Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Lampy do ciasnego przedpokoju – jakie oświetlenie wybrać?

W każdym domowym wnętrzu trzeba zadbać o dobór odpowiednich produktów oświetleniowych. Bez nich nie da się bezpiecznie i wygodnie funkcjonować. Dotyczy to nawet ciasnego przedpokoju. A w nim dopasowanie właściwych opraw oświetleniowych nabiera szczególnego znaczenia – pod względem estetycznym i praktycznym. Jakie lampy wprowadzić do małego przedpokoju? Czym się kierować, by optycznie powiększyć przestrzeń? O tym przeczytacie poniżej.

Ciasny przedpokój – podstawowe założenia aranżacyjne

 Małe przedpokoje i wąskie korytarze potrafią być nie lada wyzwaniem aranżacyjnym. Trzeba bowiem zaplanować je tak, by zmieścić wszystkie potrzebne elementy wyposażenia, nie tracąc przy tym na funkcjonalności i komforcie korzystania z wnętrza.

W takich pomieszczeniach stawia się zatem najczęściej na praktyczny minimalizm, czyli ograniczenie zbędnego wyposażenia oraz zwrócenie się w stronę prostych, syntetycznych form. Świetnie sprawdzają się rozmaite schowki i szafy wnękowe, pozwalające na sprawne zorganizowanie pomieszczenia i wykorzystanie do maksimum dostępnego miejsca.

Oprócz tego korzystne bywają jasne kolory i powierzchnie odbijające światło – w tym zwłaszcza lustra (wiszące na ścianach lub zamontowane na przesuwnych drzwiach szafy). Dzięki temu wprowadza się więcej światła i optycznie powiększa mały metraż. 

Jak dobrać lampy do przedpokoju – najważniejsze cechy opraw oświetleniowych

 Opisane powyżej zasady dotyczą oczywiście także opraw oświetleniowych, które trafiają do ciasnego przedpokoju. Odpowiednie rozwiązania da się znaleźć na przykład na stronie AZzardo.

Najczęściej wybiera się ponadczasowe produkty, utrzymane w stylu minimalistycznym, o syntetycznym, geometrycznym designie. Chętnie wybiera się płaskie modele, przylegające do powierzchni ściany lub sufitu. Nie zajmują cennego miejsca i nie utrudniają korzystania z ciągu komunikacyjnego. Świetnym pomysłem są modele z połyskującego metalu lub utrzymane w jasnych odcieniach – lakierowane metale, mlecznobiałe szkło lub jasne gatunki drewna.

Warto odpowiednio dobrać źródła światła. Idealną opcją są żarówki bądź zintegrowane moduły LED – energooszczędne i pozwalające dostosować natężenie i temperaturę barwową (najlepiej jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego, mocniejsze w strefie lustra). Wiele modeli funkcjonuje również w ramach systemów inteligentnego oświetlenia. To sposób na zdalne sterowanie punktami świetlnymi i dopasowywanie warunków do konkretnych potrzeb, również w połączeniu z czujnikami ruchu.

Na jakie modele lamp się zdecydować?

 W przedpokojach przydaje się kilka rodzajów opraw, które we wnętrzu pełnią funkcję oświetlenia:

· głównego
· zadaniowego
· dekoracyjnego

W ramach pierwszej kategorii w ciasnych przedpokojach najchętniej używa się plafonów, reflektorów i oczek wpustowych. Można wybrać jedną dużą, centralną lampę lub kilka mniejszych, rozmieszczonych w strategicznych punktach. Bardzo przydatne bywają zwłaszcza modele z ruchomymi głowicami, co pozwala dostosowywać kąt padania światła. Ich zadaniem jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podczas korzystania z wnętrza. Czasami zamiast lamp sufitowych stawia się na modele ścienne, które trafiają również do strefy lustra jako oświetlenie zadaniowe. Pomagają dobrać idealne stylizacje i sprawdzić wygląd tuż przed wyjściem z domu.

Nawet w ciasnych pomieszczeniach nie trzeba rezygnować z oświetlenia dekoracyjnego. W tej roli montuje się jednak dyskretne i niewielkie oprawki, podkreślające szczególnie ciekawe detale wystroju. Bywają to choćby lampy wpustowe, dające oświetlenie punktowe. Szczególnie ciekawy efekt uzyskuje się ponadto z pomocą taśm LED, dostarczających oświetlenie liniowe – co pomaga nieco poprawić proporcje wnętrza.

Funkcjonalne i stylowe oświetlenie do ciasnych przedpokojów

Nawet w ciasnych pomieszczeniach warto wykorzystać różne rodzaje lamp, które wspólnie stworzą praktyczny i modny system oświetleniowy, wpisujący się w aranżację czy potrzeby użytkowników. Stawiajmy na rozwiązania nowoczesne, proste i funkcjonalne – dzięki nim każdy przedpokój nabierze klimatu i stanie się jeszcze wygodniejszy.