Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Miękkie i puszyste ręczniki

Zamiast proszku postaw na żel i płyn do prania ręczników.

Kupiłeś ręcznik. Na początku jest miękki, puszysty, przyjemny w dotyku. Po jakimś czasie traci na delikatności, staje się szorstki, słabiej wchłania wodę i do tego brzydko pachnie… Brzmi znajomo? Sprawdź, jak prać ręczniki, aby na długo pozostawały piękne i pachnące.

Czym prać ręczniki?

Zastanawiasz się, czym prać ręczniki, aby na długo zachowały przyjemny zapach?

Zastanawiasz się, czym prać ręczniki, aby na długo zachowały przyjemny zapach i w dodatku jak najdłużej pozostawały puszyste? Przede wszystkim, zrezygnuj z proszku do prania. To dość silny detergent, który z czasem będzie niszczył włókna ręcznika powodując, że stopniowo będzie tracił na elastyczności i higroskopijności (zdolności do wchłaniania wilgoci). Proszek dość często osadza się na włóknach ręcznika (trudno się wypłukuje), doprowadzając do jego sztywnienia i szorstkości. Po pewnym czasie nagromadzony w ręczniku proszek wydziela nieprzyjemny zapach.

Zamiast proszku postaw na żel do prania. Staraj się także ograniczać do minimum wszelkie silne detergenty typu:

  • zmiękczacz do tkanin, 

  • wybielacz.  

Zmiękczacz osłabia higroskopijność ręcznika, z kolei wybielacz niszczy włókna – ręcznik staje się bardziej podatny na uszkodzenia i zniszczenie. Skoro nie detergenty, to co pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i nada ręcznikom puszystości? Dodaj do każdego cyklu prania 1 szklankę białego octu, który usuwa brzydką woń. Z kolei pół szklanki sody oczyszczonej wybieli ręcznik i pozostawi go delikatnym oraz puszystym.

Jak prać ręczniki?

Kolejna kwestia – jak prać ręczniki? Oto kilka zasad, o których trzeba pamiętać w przypadku ręczników, dzięki czemu będą czyste, kolorowe, miękkie i pachnące:

  • Ręczniki pierzemy osobno. Nie wrzucamy ręczników razem z odzieżą czy bielizną, a już na pewno nie z odzieżą wierzchnią. Ręczniki źle znoszą wirowanie i wymagają użycia programu delikatnego lub ręcznego.

  • Nie mieszamy kolorów. Osobno pierzemy ręczniki jasne (biel, beż, ecru) i kolorowe. Dzięki temu białe ręczniki nie będą szarzeć, natomiast ręczniki kolorowe nie stracą na intensywności barwy. W tym momencie warto pamiętać, aby odpowiednio dobierać także preparaty do prania białego i kolorów.

  • Nie obciążamy bębna. Ręczniki wchłaniają znaczną ilość wilgoci, zwięszając swój ciężar kilkukrotnie. Takie obciążenie mogłoby zniszczyć bęben. Druga kwestia – warto zostawić trochę wolnej przestrzeni w bębnie, aby środki czyszczące mogły się równomiernie rozprowadzić i dotrzeć do każdego „zakamarka”.

  • Patrzymy na metkę. Nie powinno się wyparzać ręczników w 900 – w ten sposób niszczymy włókna i skracamy ich żywotność. Odpowiednia temperatura prania ręczników to 40-600C. Wyjątek stanowią ręczniki z mikrofibry – tutaj pierz w maksymalnie 30 stopniach.

  • Dozujemy ilość środków. Zbyt mała ilość żelu/płynu nie doczyści ręcznika, zbyt duża – może osadzić się na ręczniku, osłabiając higroskopijność ręcznika, co po pewnym czasie generuje nieprzyjemną woń.

Jak suszyć ręczniki?

Wilgotny, dopiero co użyty ręcznik należy równomiernie rozwiesić. Nie odkładaj tej czynności na później, ponieważ wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii, które odpowiadają za nieprzyjemną, butwiejącą woń.  W ten sposób nawet po jednym użyciu ręcznik będzie wymagać prania. 

Rozwieś ręcznik obok kaloryfera lub na suszarce do ubrań. Unikaj w pełni nasłonecznionego miejsca, gdyż promienie słońca przyspieszają wyblaknięcie koloru. Zbyt wysoka temperatura suszenia zlepia włókna i powoduje, że ręcznik staje się chropowaty oraz szorstki. Jeśli masz taką możliwość – susz ręczniki w suszarce bębnowej, ustawiając urządzenie na minimalną ilość obrotów. 

Przed rozwieszeniem ręcznika na tradycyjnej suszarce należy go strzepać – w ten sposób podniesiesz oraz rozplączesz pętelki (włókna). Dzięki temu zmniejszasz szanse na zagniecenie ręcznika. Staraj się unikać prasowania – w ten sposób zgniatasz pętelki, a sam ręcznik traci na puszystości. Wyjątek stanowią ręczniki dla niemowląt i małych dzieci – aby zniwelować ilość bakterii i wirusów ustaw żelazko na nie więcej niż 1500C, prasuj przez wilgotną ściereczkę, na koniec strzep ręcznik.

Pół szklanki sody oczyszczonej wybieli ręcznik i pozostawi go delikatnym oraz puszystym.