Zauważyłeś mrówki w swoim ogrodzie? Pamiętaj, że to ich naturalne środowisko i niekoniecznie będą Ci przeszkadzać. W pewnych sytuacjach jednak warto z nimi walczyć i próbować się ich pozbyć. Szczególnie gdy przynoszą coraz więcej szkód. Co wtedy zrobić, aby znikły one z naszego ogrodu?
Sprawdź, czy mrówki będą na pewno przeszkodą
Mrówki w ogrodzie nie muszą być Twoim wrogiem. Nie zawsze ich zachowanie będzie miało negatywne działanie na otoczenie. W takich sytuacjach możesz je spokojnie zostawić tam, gdzie je znalazłeś. Niech sobie spokojnie żyją.
Gorzej, gdy zauważalne są negatywne efekty ich pomieszkiwania w pobliżu. Do takich należą:
uschnięta trawa w pobliżu mrowiska,
nie przyjmują się dopiero co posadzone sadzonki,
pojawia się duża ilość mszycy.
Mrowisko nie musi wyglądać na bardzo duże, ponieważ w przeważającej części znajduje się ono pod ziemią. Szczególnie gdy znajduje się blisko jakichś roślin, jego oddziaływanie jest bardzo duże.
Jakie są zagrożenia od strony mrówek w ogrodzie?
Wraz z mrówkami bardzo często pojawiają się mszyce. Dlatego też wiele osób od razu reaguje na pojawienie się nawet niewielkiej ilości tych szkodników. Z czego wynika korelacja między pojawieniem się tych dwóch gatunków szkodników?
Jest to dość ciekawy przypadek, ponieważ mszyce są w pewnym stopniu zwierzętami "udomowionymi" przez mrówki. Podobnie jak ludzie hodują krowy, tak mrówki dbają o mszyce, przenoszą ją pomiędzy liśćmi i chronią je przed niebezpieczeństwem. W zamian za to zbierają miód spadziowy produkowany przez mszyce jako efekt przetrawienia liści.
Pojawienie się dodatkowych szkodników to nie jedyne niebezpieczeństwo. Mrówki hutnice zakładają gniazda w drewnie oraz pod deskami tarasowymi, przez co ulegają one uszkodzeniu.
Wypróbuj domowe sposoby na mrówki w ogrodzie
Istnieje wiele domowych sposobów na mrówki w ogrodzie.
Boraks. Jest to minerał, który można wymieszać z wodą i cukrem, tworząc skuteczną pułapkę na mrówki – zwabione zapachem, wpadają do roztworu i się w nim topią.
Cynamon. Posiada on bardzo niemiły dla tych owadów zapach, dzięki czemu będą unikać miejsc obsypanych dookoła cynamonem. Podobnie działa również proszek do pieczenia, kawa czy soda oczyszczona.
Zagotowana woda. Wlanie jej bezpośrednio do ogniska skutecznie wytępi wszystkie mrówki w środku. Jednak robotnice mogą odbudować gniazdo w innym miejscu.
Mąka kukurydziana. Każda mrówka pokusi się na mąkę kukurydzianą. Jednak jest to dla niej śmiertelne niebezpieczeństwo. Po zjedzeniu takiego proszku mrówki pęcznieją i giną całymi koloniami.
Miód także przyciąga mrówki, a dodatkowo jest klejący i może zadziałać jak skuteczna pułapka.
Donica z ubitymi trocinami. Będzie ona idealnym miejscem na dom dla mrówek. Jeśli mrówki przeniosą się do niej z całą swoją rodziną, możemy pozbyć się całości, wywożąc mrówki gdzieś daleko lub likwidując je w gnieździe.
W sklepie znajdziesz też specjalną sól na mrówki
Jeśli domowe sposoby zawiodą, zawsze można udać się do odpowiedniego sklepu ogrodniczego, gdzie z pewnością polecą jakieś dobre środki do pozbycia się tych intruzów. Spotkać można spray, oprysk oraz sól na mrówki. Każdy z tych preparatów posiada swoją instrukcję obsługi. Wystarczy tylko rozsypać lub spryskać dane miejsce, najlepiej mrowisko, a zamieszkujące je owady szybko wymrą.
Jednak o wiele skuteczniejszym sposobem walki z mrówkami jest zapobieganie ich rozpowszechnianiu się. Dlatego warto mieć pod ręką jakiś preparat i reagować zawsze, gdy tylko na działce pojawi się większa ilość mrówek. Także regularne dbanie i odnawianie małej architektury pozwoli ustrzec się przed pojawieniem się mrówek zasiedlających drzewo.
Mrówki nie muszą być szkodnikami, jednak blisko ogródków i miejsc zabaw zazwyczaj ich obecność przeszkadza. Inaczej wygląda sytuacja na dalszych terenach łąki czy na kawałku nieużytkowanej ziemi. Wśród warzyw i roślin ozdobnych mrówki zawsze należy usuwać jak najszybciej, ponieważ w innym przypadku możemy pożegnać się z planowanymi plonami naszej ogrodniczej pracy.