Lamele ścienne - wnętrzarski hit tego roku!

Drewniane lamele oraz kamień na ścianie w sypialni - inspiracja AboutDecor

Trendy w dekoracji wnętrz zmieniają się niezwykle dynamicznie i nic w tym dziwnego, ponieważ nikt z nas nie lubi monotonii. Co jakiś czas pojawiają się elementy, które znajdują uznanie w oczach milionów osób na całym świecie. W tym roku bez wątpienia jednym z nich są lamele ścienne, które już śmiało można nazwać prawdziwym hitem!  

Jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje, ale trzeba przyznać, że lamele ścienne to bardzo ciekawy akcent, dzięki któremu wnętrze zyskuje wyjątkowe oblicze. Nic więc dziwnego w tym, że coraz częściej pojawiają się one w polskich mieszkaniach i domach. Ogromne zapotrzebowanie na lamele sprawia z kolei, że producenci robią, co w ich mocy, aby spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Wszystko to sprawia, że na rynku znajdziemy dziś mnóstwo lameli, które różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale także materiałem czy fakturą.

Czym są lamele ścienne?

Zanim jednak dokładnie zagłębimy się w ten temat, warto krótko wyjaśnić, czym właściwie są lamele. Najprościej rzecz ujmując, to rodzaj pionowych listewek, które są ustawione obok siebie i najczęściej zamocowane na płycie. Lamele ścienne mogą być zrobione zarówno z naturalnego drewna, ale także drewnopodobnej okładziny, jak np. MDF. Lamele są zazwyczaj umieszczane po kilka sztuk obok siebie na specjalnej płycie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić każdą listwę pojedynczo, a następnie nakleić je na ścianie, przykręcić lub zaczepić na rzepy. Do największych zalet lameli ściennych można zaliczyć ich uniwersalność, łatwość montażu, wytrzymałość, a także stosunkowo niewielką cenę w porównaniu do innych elementów wykończeniowych. Lamele pokochają zarówno miłośnicy klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz, niezależnie od kolorystyki i użytych materiałów.

Lamele ścienne - do jakich aranżacji pasują?

Dochodzimy do punktu, w którym warto zastanowić się nad tym, w jakich dokładnie aranżacjach sprawdzą się lamele ścienne. Jak już wspomnieliśmy, są one na tyle wszechstronne, że pasują do dosłownie każdego stylu. Kluczem do sukcesu jest jednak dobór odpowiednich lameli, od którego zależy np. to, czy optycznie zmniejszą, czy powiększą pomieszczenie itp. Lamele z naturalnego drewna świetnie ocieplają oraz uspokajają wnętrze, szczególnie jeśli zastosujemy ciemniejsze odcienie. Jasne lamele ścienne z kolei spowodują, że przestrzeń wyda nam się jeszcze większa i przestronniejsza. Lamele będą idealnie korespondować z panelami podłogowymi, a także wszelkiego typu drewnianymi dodatkami, obiciami krzeseł czy meblami. Wybór jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś, co będzie pasować do aranżacji jego domu czy mieszkania.

Gdzie warto zastosować lamele?

Lamele ścienne nie tylko ładnie się prezentują, ale są również niezwykle funkcjonalne, a mianowicie stanowią dodatkową izolację akustyczną, dzięki czemu wygłuszamy dane pomieszczenie. W tego powodu lamele wykorzystuje się tak chętnie w sypialniach, szczególnie na ścianie przy której śpimy. Co więcej, uzupełniają one idealnie lub nawet mogą zastąpić tapicerowany zagłówek łóżka. Lamele ścienne sprawdzą się też w innych pomieszczeniach, w tym w salonie, biurze czy holu. Pozwalają one uporządkować przestrzeń, a także oddzielić jedną strefę od drugiej, co ma miejsce na przykład w przypadku wykorzystania lameli w kuchni czy pokoju gościnnym. Można wówczas użyć ich na ścianie, przy której znajduje się część jadalna. Jak widzimy, możliwości jest wiele, a jedynym ograniczeniem jest nasz wyobraźnia. Najlepiej w tej materii eksperymentować i korzystać z dostępnych opcji, a z pewnością stworzy się piękne i praktyczne wnętrze z wykorzystaniem lameli ściennych.