Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Lampy solarne- światło z energii słonecznej

Lampy solarne to doskonałe oświetlenie zewnętrzne, które można zastosować do podświetlenia ogrodu albo terenów prywatnych.

Jak zaaranżować piękny ogród, który stanie się wizytówką Twojego domu o każdej porze? Istnieje kilka sprawdzonych patentów pozwalających Ci uzyskać satysfakcjonujący efekt – jednym z nich są bez wątpienia lampy solarne. Te ładowane promieniami słonecznymi nowoczesne rozwiązania zapewnią Ci z jednej strony efektowne doświetlenie ogrodu czy posesji, a z drugiej zapewnią komfort poruszania się po zmroku. Czym jest lampa solarna, jak długo świeci i co warto o nie wiedzieć? Sprawdźmy!

Lampa solarna – co to takiego?

Lampy solarne są całkowicie bezobsługowe.

Lampy solarne to doskonałe oświetlenie zewnętrzne, które można zastosować do podświetlenia ogrodu albo terenów prywatnych. Ich popularność wynika przede wszystkim z tego, że do zasilenia nie jest potrzebna energia elektryczna. Działają bowiem w oparciu o panele solarne, pozwalając na produkcję prądu bezpośrednio z promieniowania słonecznego (zachodzi tutaj efekt fotowoltaiczny). Energia jest magazynowana w akumulatorze, a gdy zapada ciemność, lampa automatycznie włącza się, co jest efektem zastosowania detektora zmierzchu. Co więcej, do Twojej dyspozycji są też lampy solarne z czujnikami ruchu, które włączają się, gdy ktoś znajdzie się blisko nich.

Taka metoda działania sprawia, że rozwiązania tego typu są całkowicie bezobsługowe – wystarczy tylko je zamontować i cieszyć się niezawodnym działaniem na przestrzeni wielu lat. Zainteresowany? W takim razie warto dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnego oświetlenia, jakim jest lampa solarna. Jak długo świeci, ile się ładuje i czy będą działać nawet pomimo pochmurnych dni?

Lampa solarna – jak długo świeci?

To najważniejsza kwestia i najczęściej zadawane pytanie w kontekście oświetlenia, jakim jest lampa solarna. Jak długo świeci? Jest to uzależnione od dwóch podstawowych czynników:

  • pojemności wbudowanego akumulatora – im będzie ona większa, tym dłużej będziesz cieszyć się światłem swojej lampy;

  • poboru mocy – dzisiaj niezwykle popularne są diody LED, które dzięki swojej ekonomiczności oraz trwałości zapewniają efektywne świecenie przez wiele godzin.

Bardzo duże znaczenie ma także miejsce montażu lampy – powinna się ona znaleźć tam, gdzie natężenie światła jest największe. Im więcej promieni słonecznej do niej dotrze, tym szybciej naładuje się jej akumulator.

Jak długo świeci lampa solarna? Standardowe około 8-10 godzin, jednak możesz zainwestować również w bardziej zaawansowane urządzenia, które będą świeciły nawet 20-25 godzin! 

Jeżeli więc chcesz, aby lampa solarna świeciła jak najdłużej, powinieneś zakupić taką o dużej mocy i większej pojemności akumulatora. Dzięki ogromnej różnorodności oferowanych na rynku rozwiązań oraz przystępnym cenom tego rodzaju rozwiązań z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Jak długo ładuje się lampa solarna i czy będzie świecić pomimo braku słońca?

Co jeszcze warto wiedzieć na temat nowoczesnego sprzętu, jakim jest lampa solarna? Jak długo świeci – to już wiemy. Ale ile ładuje się jej akumulator? Wiele zależy tu od jego pojemności, a także nasłonecznienia. Latem, gdy lampa wystawiona jest na duże natężenie światła, czas ładowania może potrwać zaledwie 5 godzin, jednak w normalnych warunkach proces ten trwa około 8 godzin. Oczywiście mowa tutaj o pełnym naładowaniu akumulatora, który umożliwi bezproblemową pracę urządzenia przez całą noc.

Istotną kwestią jest również to, czy lampa solarna może ładować się w pochmurne dni. Jak się okazuje, dzięki zastosowaniu nowoczesnych paneli słonecznych, jest to możliwe, choć proces ten potrwa nieco dłużej – np. 12 godzin. Warto również zwrócić uwagę na to, czy lampa nie jest zabrudzona albo pokryta śniegiem – może to znacznie wydłużyć proces ładowania i, co za tym idzie, skrócić czas pracy urządzenia nocą.

Rozwiązania tego typu mogą być wystawiane na działanie trudnych warunków atmosferycznych – są niezwykle wytrzymałe i sprawdzają się na przestrzeni wielu lat. Przechować je wewnątrz warto jedynie w przypadku najbardziej ekstremalnych mrozów, które mogą mieć negatywny wpływ na ich sprawność.

Solary zapewnią Ci z jednej strony efektowne doświetlenie ogrodu czy posesji, a z drugiej zapewnią komfort poruszania się po zmroku.