Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Na jakiej wysokości zamontować gniazdka i włączniki? Omawiamy najpopularniejsze wysokości

Wysokość gniazdek elektrycznych może różnić się w ramach jednego mieszkania.

Odpowiednia liczba gniazdek i przełączników w domu lub mieszkaniu determinuje komfort użytkowania wnętrz oraz korzystania z rozmaitych urządzeń elektrycznych przez lata, dlatego ich rozmieszczenie trzeba dokładnie przemyśleć. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż wymaga umiejętności przewidywania co, gdzie i jak często będzie nam potrzebne. Poniżej odkrywamy tajniki idealnej instalacji elektrycznej oraz odpowiadamy na pytanie, w jakim miejscu i na jakiej wysokości zamontować gniazdka wraz z włącznikami.

Wskazówki dla różnych pomieszczeń

0
Główną determinantą montażu włączników jest kierunek otwierania drzwi.

Wysokość gniazdek elektrycznych może różnić się w ramach jednego mieszkania. W pokojach montowane są one zazwyczaj niżej niż w kuchni czy łazience. Istnieją pewne standardy, jednak należy pamiętać, że finalnie decyzję należy podejmować na podstawie indywidualnych preferencji, charakterystyki użytkowników oraz ich przyzwyczajeń i stylu życia.

Pokój dziecka

W pokojach najmłodszych pociech montaż można zlecić na wysokości 100–110 cm, a nawet 90 cm, by najmniejsi użytkownicy mogli bez problemu włączyć sobie światło. Gniazda wtykowe montuje się zwykle na wysokości 20–30 cm od poziomu podłogi. Muszą one także spełniać określone wymogi bezpieczeństwa.

Kuchnia

W tej przestrzeni właściwy układ gniazdek jest niezwykle ważny i powinien współgrać z rozkładem sprzętu AGD, a także umiejscowieniem blatów roboczych. Gniazdka powinny znaleźć się nad szafkami z daleka od zlewozmywaka, na wysokości 90–120 cm. Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem są gniazdka wtykowe w blacie kuchennym. Gniazdka do zmywarki powinny znaleźć się około 30–50 cm, a do lodówki około 30–100 cm nad płaszczyzną podłogi.

Łazienka

Pokój kąpielowy to miejsce, w którym gniazdka umieszcza się wyżej w odległości 140 cm od podłoża, minimum 60 cm od stref obfitujących w wodę. Polskie prawo budowlane obliguje do montowania w wilgotnych miejscach gniazdek z uziemieniem ze specjalną klapką oraz przypisanym wskaźnikiem IP (Index of Protection) minimum 44.

Salon

Bardzo ważną kwestią dla funkcjonalności tego centralnego punktu na planie domu lub mieszkania jest, na jakiej wysokości zamontować gniazdka i włączniki. Znajdują się tu lampy stojące, telewizor, wieża hi-fi, kino domowe, ładowarki, a także pozostały sprzęt audio-video, czyli wyposażenie wymagające zasilania. Ze względów praktycznych i estetycznych lepiej zainwestować w panel złożony z 4 lub 5 gniazd, by móc z łatwością podpiąć wszystkie urządzenia. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest umieszczanie gniazd wtykowych w podłodze. Są one zazwyczaj osłonięte maskownicą, by nie psuć efektu wizualnego pomieszczenia. Na ścianie powinno znajdować się przynajmniej jedno gniazdko z łatwym dostępem, umieszczone na wysokości 20–30 cm, oddalone o około 2,5 metra od kolejnego. 

Sypialnia

W sypialni powinno znajdować się nie tylko oświetlenie centralne, do którego włącznik można umieścić na ścianie obok drzwi na wysokości 100–140 cm. To małe punkty świetlne tworzą klimat pomieszczenia i o nich należy pamiętać, rozważając, na jakiej wysokości mają znaleźć się tutaj gniazdka i włączniki. Obsługa lampek nocnych powinna być wygodna i znajdować się w zasięgu ręki. Ich wysokość należy dostosować do wysokości oraz szerokości łóżka, by zachować symetrię. Gniazda elektryczne w podwójnych lub potrójnych ramkach optymalnie powinny być umieszczone około 30 cm nad podłogą. Dla starszych osób wygodniejsze jest umieszczenie gniazdek na wysokości ok. 50–70 cm. Warto również rozważyć montaż kontaktu z gniazdami na kable USB. 

O czym warto pamiętać?

Optymalne miejsce i liczba

Główną determinantą montażu włączników jest kierunek otwierania drzwi. Zwykle umieszcza się je wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka. W przypadku mniejszych przestrzeni, jak spiżarnia czy garderoba, włączniki zaleca się montować przed wejściem. Tak samo robi się w łazienkach, by ochronić urządzenia przed wilgocią. W pokojach standardowo projektuje się przynajmniej jedno podwójne gniazdko na każde 5–8 m2. W kąciku ze sprzętem RTV warto przewidzieć 6–8 gniazdek, a w garażu 2–4.

Pomieszczenia szczególne

W kuchni powinno być minimum 5 gniazdek ogólnych, a także kilka wysokoprądowych do urządzeń AGD, jak piekarnik, płyta indukcyjna oraz zmywarka. W łazience zaplanuj 3 gniazdka, w tym odrębny obwód do podłączenia pralki. Jedno z nich powinno znaleźć się na wysokości ok. 140 cm, by wygodnie podłączyć lokówkę, suszarkę lub golarkę. Montujemy go na wysokości 140 cm od podłogi. Włącznik główny powinien znajdować się w odległości około 15 cm od framugi drzwiowej, a oświetlenie dodatkowe radzimy podłączyć jak najbliżej źródła światła.

Odpowiednie rozplanowanie włączników i gniazd może okazać się trudnym zadaniem, na szczęście na naszej stronie zebraliśmy wiele rozmaitych aranżacji dotyczących rozmieszczenia oświetlenia i sprzętu w nowoczesnych wnętrzach. Mogą one stanowić doskonałe źródło inspiracji dla początkujących oraz zaawansowanych.

0
Odpowiednie rozplanowanie włączników i gniazd może okazać się trudnym zadaniem.