakie grubości styropianu są najbardziej popularne?
Obecnie najczęściej do ocieplania budynków stosuje się styropian 10-25cm. Można powiedzieć, że to, jaką grubość styropianu należy wybrać, jest kwestią indywidualną, zależną zarówno od parametrów budynku, jak i możliwości finansowych.
To, na jaką grubość styropianu się zdecydować, zależy również od jego koloru. Na rynku do wyboru są dwa rodzaje – grafitowy (szary) i biały – których barwa wskazuje na skład. Szary styropian zawiera kompozycje grafitu. Uznaje się go za lepszy od białego, jeśli chodzi o parametry izolacyjności, więc z powodzeniem można się zdecydować na cieńsze płyty, np. 10-15cm, do ocieplenia budynku, które zapewnią idealne warunki zarówno zimą, jak i latem. A jakiej grubości styropian w białym kolorze należy zastosować? Warto zastanowić się nad wartościami powyżej 15cm, które zapewnią lepszy opór cieplny.
Trzeba wspomnieć tutaj o cenie. Szary styropian może być droższy od białego, nawet w przypadku wyboru cieńszych płyt. Warto jednak dokonać dokładnej analizy, czy mimo wszystko nie jest to lepsze rozwiązanie i bardziej oszczędne w perspektywie czasu.
Nie sposób jednoznacznie wskazać, jaka grubość styropianu jest najlepsza, a już na pewno uniwersalna dla wszystkich budynków. Należy dokładnie zapoznać się z projektem i zasięgnąć opinii fachowców, by mieć pewność, że spora inwestycja, jaką jest termomodernizacja domu, były opłacalna i efektywna.