Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Lepsza organizacja domowej przestrzeni

Wkłady do szuflad na akcesoria kuchenne sprawią, że każde z nich znajdzie swoje miejsce.

„Będę lepiej zorganizowany”, „zrobię generalne porządki w swoim domu”, „przestanę niepotrzebnie tracić czas na zbędne rzeczy” – to tylko niektóre z postanowień noworocznych, wymienianych w sondażach przez osoby pytane o to, co chciałyby zmienić we własnym życiu. Czy na swojej liście postanowień noworocznych masz któryś z tych punktów? Jeśli tak, przeczytaj nasze rady, przygotowane wspólnie z marką PEKA – producentem akcesoriów i systemów meblowych. Podpowiemy, jak w prosty sposób uporządkować przestrzeń w kuchni, garderobie oraz łazience, by ułatwić sobie regularne sprzątanie tych pomieszczeń i nie tracić czasu na zbyt długie szukanie potrzebnych przedmiotów.

Plan działania

Nie możesz znaleźć tortownicy? Drażni Cię bałagan w szafce z kosmetykami w łazience? Ubrania w garderobie wypadają z szafy przy każdym jej otwarciu, a deska do prasowania oparta o ścianę sprawia, że drzwi się w pełni nie otwierają? Jeśli tak wygląda Twoje mieszkanie, zapewne myślisz o zrobieniu zasadniczych porządków, by w tym roku przestać się już borykać z bałaganem. Ale jak go spacyfikować, jeśli na samą myśl o przekopywaniu się przez garderobę dostajesz gęsiej skórki i z rezygnacją włączasz kolejny odcinek serialu, odkładając porządki „na jutro”? Zanim Twoje postanowienie noworoczne umrze śmiercią naturalną, zastanów się, jak możesz podejść do tematu organizacji przestrzeni w swoim domu, by cel został osiągnięty. Po pierwsze: opracuj plan działania. Przejdź się po swoim mieszkaniu z kartką i ołówkiem w ręku, i spisz wszystkie miejsca, które wymagają uporządkowania. Następnie przyjrzyj się swoim zapiskom, wybierając te obszary, które możesz bez problemu szybko posprzątać – choćby był to blat Twojego biurka albo najmniejsza szafka na buty w przedpokoju. Te miejsca uporządkuj w pierwszej kolejności – ten mały sukces sprawi, że poczujesz się lepiej i uwierzysz w swoją sprawczość. Następnie przyjrzyj się kolejnym pozycjom w notatkach i stwórz z nich listę, dopisując do każdego obszaru datę, np. komoda w garderobie – drugi tydzień lutego, szafka w łazience – pierwszy weekend marca itp. W ten sposób stworzysz dokładny plan działania. Jeśli każdy cel będzie mieć wyznaczony czas realizacji, będziesz bardziej zmotywowany, by odhaczać kolejne pozycje ze swojej checklisty.

Selekcja

Sprzątając we wszystkich wyznaczonych wcześniej obszarach ze swojej listy, przyjrzyj się uważnie zawartości szafek, półek i szuflad pod kątem przydatności mieszczących się w nich rzeczy. Może części z nich warto się pozbyć? Jeśli jakichś foremek do ciastek nie używasz od trzech lat, najprawdopodobniej nie skorzystasz z nich i w tym roku. Po co więc mają zajmować miejsce w szafce? Zrób selekcję i te przedmioty, które są Tobie już niepotrzebne, oddaj innym, np. za pośrednictwem lokalnej grupy w mediach społecznościowych. Dzięki temu zyskasz miejsce, jakie możesz wykorzystać na lepsze ułożenie rzeczy, z których faktycznie korzystasz. Posegreguj je tematycznie i znajdź dla nich najbardziej optymalną przestrzeń, np. wszystkie akcesoria kuchenne, takie jak łopatki do mieszania na patelni, chochle i pędzelki do smarowania tłuszczem gofrownicy umieść w pobliżu kuchenki. Miski zgromadź w jednej szufladzie, talerze obiadowe w drugiej, a garnki staraj się podzielić na takie, których używasz częściej, i te, z jakich korzystasz sporadycznie. Następnie te z pierwszej grupy ustaw w szafce blisko kuchenki, a te z drugiej – możesz umieścić nieco dalej, jeśli brakuje Ci miejsca w podręcznych szafkach i szufladach. Analogicznie zajmij się selekcją rzeczy w garderobie oraz łazience.

