Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Listwy dekoracyjne a minimalistyczny design: Jak osiągnąć harmonię w wystroju?

Nie zawsze musimy dokonywać całkowitych rewolucji w naszych przestrzeniach, aby móc uzyskać spektakularny efekt związany ze zmianą dotychczasowej aranżacji. Niejednokrotnie wystarczy drobna zmiana, aby poczuć, że pomieszczenia, w których zwykle spędzamy czas, nabierają świeżego, nowego, niepowtarzalnego charakteru. Jak w szybki, sprawdzony oraz efektowny sposób zastosować minimalistyczny design, by osiągnąć upragnioną, wyczekaną harmonię w wystroju?

Niewielki dodatek, spektakularny efekt 

Pragnąc wprowadzić do naszej przestrzeni nowatorskie rozwiązania, wcale nie jesteśmy zobligowani do przeprowadzania gruntownego remontu. Niezależnie od tego, w jakim stylu mamy urządzone pomieszczenie, w które chcemy tchnąć innowacyjnego ducha, możemy pokusić się na niewielkie dodatki, jakie zagwarantują spektakularne efekty. Czym one są? Otóż listwy dekoracyjne o wielorakim przeznaczeniu możemy niewielkim kosztem czasu, zaangażowania oraz finansów umieścić w: salonie, sypialni, korytarzu, kuchni, pomieszczeniu użytkowym bądź pracowniczym, a nawet w… łazience! Minimalistyczny wygląd na wyciągnięcie ręki? Dlaczego nie? 

Harmonia zapisana w wielofunkcyjności 

Doświadczenie uczy nas tego, że zwykle z przyjemnością i satysfakcją sięgamy po te elementy wystroju, które pełnią więcej niż jedną, głównie dekoracyjną funkcję. Listwy dekoracyjne są o tyle chętnie wybierane, że nie tylko wytwornie się prezentują, ale przede wszystkim sukcesywnie ukrywają wszelkie mankamenty, jakie możemy dostrzec na ścianach. Nierówności, pęknięcia, zadrapania, czy uporczywe plamy – wszystko to da się zakryć, dzięki właściwie zamontowanym listwom dekoracyjnym. Ponadto jeśli wspomniany dodatek znajdzie się przy podłodze, lub zostanie ulokowany na wysokości krzeseł czy innego asortymentu, jaki może powodować zniszczenia czy zarysowania, to listwy zapobiegną powstawaniu odprysków na ścianach przy ewentualnym uderzeniu. Zastosowanie listew oddala na szerokość listwy przedmiot, który może przyczynić się do pojawienia się hipotetycznych mankamentów.  

Oświetlenie ma znaczenie 

Osobnym zadaniem, jakie „mają do wykonania” listwy dekoracyjne, jest pełnienie roli oświetlenia. Poprowadzone przy suficie listwy dekoracyjne oraz listwy przypodłogowe bądź maskownice do karnisza, mogą bez problemu posłużyć jako dodatkowe oświetlenie w Twojej przestrzeni. Stanowią chętnie wybieraną propozycję, bowiem łączą ze sobą możliwości dekoracyjne z praktycznymi, dzięki czemu nie musimy dbać o dodatkowe światło w postaci stojących, czy wiszących lamp, tym samym zyskując także odrobinę wolnego miejsca.   

Upragniona harmonia ulubionego wnętrza 

Aranżując wnętrze zdobne w listwy dekoracyjne, należy również pamiętać o tym, aby w projektowaniu nowych pomysłów, nie zabrnąć za daleko. Całkowicie gładkie, bądź też bogato zdobione w liczne żłobienia czy wycięcia, listwy dekoracyjne, wręcz kuszą, aby stosować je w licznych zestawieniach, podążając za własnymi pomysłami oraz projektami zgodnymi z wyobraźnią. Kwintesencją osiągnięcia idealnej harmonii w ukochanym wnętrzu jest pamiętanie o „złotej zasadzie”, według której „co za dużo, to niezdrowo”. Zastosuj zatem tylko te warianty listew dekoracyjnych, jakie okażą się idealnie dopasowane do Twoich pomieszczeń i nie decyduj się na nadmierną ich ilość, bowiem wówczas możesz uzyskać efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego.