Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Mrówki w ogrodzie

Najskuteczniejszym sposobem walki z mrówkami jest zapobieganie ich rozpowszechnianiu się.

Zauważyłeś mrówki w swoim ogrodzie? Pamiętaj, że to ich naturalne środowisko i niekoniecznie będą Ci przeszkadzać. W pewnych sytuacjach jednak warto z nimi walczyć i próbować się ich pozbyć. Szczególnie gdy przynoszą coraz więcej szkód. Co wtedy zrobić, aby znikły one z naszego ogrodu?

Sprawdź, czy mrówki będą na pewno przeszkodą

Mrówki w ogrodzie nie muszą być Twoim wrogiem.

Mrówki w ogrodzie nie muszą być Twoim wrogiem. Nie zawsze ich zachowanie będzie miało negatywne działanie na otoczenie. W takich sytuacjach możesz je spokojnie zostawić tam, gdzie je znalazłeś. Niech sobie spokojnie żyją.

Gorzej, gdy zauważalne są negatywne efekty ich pomieszkiwania w pobliżu. Do takich należą:

  • uschnięta trawa w pobliżu mrowiska,

  • nie przyjmują się dopiero co posadzone sadzonki,

  • pojawia się duża ilość mszycy.

Mrowisko nie musi wyglądać na bardzo duże, ponieważ w przeważającej części znajduje się ono pod ziemią. Szczególnie gdy znajduje się blisko jakichś roślin, jego oddziaływanie jest bardzo duże.

Jakie są zagrożenia od strony mrówek w ogrodzie?

Wraz z mrówkami bardzo często pojawiają się mszyce. Dlatego też wiele osób od razu reaguje na pojawienie się nawet niewielkiej ilości tych szkodników. Z czego wynika korelacja między pojawieniem się tych dwóch gatunków szkodników?

Jest to dość ciekawy przypadek, ponieważ mszyce są w pewnym stopniu zwierzętami "udomowionymi" przez mrówki. Podobnie jak ludzie hodują krowy, tak mrówki dbają o mszyce, przenoszą ją pomiędzy liśćmi i chronią je przed niebezpieczeństwem. W zamian za to zbierają miód spadziowy produkowany przez mszyce jako efekt przetrawienia liści.

Pojawienie się dodatkowych szkodników to nie jedyne niebezpieczeństwo. Mrówki hutnice zakładają gniazda w drewnie oraz pod deskami tarasowymi, przez co ulegają one uszkodzeniu.

Wypróbuj domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Istnieje wiele domowych sposobów na mrówki w ogrodzie. 

  • Boraks. Jest to minerał, który można wymieszać z wodą i cukrem, tworząc skuteczną pułapkę na mrówki – zwabione zapachem, wpadają do roztworu i się w nim topią.

  • Cynamon. Posiada on bardzo niemiły dla tych owadów zapach, dzięki czemu będą unikać miejsc obsypanych dookoła cynamonem. Podobnie działa również proszek do pieczenia, kawa czy soda oczyszczona.

  • Zagotowana woda. Wlanie jej bezpośrednio do ogniska skutecznie wytępi wszystkie mrówki w środku. Jednak robotnice mogą odbudować gniazdo w innym miejscu.

  • Mąka kukurydziana. Każda mrówka pokusi się na mąkę kukurydzianą. Jednak jest to dla niej śmiertelne niebezpieczeństwo. Po zjedzeniu takiego proszku mrówki pęcznieją i giną całymi koloniami.

  • Miód także przyciąga mrówki, a dodatkowo jest klejący i może zadziałać jak skuteczna pułapka.

  • Donica z ubitymi trocinami. Będzie ona idealnym miejscem na dom dla mrówek. Jeśli mrówki przeniosą się do niej z całą swoją rodziną, możemy pozbyć się całości, wywożąc mrówki gdzieś daleko lub likwidując je w gnieździe.

W sklepie znajdziesz też specjalną sól na mrówki

Jeśli domowe sposoby zawiodą, zawsze można udać się do odpowiedniego sklepu ogrodniczego, gdzie z pewnością polecą jakieś dobre środki do pozbycia się tych intruzów. Spotkać można spray, oprysk oraz sól na mrówki. Każdy z tych preparatów posiada swoją instrukcję obsługi. Wystarczy tylko rozsypać lub spryskać dane miejsce, najlepiej mrowisko, a zamieszkujące je owady szybko wymrą.

Jednak o wiele skuteczniejszym sposobem walki z mrówkami jest zapobieganie ich rozpowszechnianiu się. Dlatego warto mieć pod ręką jakiś preparat i reagować zawsze, gdy tylko na działce pojawi się większa ilość mrówek. Także regularne dbanie i odnawianie małej architektury pozwoli ustrzec się przed pojawieniem się mrówek zasiedlających drzewo.

Mrówki nie muszą być szkodnikami, jednak blisko ogródków i miejsc zabaw zazwyczaj ich obecność przeszkadza. Inaczej wygląda sytuacja na dalszych terenach łąki czy na kawałku nieużytkowanej ziemi. Wśród warzyw i roślin ozdobnych mrówki zawsze należy usuwać jak najszybciej, ponieważ w innym przypadku możemy pożegnać się z planowanymi plonami naszej ogrodniczej pracy.

Regularne dbanie i odnawianie małej architektury pozwoli ustrzec się przed pojawieniem się mrówek zasiedlających drzewo.