Dzięki wysuwanym półkom nad piekarnikiem zyskasz łatwiejszy dostęp do przechowywanych tam przedmiotów.

Kuchnia

To tu większość domowników spędza codziennie sporo czasu, przygotowując, a często też spożywając posiłki. Dlatego porządek i dobra organizacja przestrzeni w kuchni ma kluczowe znaczenie. Gdy zrobisz już selekcję niepotrzebnych przedmiotów i pozbędziesz się przeterminowanych produktów spożywczych, prześledź propozycje nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych do szafek, szuflad i schowków – ich szeroki wachlarz znajdziesz na stronie PEKA. Możesz wybierać m.in. spośród szafek typu cargo, systemów podblatowych i tych do szafek narożnych. PEKA zaprojektowała też specjalne organizery, dzięki którym panowanie nad porządkiem staje się proste i przyjemne. Są to:
- wkłady do przechowywania sztućców;
- wkłady do szuflad na talerze;
- antypoślizgowe maty zabezpieczające wnętrza półek i szuflad;
- organizer SEPARADO, który ma pełne boki, ale zajmuje tylko część szuflady, dzięki czemu możesz wykorzystać pozostałą przestrzeń zgodnie ze swoimi potrzebami;
- system Space Flexx z ruchomymi podziałkami, dzięki którym przechowywane przedmioty są stabilne;
- półki EXTEDNO jako doposażenie szafek nad ekspresem czy piekarnikiem;
- stojak na deski;
- wieszak na akcesoria kuchenne;
- teleskopowy wieszak na ręczniki;
- wysuwane cargo np. na butelki z oliwą i słoiczki z przyprawami;
- cargo na środki czystości;
- SESAM mini, czyli idealny system do kuchni, służący do przechowywania gąbek, szczotek oraz detergentów. Możesz go przymocować do wnętrza frontu szafki podblatowej, w której przechowujesz kosze na śmieci.

Garderoba i łazienka

Po przejrzeniu przedmiotów przechowywanych w garderobie oraz łazience i pozbyciu się tych niepotrzebnych, pomyśl nad wprowadzeniem kilku prostych rozwiązań, proponowanych przez markę PEKA:
­- wyłóż szuflady matami, które łatwiej wyczyścić niż samo dno szuflady;
- wykorzystaj drewniane skrzyneczki i pojemniki z wkładami o różnych rozmiarze – do przechowywania niewielkich przedmiotów, np. krawatów, pasków czy okularów przeciwsłonecznych;
- zdecyduj się na SESAM, czyli system do przechowywania szczotek, mioteł, odkurzacza oraz detergentów;
- zastosuj uchwyt na szczotki, który możesz zamontować na froncie drzwi szafki, a także wieszaki na akcesoria, jak na przykład mniejsze zmiotki i szufelki;
- zainstaluj deskę do prasowania wysuwaną z szuflady – dzięki takiemu systemowi montowania łatwiej i szybciej ją wyciągać;
- o ile to możliwe, wprowadź dwa kosze na pranie – w jednym trzymaj ubrania kolorowe, a w drugim białe;
- zdecyduje się na wkłady na buty do szuflad;
- wybierz drewniane skrzyneczki na przeróżne drobiazgi, będące doposażeniem szafek – pomogą w uporządkowaniu niewielkich przedmiotów.

Dzięki rozwiązaniom marki PEKA szafka gospodarcza będzie zawsze uporządkowana.