Panele fotowoltaiczne stają się dziś coraz bardziej popularne i świadomie montowane na domach, bo rośnie również świadomość korzyści, jakie ze sobą niosą. Moc paneli fotowoltaicznych, jaką powinieneś wybrać na swój dom, odgrywa dużą rolę. Nie powinna być ona zbyt wysoka, ani zbyt mała. W poniższym artykule przedstawimy prosty sposób obliczeń, które pomogą Ci wybrać odpowiednie panele PV, aby skutecznie spełniały one swoją funkcję.
Jak działa fotowoltaika?
System fotowoltaiczny składa się przede wszystkim z paneli słonecznych, które w dużej części montuje się na dachach budynków. Można je również umieścić w gruncie od strony południowej, jednak to rozwiązanie jest wybierane dużo rzadziej.
Za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych, wykorzystujących promienie słoneczne, wytwarzana jest energia elektryczna. Pojedyncza cząstka światła, czyli foton, pada na panel fotowoltaiczny wykonany z krzemu. Następnie wprawia on w ruch elektron, który inicjuje wytworzenie energii elektrycznej. W ten sposób pozyskujemy prąd stały, zamieniany następnie na prąd zmienny za pomocą inwertera solarnego. Możemy go wówczas wykorzystać do ogrzania domu, podgrzania wody czy zasilenia urządzeń elektrycznych, które się w nim znajdują.
Mogłoby się wydawać, że decydując się na zamontowanie paneli słonecznych na dachu domu jednorodzinnego, musimy ponieść spore koszty. Należy na to jednak spojrzeć jak na długofalową inwestycję. Dużo mniejsze rachunki za prąd, które będziemy płacić niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej, są niezaprzeczalnym i ogromnym plusem założenia paneli.
Możemy także skorzystać z programu dofinansowania ich zakupu. Wówczas na zwrot poniesionych kosztów możemy liczyć już po około 7 latach ich użytkowania.
O czym należy pamiętać, dobierając moc paneli fotowoltaicznych?
To, czy system fotowoltaiczny zamontowany na dachu Twojego domu, lub rzadziej w gruncie, będzie efektywny, zależało będzie przede wszystkim od dostępu do światła słonecznego.
Decydując się na panele fotowoltaiczne, powinieneś tak wyliczyć ich powierzchnię, aby nie produkować nadwyżek prądu. Energia pobrana i wprowadzona do sieci powinna być zbilansowana. Musisz więc tak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, aby energia, którą wyprodukujesz w ciągu całego roku, nie przekraczała jej kompletnego, rocznego zużycia.
Nadwyżkę prądu, którą wyprodukujesz za pomocą paneli, będziesz mógł odebrać w okresie rozliczeniowym wynikającym z umowy z 20 – 30% stratą.
Prosty sposób obliczeń mocy paneli fotowoltaicznych
Istnieje łatwa zasada, którą warto kierować się, chcąc obliczyć, jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie niezbędna, aby zaspokoić zużycie energii elektrycznej w Twoim gospodarstwie domowym, jak również nie produkować jej zbyt wiele.
Z każdego 1 kWp mocy paneli PV wytwarzane jest około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie.
Jeśli więc rocznie zużywasz 3000 kWh energii, wówczas instalacja paneli fotowoltaicznych nie powinna być większa niż o mocy 3 kWp.
Zanim jednak zdecydujesz się na zakup paneli, musisz jeszcze odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – ile prądu rocznie zużywasz? Odpowiedź będzie wyjściem do doboru odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej i ilości paneli. Musisz więc odszukać stare faktury lub skorzystać z kalkulatora zużycia energii elektrycznej, który znajdziesz w Internecie.
Kiedy zainstalujesz zbyt duży system fotowoltaiczny na dachu, po prostu nie wykorzystasz nadwyżki prądu i nic wielkiego się nie stanie. Nie dość, że poniesiesz większe koszty podczas instalacji paneli, to jeszcze nadwyżka energii, wprowadzona do sieci wprost z Twojego gospodarstwa domowego, której nie odbierzesz i nie wykorzystasz w ciągu roku, przepadnie – nie będzie podlegała dalszemu bilansowaniu. Dlatego też wybranie z założenia większej instalacji fotowoltaicznej niż potrzebujesz nie ma sensu z punktu ekonomicznego ani energetycznego, ponieważ nie zużyjesz takiej ilości prądu, a inwestycja w panele słoneczne pochłonie dużo Twoich oszczędności.
Natomiast zbyt mała moc instalacji fotowoltaicznych sprawi, że nie wyprodukujesz wystarczającej ilości energii elektrycznej niezbędnej dla Twojego gospodarstwa i będziesz musiał pobrać ją z sieci. Nie jest to także pożądane zjawisko, ponieważ nie po to przecież montujesz panele fotowoltaiczne, aby musieć płacić za prąd!
Skorzystaj więc z podanego wzoru, aby obliczyć wyjściową moc paneli dla własnej wiadomości. Jednak przed podjęciem decyzji o ich zakupie skonsultuj się jeszcze ze specjalistą, którego poproś do dokładne wyliczenia. Jeśli odpowiednio dopasujesz moc paneli fotowoltaicznych dla swojego domu, będą one niosły za sobą wiele korzyści, szczególnie dla Twojego portfela.